Podvody tzv. Klikačů, tedy útočníků, kteří se oběť snaží okrást přes kliknutí na nějaký odkaz, jsou nejčastějším typem kybernetického útoku. Jejich počet trvale roste.

Je proto důležité být připraven.

Pokud tedy zjistíte, že jste byla podvedena, ihned kontaktujte banku, která vede daný účet. Často jde totiž o minuty. V ČSOB jsme z tohoto důvodu zřídili speciální linku 00420 499 900 010, na které se bez čekání rovnou dovoláte specialistovi.

Ten vám poradí, co dělat a co naopak rozhodně ne, a nastartuje bankovní ochranné mechanismy. Linka funguje nepřetržitě a dovoláte se na ni z ČR i ze zahraničí.

SETKÁVÁNÍ S LIDMI. Součást každodenního pracovního programu pojistného poradce. Ilustrační snímek
Práce pojišťovacího poradce? Pomoci lidem a vydělat si

Platí však, že nejdůležitější je prevence.

Podvodníci se snaží získat citlivé osobní informace, jako jsou hesla, údaje o platebních kartách nebo rodná čísla. A volí k tomu různé nástroje.

Mohou vám poslat e-mailové zprávy nebo SMS s odkazem, vydávajíc se za banky, policii, doručovací služby, ale i úřady práce a další orgány státní správy. Nikdy jim přání nesplňte.

Zvážit můžete i pojištění internetových rizik, které pomůže v případě zcizení údajů na internetu nebo v případě zneužití platební karty.

Zdroj: ČSOB