Proto by neměly být tyto kohouty instalovány na místech, kde se s nimi manipuluje často. Nadruhé straně je hned vidět, zda jsou otevřené nebo zavřené.
Čistota vody má na provoz vodovodních instalací větší vliv než dříve. Kuchyňské a vanové baterie nebo záchodové splachovače jsou na nečistoty velmi citlivé.

V městských vodovodech bývá občas voda tak znečištěna, že se porouchají i záchodové splachovače starších konstrukcí, které nebyly na nečistoty tak citlivé.

Pomoc: V rodinných domcích se vyplatí na přívodu vody instalovat za hlavní domovní uzávěr filtr na nečistoty.

l Kde se čerpá voda z domovní studny, je často vhodné, kromě filtrace nečistot, upravovat i tvrdost vody.
Tímto opatřením předejdeme poruchám. Když už k poškození dřezové nebo vanové pákové baterie dojde, tak se můžeme o opravu pokusit sami.

Pomoc: l Sejmeme pákovou část obvykle uvolněním imbusového šroubu, který bývá maskován označením pro teplou a studenou vodu. Tímse odkryje matice, po jejímž uvolnění můžeme z tělesa vyjmout vložku kartuši, kterou vyčistíte.

l Pokud to nepomůže, musíte koupit novou vložku, přičemž doporučujeme vzít si s sebou vadnou vložku vzít jako vzorek.
Důvod? K mezinárodní standardizaci ještě nedošlo.

Při výměně těsnění v novějších šroubovacích kohoutcích se často setkáte s tím, že hlavice ventilu není na hřídeli ventilu zajištěna šroubem, ale zaklapnutím. Jako zajišťovací prvek slouží obvykle barevná značka pro teplotu vody. Toto řešení poznáte tak, že značku nelze snadno pochytit a vyjmout.

Hlavice se snímá poměrně silným tahem. Někdy je nutno si pomoci i páčidlem.

Jindy je hlavice šroubovacího ventilu sice zajištěna šroubem, ale ten je přikryt barevným víčkem, nebo víčkem s barevným krajem. Víčko bývá jen zaklapnuto, uvolní se nožem nebo šídlem.