Jaké byly nejprodávanější hračky v minulém roce? V internetovém obchodu Mall.cz se na vrcholu popularity stále držely klasické kostičkové hračky, tedy stavebnice nejrůznějšího druhu. „Vyberou si v nich totiž malí i velcí a zároveň jde o hračky, které podporují dětskou kreativitu, trpělivost i určitou zručnost,“ řekl Deníku Jakub Charvát, PR Officer Mall.cz.

Víte, že Světová zdravotnická organizace doporučuje odložit první koupel novorozence alespoň o 24 hodin po porodu?

Tělo novorozence pokrývá mázek. Ten chrání pokožku dítěte před vysycháním a také pomáhá udržet tělesnou teplotu.
S koupáním miminka po porodu počkejte. Ani doma nemusí kojenci do vany každý den

Podle něj také stoupá obliba interaktivních hraček, například plyšového psa, který reaguje na hlasové povely, hýbe se a vydává zvuky. „Takové hračky jsou nejpopulárnější především mezi menšími dětmi,“ dodal Charvát.

Dopředu se dostává interaktivita

Interaktivita figurovala vysoko v žebříčku prodejnosti také v dalším velkém internetovém obchodu. Zákazníky Alza.cz velmi zaujalo digitální zvíře Bitzee. „Oblibě se těší také Pokémon kartičky, kuličková dráha Gravitrax, Barbie Karavan a Kouzelné čtení od Albi,“ uvedl pro Deník divizní ředitel nákupu a prodeje Alzy Martin Hadraba.

Pokud máte rádi děti a zároveň toužíte po dobrodružství v zahraničí, přečtěte si o práci au-pair:

Nová životní etapa krátce po příjezdu do Londýna v roce 2015.
„Práce au-pair mi dala angličtinu, statečnost a schopnost bojovat sama za sebe“

I zde se ale na přední příčce dlouhodobě drží stavebnice, zejména pak LEGO. „Mezi top produkty za rok 2023 pak patřily zejména výrobky s licencí Harry Potter a Star Wars,“ řekl Hadraba.

LEGO Harry Potter.LEGO ze světa Harryho Pottera.Zdroj: Deník/Jiří Kašpárek

Jak navíc vyplývá ze slov Jakuba Charváta z Mall.cz, trend související s oblibou filmových a pohádkových hrdinů je v segmentu hraček velmi silný.

Obrovský zájem o Ledové království

„Stálicí jsou v tomto směru primárně postavy z filmů a knížek Harryho Pottera, mezi menšími pak Tlapková patrolaFrozen (Ledové království – pozn. autora). Právě film Frozen vyvolal u dětí tak silný zájem o hračky oblíbených hrdinů, jaký jsme dlouho neviděli,“ sdělil Charvát s tím, že postav je v oblíbeném snímku studia Disney dostatek na to, aby se v nich našlo každé dítě. Popularita je tak sice více roztříštěná mezi jednotlivé hrdiny, dlouhodobě se však drží velmi vysoko.

Tato ukázka lákala před lety do kina na Ledové království:

Zdroj: Youtube

Licencované hračky spojené s oblíbenými postavami z pohádek nebo filmů si dobře vedou i v Alze. „Mezi nové oblíbené licence za minulý rok patří například Gabby's Dollhouse (Gábinin kouzelný domek – pozn. autora),“ uvedl Martin Hadraba.

Hledání rovnováhy mezi pracovním a rodinným životem není jednoduché a přináší s sebou mnoho výzev:

Hledání rovnováhy mezi pracovním a rodinným životem není jednoduché a přináší s sebou mnoho výzev.
Jak najít správnou rovnováhu práce a rodinného života v uspěchané době

Podle něj jsou pak v sortimentu hraček největšími „trvalkami“, tedy zbožím, které se těší dlouhodobé oblibě, klasické deskové a karetní hry. „Jedná se například o Dostihy a sázky, Monopoly, Desítku a Výbušná koťátka,“ upřesnil Martin Hadraba z Alza.cz.

LEGO boduje u dětí i dospělých

Mall.cz zase za největší „trvalku“ označuje stavebnice LEGO. „Je stálicí nejen pro děti, ale i pro dospělé. Dnes již na trhu najdeme obrovské množství jeho variant – od aut přes princezny až po roboty nebo dinosaury,“ řekl Jakub Charvát.

Znáte interaktivní zvířátka?

Interaktivní plyšový pejsek ChiChi Love Happy Husky reaguje na 12 povelů v českém jazyce a vydává 60 různých zvuků.
Interaktivní zvířátka naučí pečovat o ta živá

Jako přednost vnímá, že LEGO nabízí stavebnice již od jednoho a půl roku věku dítěte až po produkty vhodné pro dospělé stavitele. „Děti se tak mohou prostřednictvím LEGO výrobků přirozeně rozvíjet s ohledem na svůj věk a schopnosti,“ uzavřel Charvát.

Projekt Miminka a maminky.Zdroj: Deník/Jan LakomýVe specializovaném obchodu Hračky za dobré kačky, který je provozován na platformě Shoptet, pak za stálice označují herní židle a křesla Malatec. Podle Tomáše Walacha, jednatele Hraček za dobré kačky, navíc i zde slaví velký úspěch zboží spjaté se slavnými filmy či pořady. „Hodně oblíbené je nádobí s postavami slavných značek. U nás jsou nejprodávanější příbory s princeznou Vicou,“ popsal Walach s tím, že v minulém roce se u nich nejvíce prodávaly plyšové hračky, konkrétně velký plyšový medvěd Classico.