Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jaro vítají i pokojové květiny

V tento jarní čas se probouzejí i pokojové rostliny, jimž se, stejně jako lidem, stýská po slunci. Obdobně jako my cítí jarní únavu, a proto si zaslouží pomoc, aby si teplo a sluníčko mohly vychutnat.

19.4.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv

Začněme důkladnou zdravotní prohlídkou květiny:

 • Zbavíme ji uschlých a v temnu narostlých „hubených“ výhonů a listů, přičemž některé můžeme také tvarovat – například u ibišku, oleandru a další květin.
 • Listy důkladně omyjeme vlažnou vodou, na jemnější použijeme rozstřikovač. Při teplém dešti je můžeme nechat omýt venku. Pak se teprve pustíme do základní jarní činnosti – přesazování.

Potřebují nové lože

Pokojové rostliny potřebují novou zem z více důvodů:

 • většinou obsahuje málo živin, především organických látek, které nedodáme ani sebelepším hnojivem,
 • v kořenáči bývá značně slehlá půda, takže voda a vzduch se dostávají špatně ke kořenům, rychleji rostoucím květinám začíná být jejich obydlí těsné.

Je samozřejmě, že do nových kořenáčů nepřesazujeme všechno, co nám doma roste, ale řídíme se několika zásadami – viz tabulka Přesazujeme, když. Pokojové květiny nepřesazujeme jen na jaře, některé rostou tak rychle, že nový domov potřebují mnohem častěji.

Jaký má být kořenáč

Někteří „pokojoví zahrádkáři“ dávají přednost keramice, jiní nedají dopustit na umělou hmotu. Z pěstebních důvodů není důležité, jakému materiálu dáte přednost. Je však žádoucí zaměřit se na estetiku – i sebehezčí květina v nevzhledném nebo nevkusném kořenáči ztrácí část své krásy. Proto bychom měli raději sáhnout hlouběji do kapsy, aby pokojová zahrádka vypadala k světu.

Dobrou práci v tomto směru odvedou obaly na kořenáče, které zakryjí někdy nevzhledné pěstební nádoby. Je z čeho vybírat – keramici nabízejí stále nové vzory, sáhnout lze i po starožitných kouscích. Zároveň je třeba dodržovat ověřená pravidla – viz tabulka Na co si dát pozor.

Do alchymie se nepouštějte

Stejnou pozornost bychom měli věnovat substrátu. Doporučujeme ho koupit u odborníků a nesnažit se namíchat si půdu sám, natož ji seškrábnout někde v parku. Specializované prodejny a často i obchodní řetězce mají namíchané substráty pro různé typy rostlin. Mějme na paměti, že azalka dobře neporoste v půdě připravené pro běžné pokojovky, takovou zemí neposloužíme ani orchidejím.

I se substrátem z obchodu si pohrajme. Mohlo by se stát, že bude obsahovat choroboplodné zárodky nebo různé škodlivé „breberky“. Proto vsadíme na sterilaci – materiál dáme do trouby a asi dvacet minut pečeme při teplotě 110 stupňů. Zeminu také můžeme nasypat do vhodné tkaniny, zavěsit do většího hrnce, zakrýt pokličkou a propařovat.

Ještě jednodušší je nalít do starého hrnce vrstvičku vody a půdu propařit. Potom necháme substrát trochu vyschnout, nebo když je přeschlý, tak ho navlhčíme. Pak začneme s přesazováním.

Usazení si žádá své

Chceme-li dát rostlinu do keramické nádoby, tak ji nezapomeneme namočit do vody. Potom zakryjeme odvodňovací (zavlažovací) otvor či otvory kouskem umělé hmoty, nebo střepem ze starého kořenáče, abychom zabránili vyplachování půdy při zalévání a nepustili dovnitř hmyz. Na dno můžeme dát vrstvu keramzitu nebo jiného drenážního materiálu, na kterou dáme kolečko plsti nebo složený organtin – to aby do drenáže nepronikala zem.

Pak teprve nasypeme na dno malou část půdy a dáme kytku do správné hloubky – měla by zůstat alespoň dva centimetry nad hranou nádoby. Jen tehdy ji můžeme po přesazení zalévat, aniž by voda přetékala.

Dlouhé kořeny, které se stáčejí na dně, raději odřízneme. Podle potřeby přidáme nebo odstraňujeme půdu ze dna, až dosáhneme správné výšky. Další postup je jednoduchý:

 • doplníme substrát kolem stran kořenového balu – půdu přidáváme rukou nebo lopatkou, přičemž ji jemně zamáčkneme prsty nebo tyčinkou,
 • když dojdeme k vrcholu, několikrát poťukáme s kořenáčem na desku stolu, aby se hlína ještě usadila, když je třeba, přidáme další substrát.
 • Po přesazení se vyhneme výkyvům teplot a nevystavujeme rostliny průvanu.

