V ČLÁNKU SI PŘEČTETE
Sharenting pochází z kombinace anglických slov share (sdílet) a parenting (rodičovství).
„Můžeme si ho představit jako nadměrné sdílení fotografií či videí vlastních dětí, zakládání profilů dětí v rámci různých druhů online služeb, zakládání různých druhů online deníčků, ve kterých je život dítěte monitorován den po dni, měsíc po měsíci,“ informuje web zaměřující se na bezpečnost dětí na internetu, E-bezpečí.
Rodič takovým sdílením dítěti vytváří digitální stopu, která se těžko maže a bere zpět.
Děti jako obsah
Podle britské studie Kdo co o mně ví má průměrné britské dítě na internetu více než 1300 fotek a videí. A to ještě před tím, než dovrší věku 13 let.
Podle článku Sharenting: Skrytá úskalí nového trendu publikovaného na webu Žurnálu italské pediatrie, 98 % matek a 89 % otců přiznává, že někdy nahráli fotky dítěte na facebook.
Tématu se věnovala také studie Online Sharenting. Z jejích dat vyplývá, že 68 % rodičů sdílí dětí i po dovršení čtvrtého roku a 73 % dětí v Evropě má svou digitální stopu ještě před tím, než dovrší dvou let.
Roztomilé nebo ponižující? Sharenting očima odborníků platformy E-bezpečí:
Víte, kdo sleduje videa vašich dětí na youtube?
Miliony hodin záznamů dětí během závodů nebo tréninku najdou na internetu nejen rodiče a příbuzní dětí. V roce 2019 se YouTube ocitl pod palbou kritiky. Jak uvádí na webu The Verge, algoritmus platformy doporučoval dětským predátorům citlivá domácí videa. Oblíbeným terčem těchto skupin byla videa z gymnastických nebo baletních soutěží.
Nahrává se anketa ...
Loni zpravodajská stanice Fox News informovala o anonymních uživatelích s desítkami sledujících, kteří vytvářeli seznamy domácích videí koupajících se dětí, dětí v plavkách nebo na pláži.
Predátorské skupiny na facebooku
Youtube není jedinou platformou, kde se k dětem mohou dostat predátoři.
Profesorka Laura Putnam z Pittsburghské Univerzity při svém výzkumu náhodou narazila na facebookové skupiny, v nichž dospělí otevřeně hledali dívky ve věku od 9 do 13 let. V článku pro web Wired uvedla, že v podobných skupinách napočítala přes 80 tisíc členů.
Rizika sharentingu
Podle výzkumu Sharenting u českých rodičů přitom jen 55 % rodičů považuje fotografie z koupání dětí za nebezpečné a 6,7 % českých rodičů sdílelo fotky zachycující obnažené dítě s rozpoznatelným obličejem.
Špatným sezením si vaše děti zadělají na bolestivé problémy:
Jak také upozorňuje web australského komisaře pro e-bezpečnost, až polovina materiálů na predátorských webech sdílejících intimní fotografie a videa dětí pochází přímo od rodičů.
Krádež identity a kyberšikana
Adresu, podobu, datum i místo narození. To je jen část informací, které rodiče podvodníkům na internetu nevědomky servírují.
Dítěti hrozí krádež a zneužití identity. V době generativní umělé inteligence stačí jediná fotografie nebo kousek videa k vytvoření snímků se sexuálním či jinak poškozujícím obsahem.
Digitální historie je připraví o úvěr
Britská studie společnosti BitDefender s názvem Dopady sharentingu na budoucnost dětí upozorňuje na další rizika spojená se sdílením dětí. Už dnes umělá inteligence pomáhá zaměstnavatelům vyhodnocovat životopisy a vhodnost jednotlivých kandidátů. V budoucnu se přitom očekává ještě výraznější zapojení umělé inteligence do profilování potencionálních zaměstnanců nebo klientů.
Horory pro děti? Podle spisovatele mohou dětem pomáhat:
„S rozvojem strojového učení bude brzy umělá inteligence schopná z dostupných dat analyzovat údaje o finanční situaci, zájmech, chování a spolehlivosti člověka. Na jejich základě se může banka rozhodovat, zda poskytnout úvěr, univerzita nebo zaměstnavatel zda přijme kandidáta,“ upozorňují v článku společnosti BitDefender, která se věnuje internetové bezpečnosti.