Částečně pomoci má projekt pražské Vysoké školy ekonomické, jehož cílem je problém popsat, zhodnotit účinnost dosavadní ochrany a navrhnout nová řešení. Výzkum podpořila Technologická agentura ČR.

Nový standard. Převod peněz bez čekání.
Peníze na účtu během sekund. Okamžité platby přicházejí

„Podle evropských směrnic si má každý stát vytvořit vlastní definici zranitelného zákazníka, tedy člověka, který vlivem ekonomické, sociální či zdravotní situace přijde o přístup na energetický trh. Stát by pak měl přijmout vhodná opatření na jeho ochranu,“ uvedl předseda zmíněné agentury Petr Konvalinka. Energetickou chudobou trpí oficiálně ten, kdo nemá přiměřený přístup k energii, který by zaručoval obstojný životní standard.

 

Nízké příjmy i vzdělání

Nejčastěji jsou ohroženi osamělí důchodci žijící ve špatně zateplených domech a domácnosti s velmi nízkými příjmy. Na vině bývá neefektivní způsob vytápění, špatná izolace
a nedostatek peněz.

Úsporná žárovka, lampa - ilustrační foto
Chcete výhodnější dodávky energií? Dopřejte si velkoobchodní ceny

Projekt VŠE potrvá ještě dva roky. „Hlavními příčinami tohoto jevu se ukázaly neefektivní budovy a spotřebiče, nízké příjmy rodiny, vysoké náklady na energie a speciální energetické potřeby uživatelů. Největší procento energeticky chudých osob, čtrnáct procent, žije v Ústeckém kraji. Následují kraje Moravskoslezský, Liberecký a Jihomoravský s více než pěti procent,“ řekl k výzkumu Radek Tahal z Fakulty podnikohospodářské VŠE.

Podle analýzy jsou na tom špatně zejména domácnosti, jejichž členové mají nízké vzdělání, jsou nezaměstnaní nebo pobírají nízký důchod. Hůře jsou na tom také domy s méně než deseti byty.