Kdo hledá, najde

Rozhodnutí platí obvykle na jeden rok. Občan, který hodlá smlouvu ukončit, tak však musí dle stávající praxe učinit nejpozději šest týdnů před výročím podpisu, jinak se od závazku neosvobodí. Bohužel je jen málo pojišťoven, které umožňují ukončení smlouvy kdykoli (jako například První klubová pojišťovna).

Platby přes internet se již potvrzují například PIN kódem anebo třeba pouhým otiskem prstu či naskenováním obličeje.
Jak platit bezpečně? Máme pro vás čtyři doporučení

Důvodů na změnu poskytovatele povinného ručení však není mnoho, s výjimkou jednoho – ten, kdo hledá, může narazit na podmínky, které jsou o něco lepší než stávající. „Nemusí jít přímo o nižší cenu, ale například o zahrnutí takových dodatečných služeb, za které by jinde bylo nutné platit,“ říká Marek Seidl, pojistný analytik společnosti Broker Trust.

Pojišťovny se často ohánějí bonusy za jízdu bez nehod. Zde je však nutné vědět, že tato možnost trvá jen několik málo let, jinak by člověk po delším období bez nehod logicky neplatil nic. A takový zázrak není možný.

Povinné ručení se nevztahuje na škody, které si řidič způsobí sám, resp. které jdou na vrub přírodních katastrof, případně když auto poškodí živly nebo jej někdo odcizí. Pak přichází na řadu havarijní pojištění.

Balíček služeb

Někteří poskytovatelé nabízejí v tomto ohledu balíčky, jiné umožňují sestavit si pojistnou ochranu dle přání řidiče. Roli hraje více okolností, především počet najezděných kilometrů, ale také kvalita a cena auta, resp. fakt, že majitel parkuje na ulici nebo v uzamčené garáži. Řidič jen musí počítat se spo-luúčastí, která bývá obvykle pět anebo deset procent.

Ilustrační fotografie.
Pět tipů, jak neprotopit majlant

Někdy dojde k nehodě bez účasti jiných vozidel, a také na tento případ se vztahuje havarijní pojištění.

Typickým podzimním příkladem je sražená zvěř. Zajímavou údaje v této souvislosti zveřejnila pojišťovna Slavia, podle níž se počet sražených srnců na českých silnicích od července do začátku října 2019 vyšplhal na 1300 kusů – a střetů s divokými prasaty bylo několik set. „Riziko takové události se zvyšuje za snížené viditelnosti způsobené mlhou, šerem a deštěm – ale také kvůli přirozenému pohybu zvěře,“ uvedl produktový ředitel pojišťovny Ladislav Bělina.

Jiným dobrým důvodem dodatečné pojistné ochrany bývá poškození čelných skel.

Mobilní bankovní aplikace šetří peníze.
Mobilní bankovní aplikace šetří peníze

Povinné ručení

*Z tohoto titulu se platí škody, které na silnicích způsobí řidič jiným osobám, ať už na majetku nebo zdraví.
*Z povinného ručení se dle zákona kryjí škody na majetku a zdraví do výše 35 milionů korun.
*Sjednává se obvykle na dobu neurčitou a po roce se smlouva prodlužuje.