Kdyby nebyl lékařem, tak mohl být knězem. Umítotiž naslouchat a dávat rozhřešení. A to je velké umění. Ženy to bezpečně vycítí, a proto k MUDr. Radimovi Uzlovi chodí rády a svěřují se bez obav. Oblíbený je i mezi muži pro svůj barvitý, rozvinutý a někdy svérázný smysl pro humor.

Co dnes děláte, pane doktore?

Vždycky jsem si představoval, že v důchodu budu koukat z okna, krmit ptáky a chodit na procházky. Ale skutečnost je jiná. Jako lékař jsem bral funkci v nevládní nevýdělečné organizaci – Společnosti pro plánování rodiny a sexuální výchovu, jako koníčka. Teď se toto hobby pro volný čas změnilo vlastně v práci na plný úvazek.

A vadí vám to?

Ani ne – jezdím po světě i po zemích českých, přednáším a poměrně často píšu. Hodně času taky zabere internetové poradenství. Zejména v oblasti intimních problémů lidé všeho věku vítají možnost anonymních dotazů.

Jaké jsou nejfrekventovanější, a na jakou adresu se mohou lidé případně obrátit?

S týmem odborníků odpovídáme na internetu na šedesát dotazů týdně. Nejvíc se lidé ptají na sexuální nemoci, něžné pohlaví často zajímá antikoncepce od á až do zet. Při vší úctě ke zpovědnímu tajemství se při tom někdy i dost zasměji pod vousy. Ale jinak bych si to nedovolil, a nebylo by to ani správné. Například nedávno chtěl jeden mládeneček vědět, zda je pravda, že mužské semeno voní po tom, co před orálním sexem jedl. Prý pozřel syrečky, a to asi byla příčina toho, že mu partnerka odmítla vyhovět jeho speciálním choutkám. Po syrečcích, s prominutím, nechutná ani líbání, natož…

Ještě máte ordinaci v Podolí?

Ústav pro péči o matku a dítě v Podolí byl mým posledním gynekologickým a porodnickým působištěm. Už několik let tam nepracuji. Narozdíl od mnoha mých kolegů, kteří ani na stará kolena nemohou být bez operačního a porodního sálu, mně medicína ani nechybí. Zejména noční služby mne v poslední době unavovaly. Představte si, že tam dnes mají někdy více než dvacet porodů za den. To už je práce pro mladší kolegy.

Jste doktor tak říkaje ženský, ale i lékař duší a bavič. Jak to všechno spolu souvisí?

Každý gynekolog by měl být taky lékařem duší. Existuje totiž velmi pevné spojení ženského těla a ženské duše. Tím samozřejmě nechci říci, že žena přemýšlí pohlavními orgány, ale každé sebemenší hnutí mysli má na funkci těchto orgánů nezanedbatelný vliv. A bavič? Vždyť přece už staré české přísloví praví, že veselá mysl je půl zdraví. Dobrá zábava někdy snižuje náklady na léky.

Říká se, že zubaři, očaři a gynekologové byli vždycky v balíku. Jak jste na tom vy?

Za komunismu jsme na tom byli všichni stejně, ať šlo o běžného chirurga, nebo takzvaného studeného chirurga – patologa. Moji rodiče byli magistry farmacie a na rodném Ostravsku jsme představovali venkovskou chudinu. Vždyť horníci měli asi třikrát vyšší platy. Do nemocnice jsem nastoupil za 1250 korun hrubého, to je jako dnes asi 10 000. Celý život jsem bydlel v paneláku, napřed 2+1, potom 3+1. Ale abych si jenom nestěžoval – v 65 letech jsem dal panelákovému bydlení vale a za celoživotní úspory zrekonstruoval starší domek se zahradou blízko Prahy. Taky jenom 3+1, ale samostatně. Snad si to tady s manželkou ještě pár roků užijeme.

Rodinný rozpočet si vylepšujete reklamou v televizi na prostředky posilující potenci. Děláte to bezesporu dobře, ale otázka zní: Rád? A zabírají ty prostředky?

