Samoobslužné řešení této prekérní situace závisí na tom, zda se dveře otevírají k vám nebo od vás, a také, zda jde o vnitřní bytové dveře s klikou, nebo o vchodové dveře do bytu s bezpečnostním kováním a koulí.

Nejjednodušší náprava je u vnitřních bytových dveří bez zámkového mechanismu s klikou, které se otevírají od vás.

Pomoc:

Nejprve se pokuste střelku vyklepat – dělá se to tak, že se mezi dveře a zárubeň vsune ve výši zámku tenká ocelová planžeta a poklepává se přes ni na zárubeň tak dlouho, až se střelka uvolní.

Trpělivost někdy i zámky otevírá

Když se dveře neotevřou a jde sundat štítek kliky, a to v těchto případech obvykle jde, pak se nabízí další možnost.

Pomoc:

V místě, kde je v zámku umístěna střelka, se vyvrtá malý otvor a jehlou se snažíme pohybovat střelkou tak dlouho, až se to podaří. Tento postup má přednost v případě, když se dveře otevírají k vám. To se totiž střelku podaří málokdy uvolnit klepáním na zárubeň. Takto porouchané zámky se obvykle musí nahradit novými.

U vchodových dveří do bytu použijeme stejný postup. Problém bývá v tom, že se těžko shání vhodná planžeta a kladívko, navíc štítky bezpečnostního kování bývají z tvrdší oceli, takže se podstatně hůř vrtají než měkká ocel krytu zámku. Někdy je nutné kvůli tomu pozvat zámečníka. Ale výrobci zámků pamatují i na smolaře – na trhu se objevily nové typy bezpečnostního kování, které umožňují ovládání zámku, i když je z druhé strany zasunut klíč.

Tedy, když průvan zabouchne vchodové dveře v momentě, kdy jste vyšli na okamžik naproti hostům, a klíče zůstaly v zámku v bytě. Dveře pak lze otevřít náhradním klíčem, který nosíte pořád s sebou, třeba jako apartní amulet na krku.