Novinky se týkají kupříkladu i dosud nepříliš rozšířeného typu smluv. Na úrovni jednotlivých členských států bude zajištěno, aby spotřebitelé mohli uzavírat smlouvy s cenami odvozenými od velkoobchodního trhu. Tento typ služeb budou muset nabídnout dodavatelé, kteří obsluhují alespoň 200 tisíc odběrných míst. Dodávky energií s dynamickými cenami jsou již nyní populární kupříkladu ve Skandinávii. Na českém trhu je jako první umožňuje Bohemia Energy skrze produkt Energie A++.

Jak postupovat?

Jednoduše. Stačí uzavřít smlouvu na dodávku elektrického proudu nebo plynu s produktem pod uvedeným označením. Nic dalšího není potřeba.

Bohemia Energy pak dodává vybraný druh energie za velkoobchodní, tedy burzovní ceny. Ty jsou veřejně dostupné, lze si je kdykoli ověřit. Smlouva se navíc uzavírá na dobu ne-určitou, tedy bez závazku. „Spotřebitelé tak mají férové ceny, které přesně kopírují ceny na trhu, ať už jde o zvýšení, nebo pokles. Dlouhodobě tak mají výhodnou cenu a jsou absolutně bez starostí,“ uvádí Libor Holub, obchodní ředitel Bohemia Energy.

Nabídku odběratel ocení nejvíce v obdobích poklesu burzovních cen, kdy dodavatelé zpravidla okamžitě nezlevňují tradiční produkty. Zákazníci také jednoznačně vědí, kolik platí za energii samotnou a kolik dodavateli za služby. K velkoobchodní ceně si Bohemia Energy kromě regulovaných poplatků účtuje stálou platbu, odměnu za nákup energie a zákaznický servis. Odměna je pevná, s cenou energie nesouvisí.

Chytré měřiče

Evropská unie počítá i s postupným zaváděním inteligentních měřičů. Ty zaznamenávají průběh spotřeby namísto pouhého objemu spotřebované energie, umožňují dálkový odečet a mají řadu dalších funkcí potřebných pro řízení sítě. Odběratelé tak mohou lépe plánovat spotřebu a přesouvat ji na dobu, kdy je elektřina levnější.

Řešení s dynamickými cenami mohou zájemci využívat už teď. „Náš produkt Energie A++ umožňuje získat pro konkrétní hodinu elektrický proud a pro konkrétní den plyn přesně za takovou cenu, za jakou jsme tyto komodity sami nakoupili na velkoobchodním trhu. Platí to pro všech-ny zákazníky, tedy i pro ty, kteří disponují zatím jen klasickými elektroměry,“ vysvětluje Libor Holub.

Pokud si pořídíte chytrý elektroměr, s řešením Energie A++ můžete ihned ovlivňovat, kolik za proud zaplatíte. Například tím, že dům bude spouštět „žrouty“ v hodinách, kdy je elek-třina nejlevnější. „Energie A++ je ideální řešení i pro provozovatele malých fotovoltaických elektráren, kde na stejném principu nabízíme výkup přebytků elektřiny. U těchto systémů jsou totiž chytrá měřidla již instalována, proto lze všech výhod využívat hned,“ uvádí Libor Holub.