Jeden takový – pod značkou „i-One“ – představila v Praze tchajwanská společnost Kymco. A přidala k němu i originální systém vyměnitelných baterií. „V řadě metropolí jsme se už s naším řešením prosadili. Doufám, že
k nim brzy přibude i Praha,“ řekl pro tisk předseda společnosti Kymco Allen Ko.

Které výhody mají podle vás elektrické skútry?

Skútry nabízejí ve srovnání s ostatními druhy dopravních prostředků řadu výhod a pro městský provoz jsou přímo ideální. Jsou pohodlné, snadno ovladatelné, ekologické a hospodárné.

V Česku však zatím schází síť dobíjecích stanic. Není to překážka rozvoje?

Společnost Kymco se elektromobilitě věnuje už více než dvacet let, takže máme slušný náskok. Vyvinuli jsme i špičkový dobíjecí systém se širokými možnostmi využití. Na tradičních čerpacích stanicích se zásobníky baterií dají uložit podobně jako schránky na zboží z e-shopů. Využít však lze i nová místa, kde by to nikdo nečekal. Chceme totiž umožnit výměnu baterií všude tam, kde je to přirozené, v obchodních střediscích, na poštách, nádražích či hotelech, ale i na méně obvyklých místech, třeba v centrálách rozvážkových firem, kde čas hraje důležitou roli.

Vítězky kategorie malá společnost
Podnikání není ženám cizí. Ani měření sil

Jak funguje tento systém?

V každém našem skútru najdete pod sedadlem místo pro dvě elektrobaterie. Obě jsou vybaveny chytrým madlem a lze je vyjmout jednou rukou. Ti, kdo na skútru dojíždějí každý den do práce, si baterii pohodlně odnesou domů a nabijí ji přes noc. Nebo si ji vezmou na schůzku do kavárny, kde si ji během hodiny jednoduše dobijí jako mobilní telefon. Naše řešení však zahrnuje i dostatečnou síť obslužných bodů, kde si zájemce nabitou baterii vypůjčí a poté zase vrátí. Na Tchaj-wanu jsme takovou síť již vybudovali.

Slabým místem u elektrických dopravních prostředků je zatím dojezd. Co váš model?

Model i-One je navržen pro každodenní využití v městském provozu. S výkonem 125 ccm dosahuje skvělé zrychlení. Maximální rychlosti je 74 kilometrů za hodinu. Pokud použijete obě baterie, ujedete při rychlosti 30 km za hodinu 90 km. To znamená, že s ním můžete vyrazit i na víkendovou cestu. Troufnu si říct, že asi budeme muset trochu změnit myšlení, na které jsme si zvykli u benzinových motorů – totiž že je nutné dojet až k benzinové pumpě. Zásuvku máme přece každý doma, v práci nebo třeba hotelu. 

Zařídit byt by měla být hlavně zábava, nikoliv starosti.
Zavedení energií do novostavby. Šetřit můžete hned od začátku

VizitkaTchajwanská společnost Kymco (Kwang Yang Motor Company) sídlící ve městě Kaohsiung vznikla v roce 1964. Její výrobní program zahrnuje skútry, motocykly, čtyřkolky a užitková vozidla. Je průkopníkem tzv. inteligentní elektromobility.