Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Banky vycházejí vstříc venkovu. Služby přizpůsobují zemědělcům

Potřebujete nový traktor, stáj nebo ornou půdu? Banky zohledňují všechny tyto investiční potřeby. Problémem je spíše orientovat se v rozsáhlé nabídce. Jaký způsob financování je pro vás nejvýhodnější?

19.9.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Vít Šimánek

Volksbank CZ

Stejně jako kterákoliv jiná podnikatelská činnost, i podnikání v zemědělství je podmíněno předchozím investováním. Motivem může být buď snaha nahradit stávající výrobní prostředky novými a efektivnějšími, anebo touha rozšířit podnik a vybavit ho další technikou.

Charakter výrobních prostředků, do kterých lze investovat, je v zemědělství vcelku jasně daný, ať už jde o drobné zemědělské podnikatele, anebo o velké agrární podniky či družstva. Zájemci si pořizují nové zemědělské stroje, posklizňové linky a zařízení pro chov dobytka, rekonstruují sýpky a sklady, kupují půdu.

Výhodná půjčka

Rozhodne-li se podnikatel pro jakoukoliv výše zmíněnou investici, stojí před rozhodnutím, z jakých zdrojů ji zaplatí. Možností je několik. Jako nejjednodušší a nejméně komplikované řešení se může jevit pořízení majetku z vlastních uspořených prostředků, pokud jsou nějaké k dispozici. Z ekonomického hlediska je však mnohem efektivnější financovat investice do dlouhodobého hmotného majetku střednědobými nebo dlouhodobými půjčkami a vlastní uspořené peníze používat spíše pro úhradu fixních nákladů a výrobních vstupů, například na nákup osiva, hnojiva či chemikálií.

Další možností je zhodnocování volných peněz na výhodně úročených účtech. Vezmete-li ještě v úvahu, že zemědělci získávají k bankovním úvěrům na pořízení strojů a půdy úrokovou dotaci ze strany Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (dále jen PGRLF), a to až do výše pět procent ročně, tak nákupy majetku z vlastních peněz lze považovat za téměř nejdražší variantu financování. Při výběru financování lze volit ze široké škály úvěrů nebo druhů leasingu. K některým bankovním úvěrům lze získat již výše zmíněné úrokové dotace PGRLF nebo dotaci z operačních programů Evropské unie.

Další výhodou je, že majetek přechází ihned do vlastnictví kupujícího, daňově uznatelnou položkou jsou úroky z úvěru i odpisy. Naproti tomu na leasing se žádné zvýhodnění ve formě národní nebo evropské podpory nevztahuje, vlastnictví přechází na kupujícího teprve po úplném uhrazení půjčky. Podnikatel si však může do účetnictví zahrnout každou leasingovou splátku a o tyto si snižuje daňový základ. Záleží tedy jen na potřebách a přáních investora, jakou formu financování zvolí.

Nákup techniky

Z nabídky bankovních úvěrových produktů si u zemědělců získaly oblibu především investiční úvěry na nákup zemědělské techniky. Jedná se zpravidla o střednědobé až dlouhodobé úvěry se splatností od tří do sedmi let a lze jimi financovat nákup téměř všech zemědělských strojů. Počátkem letošního roku PGRLF opět zvýšil úrokovou dotaci těchto typů úvěrů ze tří na čtyři procenta; žádá-li o dotaci zemědělec do 40 let věku, získává navíc ještě jedno procento. Úrokové sazby úvěrů u jednotlivých bank se v současné době pohybují mezi pěti až osmi procenty ročně, což znamená, že zemědělec může ve výsledku hradit z vlastního pouze jednoprocentní úrok, což je také požadavek na minimální spoluúčast dle podmínek zmíněného podpůrného fondu.

Standardním zajištěním úvěrů jsou blanko směnky akceptované příjemcem úvěru, zajišťovací převod vlastnického práva ke stroji a smlouva o zpětném odkupu stroje, kterou banky navíc uzavírají přímo s prodejcem zemědělského stroje. Ten se ve smlouvě zavazuje k tomu, že v případě, kdy příjemce úvěru není schopen splácet úvěr, odkoupí stroj za podmínek stanovených smlouvou. Prostředky ze zpětného odkupu stroje jsou pak použity na splacení úvěru.

Individuální přístup

Z dlouhodobých investičních úvěrů je možné financovat rovněž rekonstrukci a výstavbu zemědělských objektů, ke kterým lze využít dotaci z Evropské unie, a to až do výše 60 procent z celkové investice. Splatnost se u těchto druhů úvěrů pohybuje mezi sedmi až patnácti lety, rozpětí roční úrokové sazby je šest až osm procent.

Co se týče zajištění, vedle blanko směnek se používá většinou i zástava budované či rekonstruované nemovitosti ve prospěch banky plus případné další zajištění. Vždy závisí na individuálním posouzení dané žádosti. V současnosti zaznamenávají banky rostoucí zájem o financování nákupu orné půdy. Zemědělci si tímto způsobem chtějí i do budoucna zajistit základní výrobní prostředek – půdu. Většina z nich totiž hospodaří na pronajatých pozemcích. Rozpětí úrokových sazeb je obdobné jako u ostatních investičních úvěrů, banky poskytují úvěry se splatností až do dvaceti let, přičemž příjemce úvěru ručí nakupovanou půdou.

Financování zemědělských projektů

Ideální je kombinace bankovního úvěru s dotací z Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu. Jakkoli se použití vlastních finančních prostředků na investiční účely jeví jako nejjednodušší, z ekonomického hlediska lze doporučit kombinaci několika zdrojů.

Leasing je výhodný zejména kvůli tomu, že i podnikatel v agrárním sektoru si může veškeré výdaje zahrnout do nákladů.