Postavíme je na světlé místo (co nejblíže k oknu), ale dáváme pozor, aby je nezasáhlo přímé slunce. Květiny hned nepřihnojujeme, protože v substrátu je dostatečná „startovací“ dávka živin. Další dodáváme přibližně po čtrnácti dnech.

NEZAPOMEŇTE ANI NA MNOŽENÍ

Jarní přesazování je nejvhodnější dobou k rozmnožování pokojových rostlin dělením nebo řízkováním.

Není to obtížné:

 • Některé rostliny mají k rozmnožování připraveny již hotové rostlinky - například zelenec, naduť a některé kapradiny,
 • Další rostliny se rozmnožují vegetativně z odříznutých nebo odlomených částí – například břečťan, begonie, některé kaktusy a sukulenty. Snadno zakořeňují koncové výhony takřka u všech plazivých rostlin – třeba popínavých fi lodendronů či voděnky.
 • Pamatujte, že tvorbu kořenů podpoříme ponořením řezné rány do stimulátoru.
 • Nové rostlinky dobře rostou v miniaturní plastové množírně postavené u radiátoru.
 • Mnoho pokojových květin pochází z tropů a k zakořenění potřebují teplotu půdy nejméně 25 stupňů. To platí pro fi kusy, voskovku, fi lodendron, ibišek, ale dobře poslouží i ostatním rostlinám, protože většinou vyžadují větší vzdušnou vlhkost.
 • Také je dobré použít speciální substrát.
 • Dále pamatujte – asi po čtyřech týdnech většina řízků zakoření.
19.4.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Informační technologie - Informační technologie Programátor 25 000 Kč

Vývojáři softwaru SW vývojář. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: MVP: Střední č.p. 57/7, Praha 6 - Veleslavín, Kontakt: Rohlové Markéta, tel.: 235094324, e-mail: rohlova@beko-plm.cz, Náplň práce:, · Integrace SW bloků vyvinutých v jazyce C do komplexních aplikací, · Používání a optimalizace různých stupňů integrace SW, · Vytváření SW dokumentace v kooperaci s projektovými vedoucími, · Poskytování nových release zákazníkům, · Úzká spolupráce se SW developery, Systémovými a SW architekty a testery, · Výhodou práce na processorech typu ARM, GPU ASICs, , Požadavky:, · SŠ / VŠ technického směru, · Zájem o automobilový průmysl, · C/C++, CMake, · Znalost AJ nebo NJ, · Ochotu učit se novým věcem, · Ochotu cestovat v rámci ČR i zahraničí, · Rychlá adaptace na nové prostředí, Nabízíme, o Práci pro renomované zákazníky, o Individuální finanční ohodnocení, o Odborný i pracovní růst (pravidelná školení, semináře), o Bonusy v závislosti na výkonu, o Služební vůz, flexipasy, stravenky, caffeteria, firemní akce, multisport karty, …., o Možnost služebního ubytování, o Práce v příjemném kolektivu, o Možnost home office. Pracoviště: B e k o engineering, spol. s r.o. 001, Střední, č.p. 57, 162 00 Praha 616. Informace: Rohlové Markéta, +420 235 094 324.

Informační technologie - Informační technologie Programátor 25 000 Kč

Vývojáři softwaru SW vývojář/Tester. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: MVP: Střední č.p. 57/7, Praha 6 - Veleslavín, Kontakt: Rohlové Markéta, tel.: 235094324, e-mail: rohlova@beko-plm.cz, Náplň práce:, · Testování zařízení v HILu, · Tvorba harmonogramů testů pro optimalizaci a analýzu chyb HW/SW, · Práce v oblasti elektroniky, elektrotechniky, elektromobility, · Komunikace s vývojovým oddělení, reporty chyb, · Podávání návrhů na zlepšení, · Komunikace se zákazníkem , Požadavky:, · SŠ / VŠ technického směru, · Zájem o automobilový průmysl, · Testovací praxe výhodou, · Matlab, Simulink, dSpace výhodou, · Znalost elektrotechniky, · Znalost AJ nebo NJ, · Rychlá adaptace na nové prostředí, · Ochotu učit se novým věcem, · Ochotu cestova v rámci ČR i zahraničí, , Nabízíme, o Práci pro renomované zákazníky, o Individuální finanční ohodnocení, o Odborný i pracovní růst (pravidelná školení, semináře), o Bonusy v závislosti na výkonu, o Služební vůz, flexipasy, stravenky, caffeteria, firemní akce, multisport karty, …., o Možnost služebního ubytování, o Práce v příjemném kolektivu, o Možnost home office. Pracoviště: B e k o engineering, spol. s r.o. 001, Střední, č.p. 57, 162 00 Praha 616. Informace: Rohlové Markéta, +420 235 094 324.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Specialista financí 180 Kč

