K těmto výsledkům došli autoři ankety, za níž stojí společnost NMS Market Research. Jistě, každé řešení má své výhody, ale bezplatný účet od Air Bank zahrnuje většinu z nich.

Dvě karty a nálepka

Air Bank se svým běžným účtem vyhrála letos odbornou anketu Zlatá koruna. Nejenže je zřízení a používání běžného účtu zdarma, ale majitel neplatí ani za příchozí a odchozí platby, trvalé příkazy, inkaso včetně sdruženého inkasa (SIPO) nebo výběry z bankomatů banky. Těch má Air Bank v současnosti po celé republice již 365. K účtu náleží zdarma i dvě platební karty (každá další za jednorázový poplatek 100 Kč), stejně jako jedna bezkontaktní nálepka. Internetové bankovnictví a mobilní aplikace My Air jsou poskytovány bezplatně.

Úsporná žárovka, lampa - ilustrační foto
Chcete výhodnější dodávky energií? Dopřejte si velkoobchodní ceny

Pamatovat si, kde všude mají rodinní příslušníci běžné a spořicí účty, může být poměrně obtížné. V čase, kdy se úrokové sazby na běžných účtech blíží k nule a zároveň se někde za vedení účtu a jednotlivé operace ještě i platí, takové řešení leze i do peněz.

Pro děti i manželku

V Air Bank si lze zřídit až deset běžných účtů a používat je pro různé účely. Je také možné přidělit ke každému účtu jiného disponenta a účty rozdělit mezi rodinné příslušníky. Disponent může s penězi na účtu nakládat do míry práv, která mu majitel účtu udělí. Například může platit kartou, vybírat peníze z bankomatu, provádět platby online, mít vlastní internetové bankovnictví i mobilní aplikaci. Určité druhy činnosti lze omezit. Majitel určuje limit pro výběr, platbu kartou či týdenní vydání. Dětem může dát také pouze platební kartu k účtu, na který jim posílá kapesné, a kontrolovat, jak s penězi nakládají.

Výhodou je, že pokud zaplatíte alespoň pětkrát měsíčně kartou, nálepkou nebo mobilem, získáte na běžném účtu bonusový úrok jedno procento ročně a úrok až 1,3 procenta na přidruženém spořicím účtu.

Internetové bankovnictví a mobilní aplikace My Air zobrazují velmi přehledně údaje o všech účtech, pohybech, výdajích i příjmech. Rodinné finance jsou tak stále pod dohledem.

Motivace k úsporám

Účty nemusíte rovnou přidělovat členům rodiny, ale můžete je rozdělit i podle účelu – jeden vyčlenit pro běžné výdaje, druhý pro soukromé nákupy a třetí třeba pro platby na internetu. Každý účet lze jinak pojmenovat, a tím se motivovat k šetrnosti. Slouží k tomu i praktická funkce Šanon (archivace účtenek) a grafické zobrazení pohybů na účtu. Rovnou vidíte, kolik utratíte za jídlo, oblečení, bydlení či auto. Když víte, kudy peníze utíkají, snáze tomu zamezíte.

Podpora. Na jeden kotel je vyčleněno 120 000 Kč.
Žádosti o kotlíkové dotace je možné ještě stále podávat