„Jako malá holka jsem byla hodně nemocná, tak mi vlastně nezbylo nic jiného, než si v posteli malovat, pak jsem se naučila háčkovat a šít,“ vzpomíná Šárka.„V dospívání mě lákala bižuterie, pořád jsem hledala něco originálního, později na mateřské dovolené jsem s dětmi malovala barvami na sklo, dělala věci z papíru – prostě pořád jsem něco tvořila. Jenže potom pár let nebyl na tvoření čas – musela jsem se sama postarat o dvě děti, takže jsem znala jen práci, děti a domácnost.“

Začalo to v Benátkách


„A pak jsem jednou byla služebně v Benátkách,“ pokračuje Šárka. „A tam jsem objevila nádherné muránské korálky. Jenže je prodávali zasazené do příšerně nevkusných šperků. A i když ty korálky byly hodně drahé, pár jsem si jich přivezla, doma vyhrabala různé drátky a začala vytvářet šperk, který by se mi líbil. Přitom jsem o ketlování (výrobě šperků pomocí drátků a korálků) nic nevěděla, neměla jsem ani žádné nářadí.

Když to viděl můj holandský přítel, přivezl mi od nich dárek – kufřík s různými kleštičkami, drátky, prostě vším, co je potřeba k tomu, abych mohla vytvářet originální šperk. A tím to vlastně všechno doopravdy začalo.“

Náhrdelníky a náušnice, které dělala jen sama pro sebe, obdivovaly kamarádky a začaly si objednávat. A taky se ptaly, proč se tím neživí.
Jenže odejít z dobře placeného zaměstnání, když člověk živí rodinu, není snadné rozhodnutí – a tak šperky zůstávaly pořád jen koníčkem.

Poslední krok za ni udělal přítel. Přivezl jí katalog nádherných kovových korálků, které u nás nebyly k mání, ať si objedná, co se jí líbí. Po čase přišel z Holandska obrovský balík – byly tam vybrané korálky, ale po tisících kusech.

S tím se prostě muselo začít obchodovat!

Vroce 2005 zasáhl osud.

Šárka musela strávit několik měsíců nemocná v posteli, a tak vzala notebook a založila internetový obchod s korálky a šperkovými komponenty.
Obchůdek značky Rooya se dobře rozjel, a tak po roce našla odvahu, odešla ze zaměstnání a šperky a její obchodní aktivity se pro ni staly obživou.
Kromě internetového obchodu má i tři kamenné a momentálně finišují přípravy na otevření další moravské pobočky.
Kromě obchodování se ale také o své dovednosti ráda dělí – pořádá pro zájemce kurzy po celé republice. Noa když zbude čas, vytváří stále nové šperky.

Japonské novinky


„Teď mě nejvíc uchvátila hmota art clay. Je stříbrná, má konzistenci tužší modelíny a dají se z ní vytvářet nádherné věci. Apo vypálení vznikne skutečné devadesáti pětiprocentní stříbro. Je to novinka, hmotu vyrobili před pár lety Japonci. O tyhle kurzy je opravdu velký zájem. Ale o ty ostatní – ketlování, korálky z fima nebo vitráže tiffany taky. Bývají plné hned po vypsání,“ dodává Šárka.

Kromě kurzů vypisuje prodejní galerie Rooya různé tvořivé soutěže – teď momentálně na téma šperk a moře, ve kterých se vyhrávají třeba poukázky na zboží. A existuje dokonce i dětský klub, kde se scházejí malé parádnice a zkoušejí své první výtvory.

Aco Šárka? Nelituje, že se z jejího koníčka stala vlastně práce a povinnost?

„To určitě ne! Spolu s přítelem, který se z Holandska definitivně přestěhoval do Čech, se staráme o tři děti, dvě zvířata a o všechny obchodní aktivity – a je nám fajn. Samozřejmě jsou i problémy, ale zatím všechno funguje, tak jsem spokojená.“