Méně zkušení samouci a kutilové v sukních i kalhotách by měli nátěrové hmoty raději nakupovat v odborných prodejnách. Zde jim nejen poradí s výběrem vhodného materiálu, ale také s pracovním postupem, aby výsledek odpovídal nákladům a vynaložené námaze.

Kresbu dřeva zvýrazní fermež

Čas a počasí se nelítostně podepisují na dřevu, které v mnoha případech volá SOS. Také při použití nových latěk, prken, obkladů a trámků je nutné včas pamatovat na jejich ochranu. Nabízíme dlouholetou praxí ověřené poznatky o tradičním ošetřování dřeva, které jsou už často zapomenuté.

Nové čisté dřevo je často vhodné před případnými dalšími úpravami napustit fermeží. Zvýrazní texturu dřeva. Povrch sice poněkud ztmavne, ale je odolnější proti navlhání, hnilobě a plísním. Krátkodobě je chráněn i proti povětrnostním vlivům.

Obdobnou funkci nabízejí i některé moderní lazury, které jsou pigmentovány do několika barevných odstínů. Obsahují i biocidní látky bránící vzniku hniloby, růstu plísní, řas a dřevokazných hub.

Jsou určeny pro vnější prostředí, a proto lépe než fermež odolávají UV záření a dalším povětrnostním vlivům. Lazury lze použít i na obnovu některých typů starých zašedlých nátěrů. V interiéru dřevo napuštěné fermeží další povrchové úpravy nepotřebuje. Pokud ho však chceme dál „vylepšovat“, tak si můžeme vybrat z materiálů, které uzavírají jeho póry, nebo je nechávají otevřené:

1. Laky, disperze a emulze póry dřeva uzavírají.

2. Póry nechávají otevřené mořidla, některé politury a oleje.

Zárukou dobrého výsledku lakování je bezprašné prostředí a především úzkostlivá čistota. Správně namíchat hustotu barvy, upravit štětec a perfektně jím vytáhnout lesk vyžaduje zkušenosti. Tu mají nebo získávají kutilové při lakování drobných předmětů, například samorostů. Často se užívá i latex, který obdobně jako laky utvoří na předmětu téměř neprodyšný fi lm.

V exteriérech převládá lakování dřeva. Ale trvanlivost nátěrů oken a dveří vystavených slunečnímu záření je stále, přes pokroky chemie, poměrně omezená. A tak nezbývá, než čas od času staré nátěry odstranit a pustit se do natírání. Pokud na vás čeká více oken a dveří, vyplatí se koupit elektrickou opalovačku nátěrů.

Na větší dřevěné plochy chat, plotů nebo domů z trámů se dnes většinou používají lazury. Jsou známé pod názvem Luxol nebo Aidol. Renovované dřevo se nemusí opalovat, k dostatečnému krytí stačí dva nátěry.

Zkuste to taky aneb S čím se dílo podaří

Štětec kulatý
Používá se pro nanášení pomalu zasychajících nátěrových hmot, například fermežových, olejových, syntetických apod. Aby šlo nanést a rozetřít stejnoměrnou vrstvu, musí se zkrátit délka štětin a obrousit je do tvaru klínu. Nejvíce se cení štětce z kvalitních přírodních štětin, které jsou pružné a dobře zadržují barvu. Při natírání vodouředitelných barev je však lepší použít štětce ze speciálních, na konci roztřepených umělých vláken.

Váleček
Vybírat bychom ho měli podle návodu. Osvědčil se pro nanášení nátěrových hmot s obsahem organických rozpouštědel, například epoxidových, syntetických, polyuretanových, nitrocelulózových. Válečky s plyšovým potahem jsou vhodné pro nanášení rozpouštědlových i disperzních, vodouředitelných barev, například balakrylu. Tyto válečky dobře sají a roztírají nátěr, který pak nestříká.

Štětec plochý
Je nejvhodnější pro nanášení rychle zasychajících a lehce roztíratelných nátěrů, například nitrocelulózových, epoxidových, lihových a především vodouředitelných. Zabírají větší plochu a velmi dobře se s nimi pracuje.

Zárohák
Jde o plochý štětec zahnutý v úhlu asi 45 stupňů, který se prodává nejčastěji v šířce od 25 do 76 milimetrů.Používá se pro nátěry špatně přístupných míst.