Dula pomáhá ženám s těhotenstvím, porodem a následnou péčí o miminko v období poporodním.

Pokud Vás cokoli ohledně práce duly zajímá, pošlete otázku na e-mail pavla.novotna@denik.cz, rádi Vám v naší poradně odpovíme.

Kterou knihu přečíst dětem? Klasických titulů je celá řada. Deník vybral některé z nich a zařadil i něco navíc:

A co Vás zajímalo tentokrát? Na otázky ohledně mateřství odpovídá dula Markéta Verbíková:

Jak funguje dula v šestinedělí?

Péči v šestinedělí předchází příprava v těhotenství, kdy dula ženu teoreticky informuje o následných týdnech po porodu. Jakmile žena porodí, dula je připravena pomoci s péčí o poporodní tělo a duši. Může ženu ujistit, podpořit a znovu edukovat o kojení, spánku a péči o miminko, nošení, kontaktním rodičovství apod. Pokud žena potřebuje dlouhodobější péči, existují i poporodní duly, které se specializují právě na období šestinedělí.

Děti vydávají spoustu různých zvuků, od chichotání, přes chrčení, až po dětské žvatlání. Nejčastěji však řešíme to, když dítě začne plakat:

Tělo ženy v období šestinedělí prochází několika změnami:

- Hojí se poranění vzniklá během porodu.
- Pohlavní orgány a celý organismus se vrací do stavu před otěhotněním.
- Zahajuje činnost mléčná žláza, nastává kojení.

Každá žena by se měla po šestinedělí dostavit ke svému gynekologovi kvůli lékařské gynekologické prohlídce. Kontroluje se hojení porodních poranění, stav hráze, poševních stěn, děložního hrdla a uložení vnitřních rodidel. Součástí této prohlídky je vyšetření hrdla dělohy pod zvětšením pomocí přístroje, který se jmenuje kolposkop (metoda se nazývá kolposkopie) a odběr stěrů na cytologické vyšetření v rámci prevence možného vzniku rakoviny.

Jak přežít po porodu?

| Video: Youtube