Máte naprostou pravdu v tom, že pokud si výběr klimatizace dobře nepromyslíte, může se z ní snadno stát energetický žrout. V první řadě byste se proto při nákupu vždy měli dívat na energetické štítky. Ty vám totiž řeknou, jak je na tom klimatizace se spotřebou energie.

Nejúspornější jsou z tohoto pohledu energetické štítky označené A++. Pro ilustraci si můžete představit klimatizaci, která se používá šest set hodin ročně, což vás s energetickým štítkem A++ vyjde zhruba na sedmnáct set korun.

Pokud byste si ale vybrali přístroj s energetickým štítkem A, při stejně dlouhém provozu už zaplatíte více než dva tisíce osm set korun.

V této souvislosti se rozhodně vyplatí zamyslet se i nad změnou dodavatele energií. Léto je pro tento krok tím nejvhodnějším obdobím, protože většina lidí má uzavřené smlouvy na dobu neurčitou a měsíční zálohy se vypočítávají z očekávané spotřeby za celý rok. Přechod od jednoho dodavatele ke druhému však trvá v průměru tři až čtyři měsíce.

Pokud tedy k levnějšímu dodavateli přejdete až na přelomu roku, topná sezóna je v plném proudu a vzhledem k obvyklé výpovědní lhůtě musíte platit během zimních měsíců ještě původní, vysoké ceny. Jen na provozu energeticky úspornější klimatizace přitom můžete s levnějším dodavatelem elektřiny uspořit ročně necelých třináct set korun, což dělá za pět let téměř šest a půl tisíce.

Ani ta nejúspornější klimatizace na světě však nebude fungovat správně, pokud nebudete dodržovat základní pravidla. Při spuštěné klimatizaci jsou samozřejmostí zavřená okna a dveře. Důležité je také příliš nepodchlazovat prostory (rozdíl mezi vnitřní a venkovní teplotou by nikdy neměl být víc než 7 ºC).

Ideální teplota by v místnosti měla dosahovat přibližně 24 ºC. Efekt klimatizace dále zvýšíte, pokud zabráníte pronikání přímých slunečních paprsků do místností například díky žaluziím, roletám, markýzám, nebo alespoň závěsům. Využít můžete i speciální fólie instalované na vnější stranu oken, které odráží sluneční záření.