Většinu minulého roku banky zlevňovaly. Průměrná úroková sazba tak spadla z původních 3 % až na 2,34 %. Tedy na nejnižší hodnotu od ledna 2018. Nahrává to jak zájemcům o nový úvěr, tak lidem, kteří uvažují o refinancování hypotéky.

Analytici ale předpokládají, že se tento trend brzy obrátí. A to poměrně výrazně – podle některých odborníků stoupne ještě v lednu průměrný úrok nových hypotečních úvěrů na 2,5 %.

Zdražování nahrála situace ve světě

Těmto odhadům nahrává chování bank z minulých týdnů. „Ke zdražení se odhodlalo několik poskytovatelů. Například ČSOB a Hypoteční banka zvýšily sazby v prosinci i v lednu – pokaždé o 0,2 procentního bodu,” upozornil hypoteční specialista serveru banky.cz Luboš Gregor.

Ke zdražování se postupně připojila většina bank na českém trhu. A další přiznaly, že o tomto kroku uvažují. Obvykle přitom argumentují zdražováním zdrojů, které potřebují na zajištění hypotečních úvěrů.

V druhé polovině minulého roku stoupaly sazby na světových mezibankovních trzích, za které si banky vzájemně půjčují. Byl to důsledek pozvolného uklidňování mezinárodní situace. Pro poskytovatele hypoték to ale znamenalo, že jim začaly klesat marže. Proto přistoupili ke zdražení,” popsal situaci Gregor.

Zlevňovaly pouze výjimky

Naopak ke zlevnění se banky na přelomu roku odhodlaly jen výjimečně. V prosinci úrokovou sazbu hypoték snížila pouze Sberbank a v lednu Komerční banka. Ovšem v jejím případě je situace složitější – naráz sáhla po zlevnění i zdražení.

Nižší sazbu tak u ní získají pouze klienti, kteří si hypotéku zřídí od 20. do 31. ledna. A kteří si vyberou fixaci v rozmezí 7–10 let a výše půjčky zároveň nepřesáhne 80 % z ceny nemovitosti. Pokud chtějí půjčit víc nebo plánují kratší fixaci, musí většinou počítat se zdražením.

Odborníci ale upozorňují, že se vývoj úrokových sazeb může ještě změnit. „Ovlivňuje ho mimo jiné i situace ve světě. Pokud například naroste konflikt na blízkém východě nebo přijdou další obchodní války, můžou úroky opět klesnout,” poznamenal Gregor.

Zároveň je třeba zmínit, že přelom roku slouží pro řadu bank jako testovací období. Právě v tuto dobu často zvyšují úrokové sazby a čekají, jak na to trh zareaguje. Nedá se proto vyloučit, že na jaře a v létě přijdou poskytovatelé s akcemi, díky kterým hypotéky opět zlevní.

Také proto je důležité vždy porovnat aktuální nabídky. Pomůže vám s tím kalkulačka hypotéky. Zadáte do ní požadované parametry nového úvěru a za okamžik získáte seznam nejvýhodnějších nabídek, které jsou aktuálně na trhu.

Výhodnější podmínky nabízí refinancování

Další vývoj hypotečního trhu je navíc důležitý jak pro nové zájemce o hypotéku, tak pro klienty, kteří už tento úvěr mají. Letos totiž končí fixace u zhruba 130 tisíc půjček na bydlení. Tolik klientů tedy může bez jakýchkoliv poplatků sáhnout po refinancování hypotéky u konkurence.

Zpravidla přitom dostanou lepší sazbu než u své stávající banky. A pokud budou někteří poskytovatelé se zdražováním dál vyčkávat, můžou tak přivést řadu nových a ověřených klientů.

V současnosti navíc může řada lidí získat nižší úrok než v době, kdy si hypotéku brala. Sazby se totiž pohybují na stejné úrovni jako začátkem roku 2015. A převážná část hypoték, kterým letos končí fixace, je právě z toho roku.

Klienti, kteří žádají o refinancování, obvykle automaticky dostanou lepší podmínky než zájemci o novou hypotéku. Je to dané tím, že banky znají jejich splátkovou historii. A vnímají je jako prověřené,” podotkl hypoteční specialista serveru banky.cz Luboš Gregor.

Dlouhá fixace nemusí být překážkou

Lidé navíc mohou změnit poskytovatele i několik let před koncem fixace. Jen v takovém případě musí počítat s určitou pokutou. Přesto toho stále častěji využívají.

Zjišťují totiž, že se jim to vyplatí. O několik desetin nižší úroková sazba jim za rok ušetří i 10 000 korun. Například u 2,5milionové hypotéky se splatností 30 let tak každý rok v podstatě zaplatí o splátku méně.

Důležité je dobře vybírat

K refinancování hypotéky delší dobu před koncem fixace klienty zpravidla motivuje zejména snižování úrokových sazeb – například takové, jaké přišlo loni. Právě díky němu lidé výrazněji ušetří.

Důležité ale je předem důkladně porovnat aktuální sazby hypotečních úvěrů. Ověříte si tak, jestli se vám refinancování vyplatí i v době běžící fixace a zároveň najdete nejvýhodnější nabídky.