Bílý šum je oblíbenou berličkou rodičů všech malých nespavců. Využívají přístroj, aplikaci nebo videa na Youtube. Odborníci však upozorňují na možnou škodlivost bílého šumu pro děti. Může poškodit sluch i ovlivnit rozvoj řeči. Používat by jej rodiče měli bezpečně.

Co je bílý šum

Jako bílý šum bývá označován soubor zvuků. Stejně jako bílé světlo, i bílý šum obsahuje všechny frekvence zvuku. Šum lidé využívají například při maskování jiných zvuků, jako je hučení v uších nebo jako podporu spánku. Bílý šum dokáže překrýt všechny ostatní rušivé zvuky a uklidňuje.


Nahrává se anketa ...

Bílý šum pro miminka

Bílý šum používají rodiče jako pomocníka při uspávání dětí. Trh nabízí rodičům spoustu aplikací, hraček, usínáčků nebo přístrojů, které bílý šum vydávají. Miminkům má šumění připomínat zvuky dělohy. Ani tam totiž miminka nemají ticho. Podle studie z roku 1990 dosahují zvuky v děloze až 88 decibelů. To je více, než zvládne vysavač, fén nebo klimatizace.

Zvláště v prvních měsících života tak může šumění miminka zklidňovat a pomáhat kvalitnějšímu spánku.

Vliv bílého šumu na sluch

Vlivem bílého šumu na sluch dítěte se zabýval také lékař Scott Hong. V roce 2021 publikoval studii, ve které porovnával sílu zvuku z celkem 14 zařízení na bílý šum, včetně mobilních aplikací. Prokázal, že v těsné blízkosti dítěte mohou některé přístroje vyluzovat příliš silný zvuk.

Ten může při dlouhodobém užívání vést k poškození sluchu u novorozenců a kojenců. Doporučuje proto, aby zdroj zvuku nikdy nebyl s dítětem v postýlce.

Vliv bílého šumu na vývoj řeči

Logopedka Zuzana Blažková na svém instagramovém účtu upozorňuje, že bílý šum rozhodně nepatří k našemu přirozenému prostředí. „Bílý šum může vést k obtížím ve sluchovém vnímání. Nezralý mozek se rychle přizpůsobí zvuku a přestane ho považovat za něco, co stojí za poslech,“ varuje Blažková.

Právě to podle ní může vést k problémům s rozeznáváním a zpracováním zvuků u dětí. Tyto schopnosti jsou přitom kritické pro rozvoj řeči.

Jak používat bílý šum bezpečně

Pokud vám bílý šum při uspávání pomáhá, měli byste dodržovat několik pravidel bezpečného používání. Americká pediatrická společnost upozorňuje, že zvuk šumu by neměl přesáhnout 50 decibelů a zdroj zvuku by měl být umístěn alespoň 2 metry od hlavy dítěte.

Sílu zvuku si jednoduše ověříte v domácích podmínkách pomocí aplikace v telefonu.

Logopedka Zuzana Blažková na svém instagramu nabádá rodiče, aby zdroj šumu vypínali ihned poté, co dítě usne a nepoužívali jej po celou dobu spánku dítěte.

Sára Zelená, která se specializuje na osvojování jazyka a stojí za instagramovým účtem Učíme děti mluvit, doporučuje místo bílého šumu zvolit zvuky s variací. Tedy takové, které nejsou neměnné. Patří mezi ně například tichá hudba, zvuk srdce, deště, zvuk oceánu nebo bouřky.