Metody podvodníků jsou stále promyšlenější. V poslední době registrujeme telefonické útoky tzv. Volačů, kteří vybízejí oběti, aby investovali do kryptoměn či vysoce výnosných fondů. Působí velmi věrohodně a profesionálně, zdůrazňují příležitost rychle zbohatnout. Navíc zpravidla vyvíjejí nátlak. Nabídka je prý časově omezená a nebude se již opakovat. 

Petr Vosála
Čtenářská poradna: Jak neskočit na lep internetovým lapkům

Je však důležité mít na paměti, že „supervýhodná“ nabídka je z principu podezřelá. Proto vždy zbystřete. Volači se totiž často snaží přimět vás například k tomu, abyste si pro zajištění investice stáhli příslušnou aplikaci. Díky ní se však útočník dostane k citlivým údajům a snadno vás okrade. Někdy také žádá o nadiktování údajů z platební karty, příp. zašle odkaz, přes který máte tyto údaje vyplnit.

Vězte, že finanční operace dnes probíhají velice rychle, obvykle v sekundách. O to důležitější je být obezřetný a nesdělovat ani nikde neuvádět citlivé údaje z karty, tím méně přístupové údaje do internetového bankovnictví. Banka tyto údaje má k dispozici, takže její zaměstnanci je ani telefonicky, ani elektronickou poštou od zákazníka nikdy nepožadují.

Zdroj: ČSOB