Většina lidí reaguje na vývoj na finančních trzích se zpožděním. Tím přichází o možnost účastnit se zajímavého růstu akcí.

Dokládá to i nedávno zveřejněná statistika Asociace pro kapitálový trh České republiky.

Podle ní výkonnost různých kapitálových fondů od počátku roku ke dnešnímu dni dosáhla – také ve srovnání s předchozími lety – vysokých výnosů, alespoň tedy ve většině případů.

Přesto drobní investoři, kteří investují pomocí otevřených podílových fondů, z nich v letošním roce více peněz odčerpali, než kolik do nich vložili. Jinými slovy, drobní investoři nevyužili růstu finančních trhů. Proč?

Po pádu skok

Zajímavé příklady růstu ilustruje „hitparáda fondů“. Nejrizikovější a nejvýnosnější akciové fondy rychle se rozvíjejících zahraničních trhů (zejména ruského, čínského, indického nebo brazilského) vynesly investorům v letošním roce asi padesátiprocentní zisk.

Za tímto skokem je ovšem nutné hledat předchozí propastný pád. Mezi fondy střední a východní Evropy s přehledem zvítězil Sporotrend Investiční společnosti České spořitelny. Růst ve výši 126 procent od počátku roku je solidní náplastí za propad z minulého roku. Tento fond se za období jednoho roku nyní již blíží nulovému zhodnocení, tedy brzy plně vyrovná propad, ke kterému došlo po loňském pádu investiční banky Lehman Brothers.

Správce fondu Jiří Lengál vidí příčiny úspěchu zejména v nákupu ruských i kazašských akcií a tvrdí, že fondu se vyplatila rovněž sázka na suroviny a chemické suroviny či produkty. Třetím momentem podle něj je, že se fondu letos v březnu s jistou dávkou štěstí podařilo vystihnout správný moment pro podstatné zvýšení váhy bank v portfoliu.

Fantastický růst zaznamenaly i některé dluhopisové fondy vedené v korunách. Například oblíbený fond korporátních dluhopisů spravovaný společností ČP Invest se za osm měsíc letošního roku zhodnotil téměř o 32 procent. Podle Daniela Kukačky, manažera fondu, stálo za úspěchem zejména kvalitní složení portfolia a hloubková analýza východisek.

Fondy peněžního trhu si od počátku roku drží výkonnost kolem 2,5 procenta. V ročním vyhodnocení překonávají nyní i výkonnost účtů zaměřených výhradně na spoření, s nimiž loni boj prohrály. Lidé se od nich právě nyní odklánějí neodůvodněně.

Chybějící znalosti

Statistiky ukazují, že typický drobný investor nemá většinou ani základní znalosti o fungování finančních trhů; neorientuje se v ekonomických otázkách a snadno se stává obětí paniky nebo euforie. Navíc jedná i s mnohaměsíčním zpožděním.

Typický problém drobného investora je tedy známý: nakupuje draze a prodává levně. V minulém roce se ukázalo, že na špatné zprávy z ekonomiky zareagovala mnohem rychleji odborná veřejnost. Menší investoři reagovali se zpožděním a majetek prodávali až po výrazném cenovém poklesu.

Tento přístup přetrvává dodnes, když většina drobných investorů změnu trendu nezachytila a nadále převládá snaha spíše prodávat než kupovat. Přesto vidíme, že pozitivní vývoj se už rýsuje. Nicméně ke škodě drobných investorů to může být zcela zjevné až ve chvíli, kdy budou zajímavé příležitosti vyčerpány. Tento jev nepozorují odborníci poprvé.

Mějte pevné nervy

A jak se vyhnout podobné chybě? Mít pevné nervy, investovat v pravidelných měsíčních intervalech stejnou částku a investici nechat pracovat dlouhou dobu. Taková strategie přináší ovoce. Jít s davem, podléhat nadšení či panice se vždy nevyplácí.

Zajímavé je, že od počátku roku lze pozorovat pozitivní vývoj zejména u akciových fondů. Je to způsobeno tím, že do akciových fondů investuje užší skupina drobných investorů. Jsou to většinou zkušenější lidé, kteří ochotně podstupují větší riziko a méně se bojí ztráty. Případně jsou to také lidé, kteří za cenu vysokého rizika usilují o rychlý zisk.

Všechny typy fondů přinesly od počátku roku zajímavé zhodnocení. Finanční trhy předbíhají vývoj v reálné ekonomice a s jistou nadsázkou lze říci, že investoři si kupují budoucnost. Právě proto bylo zajímavé nabývat podílové listy v jarních měsících letošního roku, protože nyní, s půlročním zpožděním, přicházejí první makroekonomické údaje, které naznačují, že to nejhorší má svět už za sebou.

Pochopitelně, pro drobného investora není jednoduché orientovat se v jednotlivých cyklech vývoje na finančních trzích. Neudělá však chybu, upřednostní-li osvědčenou strategii – investovat pravidelně a v průběhu delší doby.

JAN ŠIMEK
Broker Consulting, a. s.