Je to konečně první slušný kšeft v životě! Doufám, že mi to na stará kolena nezávidíte, když do toho jdou i slavní herci a jiné osobnosti zvučnějších jmen. Samozřejmě bych to nedělal ani za mnohem větší peníze, kdybych nebyl o účinku dotyčného preparátu přesvědčen. Seznámil jsem se se všemi provedenými zkouškami a testy včetně takzvaného dvojitého slepého pokusu. Výsledky jsou zcela přesvědčivé. Před tím jsem totiž několik jiných podobných nabídek odmítl. O tom, že prostředek zabírá, svědčí jeho opakované nákupy. Přece by si lidi znovu a znovu nekupovali něco neúčinného? Samozřejmě přitom zcela platí, že na světě neexistuje prostředek na jakýkoliv neduh, který by byl účinný naprosto stoprocentně.

Připravoval jste scénář?

Na to bych si sám netroufl – je od profesionální agentury. Třicet vteřin trvající reklama se natáčela 11 hodin, a to mne ještě pan režisér chválil. Takže to nebyly tak lehce vydělané peníze.

Obraťme list. Je pravda, že není úplně impotentních mužů? Ale že záleží také na šikovnosti ženy?

Erekce mužského pohlavního údu patří mezi nejsložitější a nejvíce komplikované funkce lidského těla. Navíc je na naší vůli nezávislá. Tento složitý mechanismus samozřejmě podléhá psychice, a šikovná žena někdy dokáže zázraky. Ale pozor! Stejně jako může vystoupit v roli léčitelky, může být žena také ničitelkou a kazisvětem. Neustálé ženské podceňování, výsměch, domácí násilí nebo potravinový teror může být pro mužskou potenci zkázonosným činitelem. Takovéto ženy si jsou často své nadřazenosti a moci nad mužskou erekcí vědomy, a bohužel ji dokáží také často zneužívat.

Jak se díváte na přemíru nahotinek v reklamě. Je to ještě účinné?

Kdyby to nebylo účinné, tak by to tam nedávali. Teprve když jsem sám trochu přičichl k reklamní branži, tak jsem pochopil, jak je to složité, a jaká je to komplikovaná věda. Všechno se musí řídit zákonem o reklamě, takže to nesmí nikoho ponižovat a urážet. Podle zákona by také reklama neměla obsahovat „prvky pornografie“, i když mi ještě žádný poslanec nebyl schopen vysvětlit, co to vlastně je. A já na to musím někdy psát znalecké posudky.
Mělo by se to prý řídit takzvaným většinovým principem.

Co si pod tím máme představovat?

Zakázat reklamu lze teprve tehdy, když bude pohoršovat více než 50 procent lidí. Mohu vám říci, že náš národ je ještě značně tolerantní. Asi je to dáno
nižší religiozitou. Je zajímavé, že podle zpovědního zrcadla katolické církve je tíže hříchu dána také tím, z jaké vzdálenosti se katolík na nahotinu dívá. Čím bližší pohled, tím těžší hřích.

Je v pořádku, když je v každém filmu milostná scéna?

Na to nedávno v interview odpovídala naše výborná režisérka Alice Nellis. Já si této umělkyně nesmírně vážím, protože je cudná a milostnými scénami zbytečně neplýtvá. Nicméně prohlásila, že kolem sexu se vlastně točí celý život, takže když ho dá hned na začátek filmu, tak je to totéž, jako když detektivka začíná zpravidla vraždou. Takový je prostě život, a člověk by před tím neměl zavírat oči a utíkat.

Proč je nejvíce znásilnění a manželských nevěr v létě?

V létě mají mladí lidé prázdniny a dospělí dovolenou. Taky jsou zpravidla méně oděni. Daleko snadněji se pak znásilňuje a cizoloží.

Jaká je nejlepší obrana proti znásilnění?

