Díky internetovým obchodům už nemusíte jezdit za zbožím, protože zboží jezdí za vámi. Nemusíte obíhat nákupní centra a přemýšlet, zda se vám pračka vejde do auta a kdo ji vynese do třetího patra bez výtahu a odveze tu starou.

Nižší ceny

I nakupování na internetu má svá úskalí, ale ti, kteří jej vyzkoušeli, většinou potvrdí, že že to stojí za to. Například na Obchodní-dům.cz koupíte automatickou pračku LG F1403TDS6 za 20 159 Kč, na Datart.cz za ni dáte 21 490 korun, ale v kamenné prodejně Datart to je již 24 990 Kč, tedy téměř o pět tisíc víc. A domácí kino Sony DAV DZ280 si z Electroworldu odnesete za 6999 Kč, avšak Kasa.cz vám jej přiveze domů za 6282 Kč.

„Standardně dopravci pomohou zákazníkovi přinést zboží pouze za „první dveře“, což jsou vchodové dveře v bytovém či rodinném domě. My navíc nabízíme i komfortní dopravu, kdy zboží vyneseme až do bytu, přímo na určené místo,“ říká Petr Šebek, ředitel firmy Obchodní-dům.cz.

„V nabídce našich služeb je také odvoz původního zařízení k recyklaci, likvidace obalů nebo zapůjčení výrobku v případě poruchy zakoupeného, pokud si k němu tuto službu předem zaplatíte,“ dodává.

Srovnávání cen

Existují také služby, které shromažďují akční nabídky obchodních řetězců. Na jejich stránkách si můžete prolistovat letáky a zjistit, že zatímco v jednom hypermarketu mají běžné zboží proklatě drahé, v druhém je právě v akci a o třetinu levnější. Podívejte se třeba na www.akcniceny.cz.

Přirozeně také existují portály, které se specializují na to, že vám ke konkrétnímu produktu najdou nejlevnějšího internetového prodejce – například www.zbozi.cz nebo www.heureka.cz.

Napíšete název zboží a objeví se vám celá řada nabídek z mnoha českých internetových obchodů.

Při vybírání ovšem kromě ceny dávejte pozor také na solidnost prodejce, dodací lhůty, záruční podmínky a další věci, o čemž se více dozvíte na dalších stranách této přílohy.

Pro co se hodí

Internet je vhodný pro nákup spousty věcí – od knížek přes elektroniku, domácí spotřebiče a počítače až po oblečení, parfémy či automobily. Příliš se nehodí pro nákup levných věcí do zhruba 200 Kč, které prodraží doprava i více než o 50 procent.

Není také vhodný pro nákup potravin – místo čerstvého pečiva byste dostali tři dny staré housky. Ovšem i internetové obchody s trvanlivými potravinami již existují.

„Obecně lze koupit na internetu výrazně levněji než v kamenných obchodech většinu zboží, ať už je to elektronika, mobilní telefony, hračky nebo kosmetika. Například v internetovém obchodě parfemy.cz ušetříte i 1500 Kč za parfém,“ říká Hana Hutlová, vedoucí marketingu ve společnosti Vivantis.

Nejen v Česku

V České republice patří mezi velké internetové obchody zmiňovaný Obchodní dům.cz, Alza.cz, CZC.cz, Kasa.cz, Mall.cz či Vivantis.cz. Vy se však nemusíte omezit jen na Česko a snadno můžete nakupovat po celém světě.

Ceny jsou tam často nižší než v Česku, ovšem s tím rizikem, že pokud se vám zboží pokazí, je reklamace náročnější než v tuzemsku. I tak jste na tom ale lépe, než když si to samé zboží koupíte v zahraničí v kamenném obchodě a sami dovezete.

JOSEF VALIŠKA
šéfredaktor časopisu Technik