Pro laika je odlišení diamantu od jiných kamenů podobného vzhledu (například zirkonu či bezbarvého korundu) v podstatě nemožné. Existují sice diamantové testery, které si může koupit i běžný člověk, jež pracují na bázi měření tepelné vodivosti kamene, která je u diamantu mimořádná. Bohužel testery nejsou stoprocentně spolehlivé a navíc vám sdělí pouze to, že se jedná o diamant. Určit jeho hodnotu již nedokáží.

Pokud byste se navíc vlastními silami snažili hodnotit nový šperk, můžete narazit na další problém, protože od roku 1997 existuje nová napodobenina diamantu zvaná moissanit, který dokáže diamantový tester ošálit.

Pokud byste chtěli skutečně zjistit co nejpřesnější vlastnosti a cenu diamantů, musíte se obrátit na opravdové odborníky, například na českou gemologickou laboratoř.

Hodnota kamene

Hodnotu diamantového kamene určují čtyři základní parametry – „čtyři C“ – váha neboli carat, brus neboli cut, barva neboli colour a čistota neboli clarity. Parametry kamene dokáže odborník odhadnout i u diamantu zasazeného do šperku. Hmotnost lze přepočítat dosti přesně pomocí hlavních rozměrů kamene (dajíli se ovšem u šperku změřit), čistotu zkušené oko většinou pozná i přes snahu překrýt některé nedostatky zlatem.

Nejhůře se posuzuje barva, zde si většinou objektivní znalec nechá malé rozmezí. Vy sami můžete parametry odhadnout jenom velmi zhruba. Existuje několik základních brusů. Neznámější je takzvaný briliantový brus, klasický kulatý, který nejvíce nechává vyniknout optickým vlastnostem diamantu.

Dalšími typy brusů jsou například ječmínek neboli markýza, roháček, slza, ovál či srdce. Váha diamantu se udává v karátech (ct). Shoda s karáty používanými u zlata je však pouze ve slově, nikoli v jeho obsahu. Jeden karát je 200 mg, tedy 0,2 gramu. Při klasickém briliantovém brusu diamant o váze 0,1 ct tedy váží 0,02 gramu při průměru tři milimetry.

Jednokarátový briliant (vybroušený diamant)má průměr zhruba 6,5 milimetru. Většina dostupných diamantů je označována jako bílá. I bílé diamanty však mohou mít určité zabarvení dožluta.

S vyšším zabarvením klesá hodnota takového kamene. Naprosto samostatnou kategorii tvoří „fancy diamonds“, tedy barevné diamanty (třeba modré či růžové), které jsou velmi cenné a vzácné, ale v běžném šperku se s nimi nesetkáte.

Diamantový kámen může obsahovat i různé nečistoty a mikropraskliny, které jeho hodnotu dále snižují. Ty největší lze rozeznat i pouhým okem, ale některé lze rozeznat až lupou s desetinásobným zvětšením a cvičeným okem.

Zda diamant prodat nebo nikoliv se těžko doporučuje. Obecně jsou totiž diamanty považovány za uchovatele hodnoty, kterých se lidé zbavují pouze v období největších krizí. Diamant je totiž investicí, jejíž hodnota prakticky neustále roste a unáhlený prodej tak může prodávajícího časem mrzet.

Cena diamantů a její stanovování se řídí jako všude na trhu nabídkou a poptávkou, ale existuje takzvaný Rapaport report, kterým se firmy při určování cen diamantů řídí. Rapaport je celosvětově uznávaný systém monitorující dění ve všech odvětvích diamantového průmyslu, od těžby suroviny až po maloobchod šperků.

Index cen

Jeho součástí je také index velkoobchodních cen - Rapaport Diamont Report, který je sestavován na základě podrobné analýzy trhu. Důležité je, že ceny udávané v Rapaport Diamond Reportu jsou výchozí pro obchodníky s diamanty po celém světě.

Ceny broušených diamantů podle údajů z Rapaportu stoupaly v posledních letech spíše zvolna. Za posledních 20 let hodnota diamantu průběžně rostla o tři až sedm procent ročně. Cena kvalitních diamantů od roku 2004 do roku 2006 stoupla u kamenů vážících více než jeden karát v průměru o dvě až tři procenta, u hmotnosti nad tři karáty o osm až 12 procent a ceny některých briliantů nad čtyři karáty stouply o 11 až 18 procent. Pokud byste se přeci jenom rozhodli diamantový prsten prodat, najděte člověka, který má přímé vazby na diamantovou burzu, nebo na obchodníky z diamantové burzy.

V zahraničí není problém prodat diamant během několika hodin. Tuzemský trh s diamanty není rozvinutý a prodej může trvat déle. Pokud na něj budete spěchat, nemusíte dostat tu nejlepší cenu.

Cena diamantů

* Briliantový kámen ve šperkařské kvalitě o váze jednoho karátu má cenu od 100 do 200 tisíc korun.

* Samozřejmě v závislosti na jeho dalších parametrech: čistotě a barvě.

* Nejkvalitnější jednokarátové brilianty mají hodnotu okolo 250 tisíc korun. Ty jsou již určeny pro investice.

* Pokud kupujete diamant ve šperku, zaplatíte samozřejmě mnohem víc – ještě za zlato a práci.

* U velkých kamenů tvoří cenu diamantového šperku převážně diamant, ale u kamenů do půl karátu je cena celého šperku násobkem ceny diamantu.

* Záleží na náročnosti provedení, množství zlata či jiného kovu, značce a dalších maličkostech.

* Diamantový prstýnek se dá v tuzemsku koupit již od deseti tisíc korun.

* Jedná se však o malý diamant o váze okolo jedné desetiny karátu.

Kdo je solidní obchodník?

– Alespoň desetiletá tradice firmy je známkou spolehlivého obchodníka.

– Existuje také Cech zlatníků a Sdružení klenotníků a hodinářů ČR. Členové se sice nespecializují pouze na diamantové šperky, nicméně jsou spolehliví.