Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

České zdravotní pojištění vám v zahraničí nestačí

Co můžete dělat pro to, abyste byli na dovolené připraveni na nepředvídané události?

23.6.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Martin Štěrba

V průběhu července a srpna pravděpodobně i letos vycestuje z Česka v každém měsíci na dobu delší než čtyři dny více než milión lidí. Aby se vysněná letní dovolená nezměnila v horor, je třeba pamatovat na to, že základní výbavou je vedle pasu i kvalitní cestovní pojištění a samozřejmě vhodná forma finančního zajištění. Určitě nedoporučujeme, abyste na cestu do většiny zemí jeli pouze s hotovostí.

Jen běžná pojistka?

Lidé, kteří spoléhají v prostoru Evropské unie pouze na domácí zdravotní pojištění, se mohou dostat do velmi nepříjemné situace. Turisté sice mají právo na nezbytné lékařské ošetření, problém ale je v rozdílných cenách těchto úkonů v Česku a v zahraničí.

Zdravotní pojišťovna klientovi proplatí jen částku, která odpovídá nákladům na stejný úkon v České republice. Zbytek musí člověk zaplatit ze svého a nebo právě z komerční cestovní pojistky.

Je potřeba vědět, že náklady za lékařské ošetření v Česku jsou ale nesrovnatelně nižší než v jiných zemích EU. Například zlomenina končetiny přijde klienta bez pojištění v evropských zemích na několik desítek tisíc korun, operace slepého střeva ale již na 200 tisíc korun. Za operaci slepého střeva v USA by klient zaplatil ještě více, zhruba půl miliónu korun.

Pokud lidé v létě vyrážejí mimo oblast Evropské unie, kartička od české zdravotní pojišťovny je jim úplně k ničemu a veškeré náklady za případné ošetření jdou na samotné klienty, nebo právě jejich pojišťovny. Uzavření kvalitní cestovní pojistky má proto dvojnásobný význam.
Kvalita pojištění

„Šetřit na cestovním pojištění se rozhodně nevyplatí. Není totiž možné vědět, co všechno se může na dovolené přihodit. Lékařské ošetření nebo dokonce hospitalizace může stát statisíce. Vyrazit za hranice a nebýt pojištěn se v případě neplánované nemoci či úrazu, který si vyžádá hospitalizaci, rozhodně prodraží,“ říká Václav Bálek, tiskový mluvčí České pojišťovny.

Srovnejte si bezplatně ceny cestovního pojištění a ušetřete.

Za investici 20 či 30 korun na den získá pojištěnec jistotu, že nebude muset lékařskou pomoc v cizině splácet ještě několik měsíců či let po návratu.
Cestovní pojištění jako takové je balíček, které obsahuje více dílčích pojistek. Klient je tak finančně kryt proti několika rizikům současně. „Základem balíčku je pojištění léčebných výloh, které klientovi během jeho pobytu v cizině vzniknou v důsledku neočekávané nemoci či úrazu. Jedná se o úhradu nezbytných nákladů na ošetření, kterému se během pojistné doby byl nucen podrobit v důsledku úrazu či nemoci,“ vysvětluje mluvčí České podnikatelské pojišťovny Renata Svobodová.

Nezbytné náklady na ošetření jsou z lékařského hlediska úkony nutné pro nezbytnou léčbu a ošetření úrazu nebo náhle vzniklého onemocnění. Pojištěnému tak vzniká nárok například na hrazení nákladů spojených s lékařským ošetřením, pobytem v nemocnici či vydáním léků předepsaných lékařem v souvislosti s pojistnou událostí.

Patří sem také přeprava do nejbližšího zdravotnického zařízení a další úkony. Zvláštní kategorií je ošetření zubů, kde platí speciální podmínky, o kterých je dobré se předem informovat. Rozumné je si sjednat zároveň i úrazové připojištění. To je jakýmsi odškodným za bolest způsobenou úrazem a za případné trvalé následky. Proplácí se po ukončení léčení.

Samostatnou kapitolou je připojištění zavazadel. Důležité je i odpovědnostní připojištění. Z něho se platí zdravotní, hmotné i finanční ztráty, které svým jednáním člověk nechtěně způsobí někomu jinému.

Toto riziko lidé často podceňují. Zranit někoho v cizině a způsobit mu vážné zdravotní komplikace totiž znamená připravit se na placení i statisícových částek.

Pozor na výluky

Cestovní pojištění nabízí většina tuzemských pojišťoven. Jejich pojistky se na první pohled mohou zdát podobné, ve skutečnosti jsou mezi nimi značné rozdíly co do odlišného rozsahu pojistných rizik a limitů plnění. Klient by měl být velmi všímavý, než konkrétní smlouvu podepíše.

