Plaťte méně. V první řadě si překontrolujte, jestli za energii neplatíte zbytečně mnoho. Aktivita se rozhodně vyplatí. Přestože řada obchodníků dodávky zdražila, stále lze najít výhodnějšího dodavatele, s nímž ušetříte.

"Nedívejte se jenom na cenu. Prověřte si i to, zda se jedná o spolehlivou firmu s dobrým servisem," radí Libor Holub, obchodní ředitel společnosti Bohemia Energy.

Zbytečné tropy

V českých domácnostech často převládá teplíčko, ale každý stupeň navíc něco stojí. "Jestliže snížíte teplotu v přetopené místnosti jen o jeden stupeň, dojde ke snížení spotřeby energie až o šest procent," uvedl Libor Holub.

Navíc není nutné, aby teplota v každé místnosti byla stejná. Pomůžou regulační termostatické hlavice na radiátorech.

Nepodceňujte údržbu. Radiátory je před zimou vhodné očistit. Nezakrývejte je, nesušte na nich prádlo. Naopak nepodceňujte pravidelné odvzdušňování, nejlépe jednou za tři měsíce. Místnost se jinak dostatečně neprohřívá a vy budete mít pocit, že stále topíte málo.

Pár korun ušetří i reflexní fólie za topným tělesem, která odráží teplo zpět do místnosti.

Regulace

"U zákazníků se mnohdy setkáváme s tvrzením, že topení často vypínají, ale že navzdory tomu se jim spotřebu energie nedaří snížit," zmínil Libor Holub.

Proto se doporučuje při odchodu teplotu v bytě pouze omezit, ne úplně stáhnout. Jestliže byt vychladne, o to více energie bude nutné, abyste jej znovu vytopili.

Větrání

Pusťte dovnitř čerstvý vzduch tedy ani v zimě nezapomínejte větrat, což je důležité pro udržení správného klimatu v místnostech. Stačí krátké, ale intenzivní větrání, nebojte se ani průvanu.

Pokud byste větrali jen větracím okénkem, ale delší dobu, zdi ochladnou a místnost je nutné v podstatě vytápět znova. Úspory přinese i udržení relativní vlhkosti vzduchu na úrovni kolem 40 procent. Při nízké vlhkosti má člověk pocit, že musí přitopit.

Investice

Výměna starého kotle za nový zpravidla znamená vyšší účinnost vytápění a nižší spotřebu paliva.

U náhrady starých kotlů na pevné palivo se nabízí i využití tzv. kotlíkových dotací. Celkové náklady na vytápění se podle druhu paliva a typu zdroje mohou lišit až o 40 procent.

Pokud máte rádi teplo od země, zvažte podlahové vytápění. Zajistí příjemnou pohodu a úsporů nákladů až 15 procent.

Pakliže jste se rozhodli zásadně zkrotit výdaje za energie, obraťte se na energetické poradce. Například odborníci z Bohemia Energy radí zájemcům zdarma. "A to všem. I těm, kteří nejsou našimi zákazníky," dodal Libor Holub.