Většina znásilnění padá na vrub ženské lehkomyslnosti. Mladé dívky a ženy chodí v noci bez doprovodu na osamělá místa, nebo pěstují tak nebezpečné hobby, jako je autostop. Nejlepší obranou před znásilněním je útěk. Ne vždy se to však podaří. V takovém případě by obrana neměla vést k sebezničení
– ale někdy bohužel nezbývá nic jiného než rezignace. Násilníkovi by žena neměla nikdy vyhrožovat udáním. Takové počínání bývá smrtonosné, protože často vede k usmrcení oběti jako jediného svědka. Zkrátka – vždy udat, ale nikdy to předem násilníkovi neavizovat! A pak vyhledat odbornou psychologickou pomoc, aby žena nezůstala s tím problémem sama.

Co se vám vybaví pod pojmem nejlepší dovolená?

Každý má o ní trochu jinou představu. Dlouholetí manželé by však měli aspoň její část trávit odděleně, protože nemusí mít stejné požadavky a představy, a taky aby si od sebe trochu odpočinuli. Já už deset let se vydávám k moři s vnukem, jezdíme sami dva. A letos patrně naposledy, protože mu bylo sedmnáct, takže příště asi pojede raději s nějakou slečnou, a dědeček dostane košem. Moje manželka zase nesnáší horko, nejvíc se jí líbilo v Norsku. Myslím proto, že příště pojedeme na Island.

Lidé vás znají jako výborného baviče, například v kabaretu s plzeňským Švejkem. Jak ten vznikl, kde se mohou lidé s vámi setkat, co teď připravujete
nového?

Dva roky jsem jednou měsíčně pohostinsky dojížděl do plzeňského kabaretního divadla Pluto. Hlavním protagonistou je tam můj kamarád Přemysl Kubišta, původním povoláním operní tenor a toho času nejlepší Švejk všech dob. Hlavní manažerka divadla Jindra Kikinčuková hru nazvala Uzloviny, a představte si, že jsem tam dokonce na jevišti zpíval dvě písně. Byla to taková náhrada za to, že na soutěž SuperStar už nevyhovuji věkově. Po dvaceti reprízách už hra byla stažena, takže už zbyly jen vzpomínky.

Lidé si oblíbili knihy z lékařského prostředí. Dříve doktora Miroslava Plzáka, dnes je zájem o vaše díla. Pár názvů za všechny: Nepraktův atlas sexu, Abeceda sexu a 69 erotických překvapení. Budete v psaní pokračovat?

Pokud mě paměť nešálí, vyšlo mi už třináct knih, takže musím napsat ještě nejméně jednu, aby jich nebyl lichý počet. Snad by to mohly být paměti. Ty už dnes píše kdekdo, a já bych chtěl využít toho, že si ještě sem tam něco pamatuji, i když to už v mém věku 67 let není valné…

 

Radim Uzel

"Stejně jako může vystoupit žena v roli léčitelky, může být také ničitelkou a kazisvětem. Kolem sexu se vlastně točí celý život, takže když je hned na začátku filmu, tak je to totéž, jako když detektivka začíná vraždou. "

Narodil se v roce 1940, původem je z Ostravy. Absolvoval v Brně Lékařskou fakultu Masarykovy univerzity. Je lékař sexuolog a ředitel Společnosti pro plánování rodiny a sexuální výchovu. Anonymně poradí na: www. planovanirodiny. cz. Pracuje ve výboru Sexuologické společnosti České lékařské společnosti J. E. Purkyně. Dále je členem zahraničních odborných společností: European Association of Contraception a International Society of Abortion Doctors. Externí učitel II. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Vydal řadu knih, průběžně publikuje v tisku, je autorem mnoha odborně-populárních relací v rozhlase a televizi. Za rozhlasový pořad Červené uši obdržel cenu v mezinárodní soutěži vyhlášené Populačním institutem ve Washingtonu. Každoročně se zúčastňuje desítek přednášek a besed v oblasti sexuální výchovy. Doktor Uzel je ženatý, má dceru Kateřinu, která se věnuje opernímu zpěvu.