Jde například o plastové sáčky, nádobí a láhve na jedno použití. Ke zlepšení došlo rovněž v třídění odpadu, když se zvyšuje ochota sbírat a recyklovat dříve okrajové materiály. Baterie důsledně třídí 28 procent obyvatel České republiky, biologický odpad schopný kompostování pak dále zpracovává 25 procent rodin. Bílými vránami už nejsou ani lidé, kteří si ekologické výrobky – jako třeba mýdlo – zhotovují vlastními silami.

Třídění odpadů (ilustrační snímek)
K barevné popelnici jen pár metrů. Češi jsou proto přeborníky v třídění odpadu

Mezi další pozitivní rysy vývoje patří důraz na opětovné využívání obalových materiálů. Při nákupu nápojů upřednostňuje stále více zákazníků kelímky použitelné několikrát.

Vláda ČR přijala závazek, že do roku 2025 se bude opětovně využívat 55 procent objemu komunálního odpadu. Zkušenosti ze zahraničí ukazují, že ke zvýšení podílů recyklace by mohlo přispět zavedení povinného zálohování lahví z umělé hmoty a také plechovek, jejichž obliba raketově roste.

Zálohování pomáhá

I když k láhvím z umělé hmoty konzumenti přistupují už poměrně poctivě, přibližně třetina těchto obalů stále ještě končí neznámo kde. Možná ve smíšeném odpadu, možná v přírodě.

Tříděný odpad, kontejnery, popelnice - ilustrační foto
Množství vytříděného odpadu stoupá. Česko má jednu z nejhustších sběrných sítí

Lze předpokládat, že záloha by spotřebitele motivovala vrátit obal do obchodu. Například v Estonsku se rok po zavedení zálohového systému sběr umělohmotných lahví zvýšil z původních 32 procent na nynějších devadesát.