Pro případ krachu bank jsou u ní pojištěny všechny vklady občanů do výše sto tisíc eur (což je nyní v přepočtu 2,8 milionu korun). Z tohoto hlediska tedy velké nebezpečí pro klidný spánek střadatelů nehrozí.

Další aktuální úvaha zní, zda-li se může se člověk nakazit i dotykem bankovky, na které by ulpěl virus? Teoretická odpověď – ano, je proto lepší nedotýkat se po platbě obličeje a ruce si co nejdříve důkladně umýt.

CO ŘÍKAJÍ PROGNÓZY

Co se však může dít s penězi dále, teď už ne ve fyzickém smyslu? Na to zatím odpověď nikdo nedal a patrně ani nedá, protože věštění z koule je tuze těžká disciplína. Pokud jde o kvalifikované předpovědi, zde už je odvážlivců z řad ekonomů a finančníků více, i když s odůvodněným dodatkem, že na přesnější odhady je zatím brzy.

Například Jan Bureš z Československé obchodní banky kalkuluje s meziročním poklesem hrubého domácího produktu v tuzemské ekonomice o více než čtyři procenta, zatímco v eurozóně by mělo jít zhruba o pět procent. Propad by se měl týkat zejména dopravy
(o 40 procent), stejně jako cestovního ruchu a veřejného stravování (o polovinu). A tam všude jde či půjde také o výdělky zaměstnanců, nejen o tržby majitelů. 

ODKUD PŘICHÁZÍ POMOC

Avšak vzhledem k tomu, že mezitím už přerušili práci i tahouni české ekonomiky, tedy automobilky (Volkswagen, do jehož impéria spadá i podnik Škoda Auto v Mladé Boleslavi, tak evropských závodech učinil v pátek minulý týden, nošovický Hyundai se podle mluvčího Pavla Barvíka přidá dnes atd), prognózu bude zřejmě nutné korigovat. Rozumí se samo sebou – k horšímu. 

I proto se banky jedna za druhou předhánějí v informacích, že umožní odklad splátek toho či onoho úvěru, ba že zákazníky, kteří tuto službu využijí, ani nezařadí do registru dlužníků. Momentálně však jde ještě spíše o marketing než o reálnou potřebu lidí, ovšem v příštích měsících to už může být jiné. Podporu nabízí i stát, který udělal celou řadu vstřícných kroků.

Od posunutí termínu daňového přiznání k příjmu fyzických osob do konce června (původně konec března) až k faktickému pozastavení nové vlny elektronické evidence tržeb, která má být spuštěna 1. května. Nyní ministerstvo financí sděluje, že zavedení nebude kontrolovat ještě další tři měsíce. 

Podpůrná opatření se týkají i podnikatelské sféry, kde bude mít asi rozhodující slovo státní Českomoravská záruční a rozvojová banka. Vláda také rozhodla i o tom, že pošta bude nově nosit důchody adresátům až domů. Dosud totiž mnoho dávek zůstává na poštách. Příjemci by se pak nevystavovali riziku návštěvy těchto kritických míst.