Investiční úvěr je možné použít také na nákup orné půdy. V žádostech o úvěry se tento účel v poslední době objevuje stále častěji. Splatnost takových úvěru je obvykle až dvacetiletá, přičemž příjemce ručí kupovanou půdou.

Blanka Kadlíčková

19.9.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 30 000 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedník - pokládač dlažby. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: z: 3.1.2018; a: 20.4.2018; místo výkonu práce: okres Nový Jičín; , jedná se o práci v oblasti dopravních staveb, tj. výstavba cest, chodníků, parkovišť a veřejných prostranství; dopravu na stavbu a zpět zajišťuje firma; v případě zájmu kontaktujte telefonicky p. Válka. Pracoviště: Semita - ds s.r.o., 742 73 Veřovice. Informace: Jiří Válek, +420 602 726 566.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 17 360 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci REFERENT/REFERENTKA ODDĚLENÍ HOSPODAŘENÍ S MAJETKEM ODBORU ODLOUČENÉHO PRACOVIŠTĚ BŘECLAV. Požadované vzdělání: úsv. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 17360 kč, mzda max. 26110 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: 19.4.2018 - strukturovaný životopis s podrobným popisem praxe a motivačním dopisem zaslat do 30.4.2018 na e-mail: radomira.ondraskova@uzsvm.cz nebo písemně na adresu Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, Územní pracoviště Brno, více o podmínkách výběrovém řízení na https://www.uzsvm.cz/up-brno-2497-0-85/. Komplexní zajišťování správy majetku, jeho nabývání, pronájmu, zastavování, prodeje a jiných forem disponování s tímto majetkem. SŠ/VOŠ, obor ekonomický či právní výhodou, praxe se správou majetku nebo státní správě výhodou, znalost MS Office, ASPI, Internet, občan ČR, EU, trestní bezúhonnost. Jedná se o dvě volná místa (1x PP na dobu určitou - zástup za MD, 1x PP na dobu určitou s možností prodloužení na dobu neurčitou.), Místo výkonu práce: Břeclav. Pracoviště: Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových - odloučené pracoviště břeclav, náměstí T. G. Masaryka, č.p. 43, 690 02 Břeclav 2. Informace: Radomíra Ondrášková, .

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 15 000 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ZZ-cizinci, kontakt: telefonicky, osobně: Hasičská 551/52, Os.-Hrabůvka, pondělí a středa 9 - 11h., Práce ve výškách, SC v rámci ČR, Pro bčany ČR,EU po 3.měsících možnost pracovní smlouva na neurčito.. Pracoviště: Dobosh - stav družstvo, Nádražní, č.p. 601, 702 00 Ostrava 2. Informace: Ivan Dobosh, +420 608 751 808,608 750 550.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 20 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci referentka obchodního oddělení. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 27000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: SŠ/VŠ, znalost práce na PC a Office, schopnost komunikace a projevu, znalost AJ na komunikativní úrovni, ochota učit se novým věcem, kreativita, flexibilnost, schopnost samostatné práce., Náplň práce: zajišťování administrace a zpracování kupních smluv výrobků SYMPATIK, komunikace se zákazníky., Životopis zasílejte na personalni@systherm.com. Nástup možný od 16.4.2018 nebo dle dohody.. Pracoviště: Systherm s.r.o., K Papírně, č.p. 172, 312 00 Plzeň 12. Informace: ŽIVOTOPIS, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Demonstrace v Nymburce kvůli sjezdu KSČM.
72 8

OBRAZEM: Ať shnije putinismus. Lidé demonstrovali kvůli sjezdu KSČM

Bezdomovec našel mrtvolku dítěte v kontejneru ve Zrenjaninské ulici v Teplicích. Policie všechny kontejnery okolo místa činu v ulici obehnala policejní páskou a prohledávala je.
11

Policie kvůli smrti novorozence zadržela ženu. Dítě někdo zabil

Horko vydrží do pondělí, pak se ochladí, bude pršet

Mimořádně teplé počasí vydrží do pondělí, kdy teploty dosáhnou 27 stupňů, na jihovýchodě Moravy mohou místy naměřit až 29 stupňů Celsia. Poté přijde studená fronta, která příští týden přinese zataženou oblohu, srážky, bouřky a ochlazení. Až do 20. května čekají meteorologové průměrné až mírně nadprůměrné teploty i srážky. Vyplývá to z měsíčního výhledu a týdenní předpovědi počasí, které v sobotu Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) zveřejnil na webu.

AKTUALIZOVÁNO

Česko vede 2:0. Kvitová porazila Görgesovou, Plíšková Kerberovou

/FOTOGALERIE/ České tenistky vedou v semifinále Fed Cupu nad Německem 2:0. Petra Kvitová v úvodní dvouhře zdolala na antuce ve Stuttgartu Julii Görgesovou 6:3, 6:2, druhý bod přidala Karolína Plíšková výhrou nad Angelique Kerberovou (7:6, 6:3).

OBRAZEM: Stovky lidí vyšly na pochod proti úložišti

Nesouhlas s hlubinným jaderným úložištěm přišly dát v sobotu najevo stovky lidí. Protestní pochod se konal na dvou místech - v lokalitě Horka na Budišovsku a Na Skalním u Jaroměřic nad Rokytnou.

Slevám pro seniory a studenty hrozí odklad

Asociace krajů vyzvala vládu v čele s premiérem v demisi Andrejem Babišem, aby odložila start plošných slev pro mládež a seniory. Ty by místo 10. června měly začít platit až od 1. září. Dá se očekávat, že k posunu termínu nakonec skutečně dojde. Většinu v asociaci mají kraje, které vede Babišovo hnutí ANO 2011.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT