Už 25 let totiž v České republice funguje instituce, která v podobných situacích zákazníky chrání a majitelům vkladů zaručuje, že ani při krachu banky nezůstanou bez peněz. Jde o Garanční systém finančního trhu.
Tato instituce ze zákona zajišťuje, že peníze až do částky sto tisíc eur (v přepočtu, což je momentálně více než 2,6 milionu korun) má každý střadatel chráněné.
RYCHLÁ A ÚČINNÁ POMOC
Pokud by finanční instituce zkrachovala, výplata náhrady vkladu proběhne rychle a z hlediska poškozených i pohodlně. O nic totiž není nutné žádat.

Stačí jen zajít s občanským průkazem či pasem do pobočky vyplácející banky (tou je v současnosti Česká spořitelna), která na základě dlouhodobé smlouvy s garančním systémem výplatu náhrad zajišťuje.
Zaměstnanec u přepážky si pouze ověří totožnost majitele vkladu a pak už vyřídí vše potřebné k vyplacení náhrady. Zákazník má tři možnosti. Za prvé, peníze si nechá převést na jiný účet. Za druhé, zřídí si nový účet ve vyplácející bance. Za třetí, vybere si hotovost, což však lidé v minulých podobných případech příliš nevyužívali.
JE DOBRÉ ZNÁT I VÝJIMKY
„Výplata náhrady vkladů ze zkrachovalé finanční instituce začíná sedm pracovních dnů poté, co ČNB rozhodla o neschopnosti dané instituce dostát závazkům. Laicky řečeno, že zkrachovala,“ vysvětluje výkonná ředitelka Garančního systému finančního trhu Renáta Kadlecová.

O tom, že banka zkrachovala, se lidé dozvědí z tisku, internetových stránek GSFT a stránek postižené instituce.
Ovšem pozor! Pojištění se nevztahuje na investice do podílových fondů, dluhopisů a akcií.
Chráněno touto formou není ani životní a penzijní pojištění. To však podléhá přísné státní regulaci.