Zprostředkovatelé finančních transakcí a finanční makléři Obchodní manažer - investiční specialista. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 180 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: První kontakt: telefonicky nebo e-mailem (životopisy zasílat na info@hysperiagroup.cz), , Společnost HYSPERIA GROUP, s.r.o. vyhlašuje výběrové řízení na pozici obchodního manažera. Naše společnost se zabývá energeticky soběstačnými domy, kde bude mít v rámci pozice obchodní manažer na starosti prodej RD na klíč, spolupráci s realitními makléři, vyjednávání developerských projektů a prodej firemních dluhopisů pro jejich realizaci, tedy financování. Zkušenosti s obchodem a obdobnou pozicí podmínkou! Požadujeme obchodního ducha, nadšení a ochotu pracovat, časovou flexibilitu, samostatnost., , Zaměstnanecké výhody: Firemní bonusy, motivační ohodnocení. Možnost služebního vozu, mobilního telefonu, notebooku., , Místo výkonu práce: HYSPERIA GROUP, s.r.o. 1. Máje 71, 664 84 Zastávka. Pracoviště: Hysperia group s.r.o. - 01, 1. máje, č.p. 71, 664 84 Zastávka u Brna. Informace: Petr Kutílek, +420 721 505 072.

Potravinářství - Potravinářství Potravinářský dělník 12 200 Kč

Výrobci a zpracovatelé potravin a příbuzní pracovníci VÝROBCI A ZPRACOVATELÉ POTRAVIN A PŘÍBUZNÍ PRACOVNÍCI. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Místo výkonu práce: Živnostenská č.p. 858, 561 51 Letohrad, V případě zájmu kontaktujte telefonicky paní Lorencovou na č. 461 611 357 (8 - 16 h). Pracoviště: T&t - trade holding s.r.o. - provozovna letohrad, Živnostenská, č.p. 858, 561 51 Letohrad. Informace: Marie Lorencová, +420 461 611 357.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Spoření. Ilustrační foto.
11

Na dovolenou, důchod i koníčky. Většina Čechů si spoří

Princip fungování mezigenerační vesmírné lodi tzv. Bernalovy sféry popsal už v roce 1929 irský fyzik John Bernal.
6

Kolik je potřeba lidí, aby přežil lidský druh jako takový? Překvapivě málo

Vídeň, ráj gurmánů. Nabídněte si jedinečné druhy vína či arabské speciality

Obyvatelé Vídně jsou přímo posedlí kavárnami, zákusky a kávovými rituály. Podle pověsti tu kávová zrna zanechali v roce 1683 prchající Turci a o dva roky později již byla otevřena první kavárna. Kromě Café Sacher, Sperl či Jelinek se ovšem vyplatí navštívit i jiná, kulinářsky neobvyklá místa.

Propukla tenisová válka. Přijde Davis Cup o duši?

Když přišel na prahu 20. století student Dwight F. Davis (pozdější ministr války a generální guvernér Filipín) s nápadem uspořádat měření sil mezi americkými a britskými tenisty a z vlastní kapsy zaplatil blyštivou trofej pro vítěze, asi ho nenapadlo, jakou tradici právě založil.

Bývalé šéfce ERÚ Vitáskové hrozí trest kvůli jmenování Vesecké

Před Okresním soudem v Jihlavě dnes stanula bývalá šéfka Energetického regulačního úřadu (ERÚ) se sídlem v Jihlavě Alena Vitásková. Podle obžaloby je zodpovědná za škodu, která měla vzniknout státu neoprávněným jmenováním bývalé nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké do funkce místopředsedkyně úřadu v roce 2014.

Divočina na Trutnovsku. Sudí rozdal čtyři červené karty najednou

Regionální kopaná má za sebou úvodní mistrovský víkend nové sezony a hned na startu evidujeme jednu hodně pikantní záležitost. Udála se v okresním přeboru na Trutnovsku. V derby Vítězná vs. Hajnice (4:2) rozdal hlavní rozhodčí hostujícímu celku čtyři červené karty během jediného přerušení hry.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT