Ještě nedávno vyplácely firmy zaměstnancům výplaty v hotovosti, dnes skoro všichni dostávají mzdu na účet. Ale mnoho lidí je s hotovostí silně svázáno.Místo toho, aby kartou zaplatili v obchodě, raději vyberou hotovost a s ní nákup zaplatí. Na první pohled nejde o takřka žádný rozdíl. Problém je však v tom, že poplatek za výběr z bankomatu platí majitel karty a poplatek za platbu kartou za zboží platí majitel obchodu.

Důležité pravidlo

Z toho plyne základní pravidlo: kdo chce ušetřit za bankovní poplatky, co nejvíce nákupů a služeb platí kartou – na úkor výběru hotovosti z bankomatu.
To samé pravidlo platí také pro kreditní karty. Bezúročné období, které kreditní karta svým uživatelům nabízí, se totiž u většiny v České republice vydávaných „kreditek“ nevztahuje na výběr hotovosti, zatímco na platbu v obchodech za zboží či služby ano.

Předem počítejte s poplatky

Základem je roční poplatek za kartu, případně poplatek za vydání karty. To se týká jak karet debetních, tak i kreditních. Výše tohoto poplatku bývá závislá na kvalitě poskytované karty, a tím i výši úvěrového limitu. Mezinárodní karta bývá dražší než karta platná pouze v tuzemsku. Ročně může jít o stovky korun. Banky ale často nabízejí vedení základní platební karty k účtu zdarma. Dále budete muset platit poplatky za výběr hotovosti v bankomatech, přičemž z bankomatu banky, která kartu vydala, bývají výběry levnější než v bankomatu cizí banky.
Dále platí:
Výběry hotovosti mezinárodní kartou v zahraničí jsou výrazně dražší než u bankomatu v České republice.
Další poplatky se mohou týkat dodatkové karty, blokace odcizené karty nebo vydání náhradní karty.

Kde můžeme použít kartu

V obchodě je použití platební karty snadné a není třeba se ho bát. Platba je praktická – nemusíte s sebou nosit vysokou hotovost. Karty přijímá stále více obchodů. Téměř bez výjimky jde o velká nákupní centra a luxusní obchody, hotely, ale také některé menší obchůdky či lékárny platební karty akceptují.
Obchodník předloženou kartu projede speciálním čtecím zařízením, pak zadáte své PIN a u starších typů karet ještě podepíšete stvrzenku. Tím operace končí. Výběr z bankomatu není, jak jsme již upozorňovali, tak výhodný jako platba kartou v obchodě. Důvodem je, že banka si za použití bankomatu účtuje poplatek.

V cizině bývají peníze drahé

Pokud budete potřebovat vybírat peníze z bankomatu v cizině, pak není třeba mít obavy. Postup je zcela shodný, pouze menu, podle kterého se orientujete, nebude v češtině. Předem je však třeba počítat s tím, že budete muset za své peníze vybrané z bankomatu zaplatit mnohem více než v tuzemsku. Nepůjde již o koruny a desetikoruny, jako za výběr z vlastního i cizího bankomatu banky, ale o stovky korun a procenta z vybírané částky. To je třeba vzít předem v úvahu.
 

Nabídku si důkladně prostudujte

 
Při pohledu na kartu jste patrně nepřehlédli, že nese kromě loga banky také logo karetní asociace. V České republice se jedná o asociace Visa, MasterCard, Američan Express a Diner Club.Poslední dvě jmenované vydávají jen určité typy karet. Jejich nabídka vychází především z tradic anglosaských zemí, kde převažují kreditní a charge karty. Pátou asociací je JCB, jejímiž kartami lze také v ČR platit, ale nevydávají se zde.
Banky mnohdy také vydávají své karty ve spolupráci s dalšími institucemi, které pak poskytují jejich držitelům různé výhody a slevy.
 
Proto je třeba se důkladně seznámit s konkrétní nabídkou. Parametry všech bankovních karet jsou dnes na webových stránkách peněžních ústavů. Informace lze samozřejmě dostat i na pobočkách či call centrech. Ale vždy jde o kartu debetní, kreditní či charge, elektronickou atd.
 
 
Připomínáme, že mnohem výhodnější je kartou platit, než si s ní vybírat peníze. Když už k tomu dojde, tak je třeba počítat s poplatky. Postup výběru asi každý zná, přesto není na škodu si jej zopakovat:
Vložíte kartu do bankomatu, který si sám požádá o zadání osobního kódu PIN.
Jakmile jej zadáte (můžete se případně splést, ale ne vícekrát, to by bankomat kartu automaticky zablokoval), zvolíte v menu výběr hotovosti částku, kterou chcete vybrat. To je poslední krok před vydáním hotovosti.
Během pár okamžiků, kdy bankomat autorizuje vaši platbu, vám vyjede z bankomatu karta – odeberete si ji.
Následně bankomat vydá požadovanou hotovost.
Připomínáme, že je užitečné nechat si vytisknout i stvrzenka o potvrzení transakce.