Volksbank CZ

Stejně jako kterákoliv jiná podnikatelská činnost, i podnikání v zemědělství je podmíněno předchozím investováním. Motivem může být buď snaha nahradit stávající výrobní prostředky novými a efektivnějšími, anebo touha rozšířit podnik a vybavit ho další technikou.

Charakter výrobních prostředků, do kterých lze investovat, je v zemědělství vcelku jasně daný, ať už jde o drobné zemědělské podnikatele, anebo o velké agrární podniky či družstva. Zájemci si pořizují nové zemědělské stroje, posklizňové linky a zařízení pro chov dobytka, rekonstruují sýpky a sklady, kupují půdu.

Výhodná půjčka

Rozhodne-li se podnikatel pro jakoukoliv výše zmíněnou investici, stojí před rozhodnutím, z jakých zdrojů ji zaplatí. Možností je několik. Jako nejjednodušší a nejméně komplikované řešení se může jevit pořízení majetku z vlastních uspořených prostředků, pokud jsou nějaké k dispozici. Z ekonomického hlediska je však mnohem efektivnější financovat investice do dlouhodobého hmotného majetku střednědobými nebo dlouhodobými půjčkami a vlastní uspořené peníze používat spíše pro úhradu fixních nákladů a výrobních vstupů, například na nákup osiva, hnojiva či chemikálií.

Další možností je zhodnocování volných peněz na výhodně úročených účtech. Vezmete-li ještě v úvahu, že zemědělci získávají k bankovním úvěrům na pořízení strojů a půdy úrokovou dotaci ze strany Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (dále jen PGRLF), a to až do výše pět procent ročně, tak nákupy majetku z vlastních peněz lze považovat za téměř nejdražší variantu financování. Při výběru financování lze volit ze široké škály úvěrů nebo druhů leasingu. K některým bankovním úvěrům lze získat již výše zmíněné úrokové dotace PGRLF nebo dotaci z operačních programů Evropské unie.

Další výhodou je, že majetek přechází ihned do vlastnictví kupujícího, daňově uznatelnou položkou jsou úroky z úvěru i odpisy. Naproti tomu na leasing se žádné zvýhodnění ve formě národní nebo evropské podpory nevztahuje, vlastnictví přechází na kupujícího teprve po úplném uhrazení půjčky. Podnikatel si však může do účetnictví zahrnout každou leasingovou splátku a o tyto si snižuje daňový základ. Záleží tedy jen na potřebách a přáních investora, jakou formu financování zvolí.

Nákup techniky

Z nabídky bankovních úvěrových produktů si u zemědělců získaly oblibu především investiční úvěry na nákup zemědělské techniky. Jedná se zpravidla o střednědobé až dlouhodobé úvěry se splatností od tří do sedmi let a lze jimi financovat nákup téměř všech zemědělských strojů. Počátkem letošního roku PGRLF opět zvýšil úrokovou dotaci těchto typů úvěrů ze tří na čtyři procenta; žádá-li o dotaci zemědělec do 40 let věku, získává navíc ještě jedno procento. Úrokové sazby úvěrů u jednotlivých bank se v současné době pohybují mezi pěti až osmi procenty ročně, což znamená, že zemědělec může ve výsledku hradit z vlastního pouze jednoprocentní úrok, což je také požadavek na minimální spoluúčast dle podmínek zmíněného podpůrného fondu.

Standardním zajištěním úvěrů jsou blanko směnky akceptované příjemcem úvěru, zajišťovací převod vlastnického práva ke stroji a smlouva o zpětném odkupu stroje, kterou banky navíc uzavírají přímo s prodejcem zemědělského stroje. Ten se ve smlouvě zavazuje k tomu, že v případě, kdy příjemce úvěru není schopen splácet úvěr, odkoupí stroj za podmínek stanovených smlouvou. Prostředky ze zpětného odkupu stroje jsou pak použity na splacení úvěru.

Individuální přístup

Z dlouhodobých investičních úvěrů je možné financovat rovněž rekonstrukci a výstavbu zemědělských objektů, ke kterým lze využít dotaci z Evropské unie, a to až do výše 60 procent z celkové investice. Splatnost se u těchto druhů úvěrů pohybuje mezi sedmi až patnácti lety, rozpětí roční úrokové sazby je šest až osm procent.

Co se týče zajištění, vedle blanko směnek se používá většinou i zástava budované či rekonstruované nemovitosti ve prospěch banky plus případné další zajištění. Vždy závisí na individuálním posouzení dané žádosti. V současnosti zaznamenávají banky rostoucí zájem o financování nákupu orné půdy. Zemědělci si tímto způsobem chtějí i do budoucna zajistit základní výrobní prostředek – půdu. Většina z nich totiž hospodaří na pronajatých pozemcích. Rozpětí úrokových sazeb je obdobné jako u ostatních investičních úvěrů, banky poskytují úvěry se splatností až do dvaceti let, přičemž příjemce úvěru ručí nakupovanou půdou.

Financování zemědělských projektů

Ideální je kombinace bankovního úvěru s dotací z Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu. Jakkoli se použití vlastních finančních prostředků na investiční účely jeví jako nejjednodušší, z ekonomického hlediska lze doporučit kombinaci několika zdrojů.

Leasing je výhodný zejména kvůli tomu, že i podnikatel v agrárním sektoru si může veškeré výdaje zahrnout do nákladů.

Investiční úvěr je možné použít také na nákup orné půdy. V žádostech o úvěry se tento účel v poslední době objevuje stále častěji. Splatnost takových úvěru je obvykle až dvacetiletá, přičemž příjemce ručí kupovanou půdou.

Blanka Kadlíčková