Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Banky vycházejí vstříc venkovu. Služby přizpůsobují zemědělcům

Potřebujete nový traktor, stáj nebo ornou půdu? Banky zohledňují všechny tyto investiční potřeby. Problémem je spíše orientovat se v rozsáhlé nabídce. Jaký způsob financování je pro vás nejvýhodnější?

19.9.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Vít Šimánek

Volksbank CZ

Stejně jako kterákoliv jiná podnikatelská činnost, i podnikání v zemědělství je podmíněno předchozím investováním. Motivem může být buď snaha nahradit stávající výrobní prostředky novými a efektivnějšími, anebo touha rozšířit podnik a vybavit ho další technikou.

Charakter výrobních prostředků, do kterých lze investovat, je v zemědělství vcelku jasně daný, ať už jde o drobné zemědělské podnikatele, anebo o velké agrární podniky či družstva. Zájemci si pořizují nové zemědělské stroje, posklizňové linky a zařízení pro chov dobytka, rekonstruují sýpky a sklady, kupují půdu.

Výhodná půjčka

Rozhodne-li se podnikatel pro jakoukoliv výše zmíněnou investici, stojí před rozhodnutím, z jakých zdrojů ji zaplatí. Možností je několik. Jako nejjednodušší a nejméně komplikované řešení se může jevit pořízení majetku z vlastních uspořených prostředků, pokud jsou nějaké k dispozici. Z ekonomického hlediska je však mnohem efektivnější financovat investice do dlouhodobého hmotného majetku střednědobými nebo dlouhodobými půjčkami a vlastní uspořené peníze používat spíše pro úhradu fixních nákladů a výrobních vstupů, například na nákup osiva, hnojiva či chemikálií.

Další možností je zhodnocování volných peněz na výhodně úročených účtech. Vezmete-li ještě v úvahu, že zemědělci získávají k bankovním úvěrům na pořízení strojů a půdy úrokovou dotaci ze strany Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (dále jen PGRLF), a to až do výše pět procent ročně, tak nákupy majetku z vlastních peněz lze považovat za téměř nejdražší variantu financování. Při výběru financování lze volit ze široké škály úvěrů nebo druhů leasingu. K některým bankovním úvěrům lze získat již výše zmíněné úrokové dotace PGRLF nebo dotaci z operačních programů Evropské unie.

Další výhodou je, že majetek přechází ihned do vlastnictví kupujícího, daňově uznatelnou položkou jsou úroky z úvěru i odpisy. Naproti tomu na leasing se žádné zvýhodnění ve formě národní nebo evropské podpory nevztahuje, vlastnictví přechází na kupujícího teprve po úplném uhrazení půjčky. Podnikatel si však může do účetnictví zahrnout každou leasingovou splátku a o tyto si snižuje daňový základ. Záleží tedy jen na potřebách a přáních investora, jakou formu financování zvolí.

Nákup techniky

Z nabídky bankovních úvěrových produktů si u zemědělců získaly oblibu především investiční úvěry na nákup zemědělské techniky. Jedná se zpravidla o střednědobé až dlouhodobé úvěry se splatností od tří do sedmi let a lze jimi financovat nákup téměř všech zemědělských strojů. Počátkem letošního roku PGRLF opět zvýšil úrokovou dotaci těchto typů úvěrů ze tří na čtyři procenta; žádá-li o dotaci zemědělec do 40 let věku, získává navíc ještě jedno procento. Úrokové sazby úvěrů u jednotlivých bank se v současné době pohybují mezi pěti až osmi procenty ročně, což znamená, že zemědělec může ve výsledku hradit z vlastního pouze jednoprocentní úrok, což je také požadavek na minimální spoluúčast dle podmínek zmíněného podpůrného fondu.

