Jak vybírat

Než se rozhodnete pro konkrétní hypotéku, navštivte několik bank a porovnejte jejich nabídky. Dobře zvolenou hypotékou je možné při následném splácení ušetřit až desetitisíce korun, proto se vyplatí důkladně vybírat. Banka musí žadateli sdělit kolik peněz mu půjčí a kolik bude měsíčně splácet, ale i jaké budou další poplatky s hypotékou spojené. Většinou se platí poplatek za poskytnutí hypotečního úvěru, za vedení hypotečního úvěru, poplatek za odhad nemovitosti, případně další.

Procenta a fixace

Ovšem kolik celkově bance za půjčení peněz zaplatíte, závisí především na úrokové sazbě. Čím je úroková sazba nižší, tím je hypotéka výhodnější. Úroky se v současné době pohybují v rozmezí tří až pěti procent. Banky často nabízejí úrokovou sazbu s takzvanou fixací na rok, tři roky nebo pět let. Fixace znamená, na jak dlouhou dobu banka klientovi garantuje dohodnutou výši úrokové sazby. Po uplynutí sjednané doby pak s ním domlouvá novou sazbu, která podle banky odpovídá aktuální situaci na trhu. Pokud se tedy očekává, že sazby budou růst, vyplatí se sjednat fixaci delší. V České republice je v současnosti více než polovina hypoték sjednaných s fixací na pět let.

Kolik půjčí

Za hypotéku se ručí zástavním právem k financované nebo jiné nemovitosti na území ČR. Banka se tak chrání pro případ, že by klient nemohl splácet. Výše hypotéky, kterou je banka ochotna poskytnout, se proto odvíjí od ceny nemovitosti stanovené odhadcem a takzvané bonity klienta. Odhad buď banka sama zprostředkuje, nebo žadateli nabídne seznam smluvních odhadců. Cena za odhad se obvykle pohybuje okolo 5 000 korun.Většinou je možné půjčit si až 100 procent hodnoty zastavené nemovitosti. Bonita, čili schopnost klienta splácet, se stanovuje na základě prokazatelných příjmů a měsíčních výdajů klienta, resp. rodiny.

Smlouva

Před podpisem smlouvy banka vyžaduje několik dokumentů. Především je to kupní smlouva na konkrétní hypotékou financovanou nemovitost (případně smlouvu o smlouvě budoucí) a potvrzení o příjmech, které vystavuje zaměstnavatel. Nutností je také zmíněný odhad ceny nemovitosti. Banka vám pak připraví úvěrovou smlouvu, kterou důkladně prostudujte. Veškerým náležitostem smlouvy musíte předem porozumět, protože po jejím podpisu za každou změnu podmínek, pokud s nimi bude banka souhlasit, zaplatíte.

Banka hlídá

Samotné vyřízení hypotečního úvěru zpravidla trvá tři až čtyři dny. Po podepsání smlouvy převádí banka peníze na účet, který u ní žadatel pro tento účel založí. Od toho okamžiku začne banka proplácet faktury a náklady spojené se stavbou nebo rekonstrukcí.

Cena bytu Úvěr Zajištění Splatnost Úrok. sazba Fixace úr. sazby Měsíční splátka

2 500 000 2 000 000 80 % 240 měsíců 4,04 % 3 roky 12 162 Kč

2 000 000 1 000 000 50 % 360 měsíců 4,34 % 5 let 4 972 Kč

Příklad: GE Money Bank