Ačkoliv jsou podobné útoky v poslední době časté, neznamená to, že bazarové weby a aplikace by spotřebitelé neměli používat. Je však potřeba mít se na pozoru a dodržovat jednoduchá pravidla. 

Jistě, když někdo prodává zboží a zaznamená reakci, má radost, že o věc je zájem. Může se však stát, že „odběratel“ požaduje kliknutí na odkaz, kde má oslovený vyplnit číslo platební karty, aby mu na ni – dle jeho slov – zájemce poslal peníze.

Bitcoin - ilustrační foto
Virtuální banky nebo kryptoměny? Pozor na to, kam ukládáte úspory

Stránka se často tváří velmi věrohodně a oslovený snadno nabude dojmu, že je na webu instituce, jejíž služby využívá: banky, pošty, přepravní společnosti. Web je však falešný a člověk, který vede korespondenci, je typický Klikač. Podvodník, snažící se okrást prodávajícího tím, že požaduje číslo karty.

Pamatujte však, že peníze se v žádném případě nepřičítají na kartu, nýbrž na konkrétní účet. Nikdy proto neposkytujte kupujícímu číslo vlastní platební karty, a to ani přes odkaz. Číslo karty, kód CVC a údaje o platnosti se zadávají jen tehdy, když majitel sám něco platí. Například když si objednává zboží na webu. Když však sám prodává, údaj o jeho kartě nikdo znát nepotřebuje.

Zdroj: ČSOB