Rozhodně se vyplatí přečíst si pojistné podmínky. V nich se člověk seznámí s rozsahem pojistné ochrany, se svými právy, ale i s povinnostmi. Na druhé straně zjistí také práva a povinnosti pojišťovny. Velmi důležité je zaměřit se na nejrůznější výluky z pojištění.

To jsou případy, kdy pojišťovna pojistné plnění neposkytne. Bude-li klient například předem vědět, že pojišťovna mu nic neuhradí v případě onemocnění, které měl již při odjezdu do zahraničí nebo kterým trpí chronicky, vyhne se nepříjemným situacím a nedorozuměním.

Pojistky se například nevztahují na léčení chronických onemocnění. Z pojistného plnění jsou vyloučeny i náklady, které vzniknou ošetřením úrazů pod vlivem alkoholu. Nepojištěné jsou kupříkladu také ženy, které cestují do ciziny tři měsíce před porodem nebo mají rizikové těhotenství.

Jen s hotovostí? Ne

Není mnoho horších zážitků než se daleko od domova ocitnout zcela bez peněz. Problém přitom nebývá jen v tom, že si člověk s sebou vezme málo financí, ale jejich nevhodná forma.

Nejhorším počinem je mít s sebou pouze jeden typ finančních prostředků – například jen hotové peníze či pouze jednu platební kartu. Pak stačí jen jedna krádež, a o zábavu je postaráno. Základním pravidlem, které by každý turista měl respektovat, je mít s sebou vždy alespoň dvě formy finančních prostředků. Při selhání jedné z nich nastoupí forma druhá. V peněžence cestovatele by určitě neměla chybět platební karta. V zahraničí poskytne velmi cenné služby.

Karet raději víc

Zákazník totiž může nejen vybírat hotovost z libovolného bankomatu ve světě, ale kdekoliv (kde přijímají karty) s ní bezhotovostně zaplatit. Výběr z bankomatu je spojen s poplatkem, ale platba je zdarma. A to ve všech zemích, kde je možné kartu použít.

Mít s sebou ale jen jednu platební kartu a nic jiného je také rizikové. Kartu může někdo ukrást nebo se může poškodit. Když už chce člověk v cizině spoléhat jen na ně, měl by si s sebou vzít alespoň dvě.

Nejjistější je mít karty od různých karetních společností (VISA, Maestro a tak dále), vydané ke dvěma různým účtům. Ideální finanční výbavou na cestu za hranice země je vždy kombinace několika typů prostředků. Čím je jich více, tím je menší pravděpodobnost, že se cestovatel ocitne ve světě bez peněz. A hotovost? Zde skoro platí čím méně, tím lépe. Nicméně bankovky zejména nižší hodnoty volně směnitelné měny, nejlépe eura (případně dolary v zemích mimo EU) se vyplatí vzít s sebou.

Proč mít cestovní pojištění

Výlohy na léčení uhradí cestovní pojišťovna, včetně místních zákonných spoluúčastí.
Úhrada léčebných výloh se vždy vztahuje na veřejná i soukromá zdravotnická zařízení.
Cestovní pojištění poskytuje pojistnou ochranu i v případě mnohých dalších nebezpečí, jako je odpovědnost za škody a újmu na zdraví, ztráta zavazadla, zrušení cesty a další.
Cestovní pojištění se vztahuje i na repatriaci nemocného či převoz tělesných ostatků.
Podmínky pojištění jsou jednotné pro všechny státy.
Cena cestovního pojištění je zpravidla mnohem nižší než výše zákonných spoluúčastí při lékařském ošetření v jednotlivých zemích.
Výlohy na ošetření, které případně musel pojištěný v zahraničí uhradit v hotovosti, proplatí cestovní pojišťovna po řádném předložení účtů.
Cestovní pojištění vždy poskytuje asistenční služby – pomoc v případě nouze.
Cena cestovního pojištění se pohybuje v desítkách korun za den. Děti a rodiny mají u řady pojišťoven často slevy.

PAVEL NEBESKÝ

Autor: Redakce

23.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 23 000 Kč

Všeobecné sestry s osvědčením VŠEOBECNÁ SESTRA. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zdravotní sestra s registrací ( schopna výkonu bez odborného dohledu ), možno i absolvent splňující výše uvedené. Pracoviště: Mudr. marie náhlíková- pražská, Pražská tř., č.p. 968, 370 04 České Budějovice 4. Informace: , .

Stavebnictví - Hledám mistra - stavbyvedoucího 25 000 Kč

Malá stavební firma hledá mistra - stavbyvedoucího na realizace zakázek. Nabízíme 25.000 Kč/ měsíc + prémie. Stavební prům., nebo VŠ výhodou. Podmínka ŘP sk. B - služební vozidlo. Sídlo Praha 5 - práce v okolí Prahy.