Standardním zajištěním úvěrů jsou blanko směnky akceptované příjemcem úvěru, zajišťovací převod vlastnického práva ke stroji a smlouva o zpětném odkupu stroje, kterou banky navíc uzavírají přímo s prodejcem zemědělského stroje. Ten se ve smlouvě zavazuje k tomu, že v případě, kdy příjemce úvěru není schopen splácet úvěr, odkoupí stroj za podmínek stanovených smlouvou. Prostředky ze zpětného odkupu stroje jsou pak použity na splacení úvěru.

Individuální přístup

Z dlouhodobých investičních úvěrů je možné financovat rovněž rekonstrukci a výstavbu zemědělských objektů, ke kterým lze využít dotaci z Evropské unie, a to až do výše 60 procent z celkové investice. Splatnost se u těchto druhů úvěrů pohybuje mezi sedmi až patnácti lety, rozpětí roční úrokové sazby je šest až osm procent.

Co se týče zajištění, vedle blanko směnek se používá většinou i zástava budované či rekonstruované nemovitosti ve prospěch banky plus případné další zajištění. Vždy závisí na individuálním posouzení dané žádosti. V současnosti zaznamenávají banky rostoucí zájem o financování nákupu orné půdy. Zemědělci si tímto způsobem chtějí i do budoucna zajistit základní výrobní prostředek – půdu. Většina z nich totiž hospodaří na pronajatých pozemcích. Rozpětí úrokových sazeb je obdobné jako u ostatních investičních úvěrů, banky poskytují úvěry se splatností až do dvaceti let, přičemž příjemce úvěru ručí nakupovanou půdou.

Financování zemědělských projektů

Ideální je kombinace bankovního úvěru s dotací z Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu. Jakkoli se použití vlastních finančních prostředků na investiční účely jeví jako nejjednodušší, z ekonomického hlediska lze doporučit kombinaci několika zdrojů.

Leasing je výhodný zejména kvůli tomu, že i podnikatel v agrárním sektoru si může veškeré výdaje zahrnout do nákladů.

Investiční úvěr je možné použít také na nákup orné půdy. V žádostech o úvěry se tento účel v poslední době objevuje stále častěji. Splatnost takových úvěru je obvykle až dvacetiletá, přičemž příjemce ručí kupovanou půdou.

Blanka Kadlíčková

19.9.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ve Francii protestují zaměstnanci věznic. Jejich stávku vyvolal útok teroristy na jejich kolegu.
2 14

Ve Francii stávkují bachaři. Protesty vyvolal útok odsouzeného teroristy

Pavel Fischer.
AKTUALIZOVÁNO
8 12

Fischer osobně podpoří Drahoše v kampani. V neděli se představí v Brně

Revoluce v létání? Norové chtějí do roku 2040 plošně zavést letadla na baterky

Všechny lety na vzdálenost kratší než patnáct set kilometrů by v Norsku měla do roku 2040 zajišťovat pouze elektrická letadla. Tamní provozovatel letišť chce být totiž první firmou na světě, jež svá letadla nahradí elektrickými. Informovala o tom agentura AFP.

Vydání Babiše za křiku o mafii, Wizz Air z Prahy a Srbsko do Unie: Vteřiny dne

Zjistěte během několika málo sekund, co nejdůležitějšího přinesl dnešní den.

Opozice vítá vydání Babiše. Výrok, kterým se hájil, označila za šokující

Představitelé opozičních stran uvítali dnešní rozhodnutí Sněmovny, která schválila vydání premiéra Andreje Babiše (ANO) a předsedy poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání kvůli financování farmy Čapí hnízdo. Záležitost podle nich přísluší orgánům činným v trestním řízení a není úkolem Sněmovny, aby zastupovala roli soudu.

Prezidentská debata České televize bude v Rudolfinu

/ANKETA/ Předvolební debatu prezidentských kandidátů bude Česká televize natáčet v pražském Rudolfinu. Každý z uchazečů si s sebou bude moci vzít 30 příznivců. ČTK to dnes sdělila mluvčí ČT Karolína Blinková. Debata mezi Milošem Zemanem a Jiřím Drahošem se původně měla odehrát ve studiu na Kavčích horách.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>