Zákonitosti trhu 

Na každém kroku lze dnes narazit na finanční poradce, kteří slibují zázračné zhodnocení peněz – které prý porazí i desetiprocentní inflaci. Jenže je potřeba mít na paměti, že podobné investice se nejdou bez zvýšeného rizika – ať už jde o investice do akcií, kryptoměn nebo podílových fondů.

Hodí se proto spíš pro střadatele, kteří mají dostatečný finanční polštář, takže pokud o peníze v rizikových investicích přijdou, nebude je to moc bolet. Nebo to mohou být lidé, kteří investují v dlouhodobém horizontu, v němž se krátkodobé výkyvy kurzů zprůměrují.

Spoření s jistotou

Pro běžné střadatele je vhodnější spoléhat se na bezpečnější produkty. Slibují sice menší zhodnocení, ale s jistotou, že majitelé o peníze nepřijdou. To se týká například stavebního spoření, termínovaných vkladů nebo i obyčejných spořících účtů v bankách.

Zde mají střadatelé navíc jistotu, že o majetek nepřijdou, ani když finanční instituce zkrachuje.

„Vklady v bankách, stavebních spořitelnách a družstevních záložnách jsou totiž ze zákona automaticky pojištěny až do ekvivalentu sto tisíc eur, což je asi 2,4 milionu Kč,“ říká ředitelka Garančního systému finančního trhu Renáta Kadlecová.

A co je důležité, lidé dostanou vklad zpět do sedmi pracovních dnů. Před rokem a půl se o tom přesvědčili např. i klienti Sberbank. Už za sedm pracovních dnů od chvíle, kdy ČNB oznámila, že banka není schopna dostát závazkům, mohli díky Garančnímu systému opět disponovat svými vklady.