V ČLÁNKU NAJDETE
STEM: Věda, technika, technologie a matematika
Podle Národního pedagogického institutu vznikl koncept STEM v USA už v 90. letech minulého století. STEM metoda v sobě spojuje čtyři blízké obory – vědu, techniku, technologie a matematiku. Odtud také pramení zkratka STEM – z anglického Science, Technology, Engineering a Mathematics.
V rámci STEM se tyto předměty vyučují společně, formou řešení komplexních problémů v reálném světě. „Koncept STEM prokázal, že oblasti vzdělávání – vzdělávací předměty nemusí mít z principu didaktickou spojitost. Učivo naplňující koncept STEM může být rozvrstveno i do jiných oblastí – předmětů než těch, které jsou v našich podmínkách typické,“ vysvětlují na webu Národního pedagodického institutu.
Koncept STEM v praxi v českých školkách a školách:
STEM obory rychle rostou. Studentů techniky ale ubývá
Požadavek po zaměstnancích ze STEM oborů roste celosvětově. Podle průzkumu Pew Research Institute jen v USA vzrostla zaměstnanost v těchto oborech od 90. let o 79 %.
Podle dat Českého statistického úřadu však počet vysokoškolských studentů technických oborů klesá. V roce 2022 studovalo techniku jen 12 % vysokoškoláků. Naopak se daří navyšovat počty studentů informačních a komunikačních technologií.
Nahrává se anketa ...
Velké rezervy má české školství také v zapojení dívek. Zatímco v přírodovědných oborech je poměr chlapců a dívek poměrně vyrovnaný, v ostatních oborech STEM jsou ženy stále v menšině. Výjimku tvoří biologické obory, kde 72 % studujících tvoří ženy.
STEM nebo STEAM?
Koncept STEM se od svého uvedení nadále vyvíjel. S prudkým technologickým rozvojem se ukázala důležitost často opomíjených měkkých dovedností – schopnost týmové práce, tvořit, vymýšlet, kreativně reagovat na změny.
Tyto dovednosti zahrnuje STEAM, kde písmeno A reprezentuje Arts – umění. Řadí se sem humanitní obory, jazyky, hudba, divadlo, design, média a mnoho dalších.
Jak uvádí Univerzita Centrální Floridy, právě zapojení uměleckých směrů pomáhá vytvářet všestranné odborníky, kteří budou schopni společně se zdokonalující se umělou inteligencí navrhovat a implementovat řešení problémů.
Metodu STEM můžete zkusit i doma
STEM (nebo lépe dokonce STEAM) metodu můžete s dětmi vyzkoušet i doma. Základem je přímé zapojení dítěte. To se učí nikoliv z papíru, ale vlastníma rukama a očima. A jelikož zvláště malým dětem je zvídavost a chuť si vše vyzkoušet přirozená, děti STEM aktivity baví.
Vyrobte si s dětmi doma lávovou lampu:
Doma si můžete vyzkoušet vyrobit plastelínu, magnetický sliz, v kuchyni vyrobte vlastní křupky a lízátka. Nebo se s trochou pomoci moderních technologií můžete pustit i do animace vlastního filmu.
Přečtěte si i další články s rodinnou tématikou.