Pozor na právní pojmy

A odpověď je jednoznačná, zde tomu tak není.

Renáta KadlecováRenáta KadlecováZdroj: gsft.cz„Obecně platí, že vklady jsou pojištěny vždy v sídle banky, tj. v zemi, kde banka získala licenci. V případě výplaty náhrad by se vkladatel musel obrátit na tamní systém pojištění vkladů,“ říká ředitelka Garančního systému finančního trhu Renáta Kadlecová.

Některé virtuální banky však podnikají na základě licence pro vydavatele elektronických peněz. To se do nedávné doby týkalo např. populárního Revolutu, který v ČR poskytoval služby na základě litevské licence pro vydavatele elektronických peněz.

Prostředky zde uložené se tudíž nepovažovaly za vklady a nebyly ani pojištěny proti krachu instituce. Revolut však už také u nás začíná podnikat na základě evropské bankovní licence. Zákazníci mají možnost přestoupit pod Revolut Bank, a tím si zajistit ochranu vkladů.

Bitcoin není bez rizika

Zájemcům o služby „virtuálních bank“ doporučujeme, aby se podrobně seznámili s obchodními podmínkami a aby tedy věděli, jak jsou vložené prostředky zabezpečeny.

Pojištění vkladů se nevztahuje ani na tzv. kryptoměny.

„A to proto, že virtuální měny, jako třeba Bitcoin nebo Ethereum, nejsou považovány za klasické peníze. Nenacházejí se ani v kurzovním lístku České národní banky, stejně tak, jako tam není kurz zlata či stříbra. Tyto měny se u nás považují za komoditu a nepodléhají regulaci ČNB,“ uvádí ředitelka GSFT Renáta Kadlecová.

Abyste měli jistotu, že o úspory nepřijdete, je vhodné vložit je do těch finančních institucí, na které se pojištění vkladu – až do výše sto tisíc eur – vztahuje.