Fíkovníky, nebo také smokvoně (Ficus Carica), patří bezesporu mezi nejodolnější subtropické rostliny.
Jejich další výhodou je, že je můžeme mít v květináčích, nebo větších nádobách přes léto venku na slunném místě.
V zimě je pak stačí uklidit do chladné a tmavé místnosti, například sklepa.

Bujný keř


„Jde o bujně rostoucí keř, který při dobrém ošetření poskytne i dvě sklizně ročně,“ pěje chválu Pavel Beran, odborník ze Subtropického zahradnictví Kruh u Jilemnice.

Ve volné přírodě má za příznivých tepelných podmínek až dvoumetrové roční přírůstky, v květináčích roste pomaleji – asi tak 50 centimetrů za rok.
Přestože jde o pěknou dekorativní rostlinu, většina pěstitelů nedočkavě vyhlíží plody – nezralé mají tvar hrušky a jsou zelené, postupně se zvětšují, zbarvují do žluta nebo fialova a měknou až jsou k jídlu. „Na vzrostlém, tedy asi dvoumetrovém keři je možné sklidit v našich podmínkách i několik set kusů kvalitních, velkých a sladkých plodů,“ ujišťuje Pavel Beran.

Péče o hosta


Smokvoň lze koupit ve specializovaných obchodech, zasílá se i na dobírku. Běhemroku ze zaslané rostliny vyroste pěkný keř, který bude při správném ošetřování poskytovat desetiletí hojnost čerstvých fíků. Zároveň ozvláštní byt a zahradu.

„Fíkovník potřebuje propustnou zeminu složenou ze zahradnického substrátu a deset procent písku a během vegetace vydatnou zálivku,“ upozorňuje odborník. Další péče o tuto subtropickou rostlinu je vcelku jednoduchá – viz tabulka Nezapomeňte.
Protože jde o opadavou rostlinu, která v zimě nemá listy, může přijít i do plné tmy.

„Starší rostliny mají vyzrálé dřevo, a tak odolávají mrazu. Stačí je chránit jako růže, zahrnout hlínou a zároveň přikrýt chvojím,“ říká odborník.

Procitnutí


Pokud se stane, že rostlina omrzne, není zdaleka důvod si zoufat. Z kořenů opět vyraší vždy nové plodonosné pruty. Velice často se stává, že si lidé dovezou sazenici nebo řízek z dovolené. Představují si, že si pak budou fíkovník sami pěstovat. Pak se ale diví, že jim ani po letech neplodí, a jsou zklamáni.

„Je to tím, že fíky rostoucí ve středomoří patří do skupiny fíků, které k plození potřebují opylení malou vosičkou, která u nás nežije“, vysvětluje Pavel Beran.

Fíkovník koupený u nás má přednost – dává vynikající plody i bez opylení.


NEZAPOMEŇTE

Smokvoni během jara a léta pravidelně přidáváme univerzální hnojivo, v září je dobré dát rostlině více draslíku.
Rostlina má 6–8 týdenní vegetační klid, je bez listů, a proto ji zaléváme málo – jen aby zemina úplně nevyschla.
Nasazené a nevyzrálé plody z podzimní násady po opadání listů na rostlině přezimují, aby příští rok pokračovaly v růstu a rychlém dozrávání. To platí při přezimování ve sklepě, protože na zahradě má fíkovník většinou jen jednu úrodu.