Potravinářství - Pekař slaného-sladkého pečiva 28 000 Kč

Antonínovo pekařství - malé řemeslné pekařství v Praze, hledá pro své nové provozovny, pekaře/ky slaného i sladkého pečiva. Jsme malá rodinná pekárna, velmi pěkné prostředí, směny 12h. krátký/dlouhý týden, denní i noční. Požadujeme chuť do práce a ochotu učit se. Nabízíme možnost ubytování, velmi zajímavý plat 24-30.000 Kč, veškeré příplatky, týden dovolené navíc, stravenky, zam. výhody, pečivo zdarma. Místo prac.: Antonínovo pekařství.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 19 610 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci VRCHNÍ REFERENT/RADA - SOCIÁLNÍ PRACOVNÍK v Oddělení hmotné nouze. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 19610 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: VRCHNÍ REFERENT/RADA - SOCIÁLNÍ PRACOVNÍK, v oborech služby "Nepojistné sociální dávkové systémy" a "Sociální služby a sociální práce"., Služební místa jsou zařazena podle Přílohy č. 1 k zákonu o státní službě do 10. platové třídy., Hlavní popis činnosti vykonávané na služebním místě:, Řešení sociálně-právních a sociálně zdravotních problémů klientů aplikací odborných metod sociální práce, diagnostická činnost, poradenství; účast na jednání se správními orgány a jinými organizacemi v zájmu klientů., Posuzovány budou žádosti o přijetí do služebního poměru a zařazení na služební místo nebo žádosti o zařazení na služební místo podané ve lhůtě do 3.7. 2018, tj. v této lhůtě zaslané prostřednictvím provozovatele poštovních služeb na adresu sídla organizačního útvaru služebního úřadu: Úřad práce ČR, Krajská pobočka v Ústí nad Labem, Dvořákova 1609/18, 400 21 Ústí nad Labem, nebo osobně podané na podatelnu organizačního útvaru služebního úřadu na výše uvedené adrese. Žádost lze podat rovněž v elektronické podobě s uznávaným elektronickým podpisem na elektronickou adresu organizačního útvaru služebního úřadu podatelna@ul.mpsv.cz nebo prostřednictvím veřejné datové sítě do datové schránky ID 6sbzpx5., Obálka, resp. datová zpráva, obsahující žádost včetně požadovaných listin (příloh) musí být označena slovy: "Neotevírat", a "Výběrové řízení pod č. j. UPCR-2018/57663-78099813"., Výběrového řízení na výše uvedené služební místo se v souladu se zákonem může zúčastnit žadatel, který:, 1. splňuje základní předpoklady stanovené zákonem, tj.:, a) je státním občanem České republiky, b) dosáhl věku 18 let [§ 25 odst. 1 písm. b) zákona];, c) je plně svéprávný [§ 25 odst. 1 písm. c) zákona]; , Splnění tohoto předpokladu se podle § 26 odst. 1, d) je bezúhonný [§ 25 odst. 1 písm. d) zákona]; , e) dosáhl vzdělání stanoveného zákonem pro toto služební místo [§ 25 odst. 1 písm. e) zákona], tj. vzdělání vyšší odborné nebo bakalářský studijní program. , f) má potřebnou zdravotní způsobilost, 2) splňuje jiný požadavek stanovený podle § 25 odst. 5 písm. a) zákona služebním předpisem Úřadu práce České republiky č. 7/2017 Stanovení dalších požadavků pro některá služební místa Úřadu práce České republiky, kterým je odborné zaměření vzdělání: , a) vyšší odborné vzdělání získané absolvováním vzdělávacího programu akreditovaného podle zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání , b) vysokoškolské vzdělání získaného studiem v bakalářském, magisterském nebo doktorském studijním programu zaměřeném na sociální práci, sociální politiku, sociální pedagogiku, sociální péči, sociální patologii, právo nebo speciální pedagogiku, akreditovaném podle zákona č.111/1998 Sb., o vysokých školách a o změně a doplnění dalších zákonů , K žádosti dále žadatel přiloží:, - strukturovaný profesní životopis.. Pracoviště: Úřad práce české republiky - litvínov, Ke Střelnici, č.p. 167, 436 01 Litvínov 1. Informace: Podatelna, .


Prezident Miloš Zeman jmenoval podruhé premiérem Andreje Babiše 6. června na Pražském hradě.
10 14

Vládní tajenku rozluští prezident Zeman, smát se bude Filip

Detenční zařízení v USA, kde jsou ubytováni děti imigrantů
2 4

Pentagon by mohl ubytovat děti imigrantů, úřady shání 20 tisíc lůžek

Trestat děti za vysvědčení? Nesmysl, říká psycholožka

Každý rodič by měl mít představu, jaké vysvědčení jeho ratolest domů přinese. Trestat za vysvědčení je nesmysl, je výsledkem minimálně půlroční práce a není žádným překvapením. Takový názor má Jaroslava Štětinová, ředitelka Pedagogicko-psychologické poradny Středočeského kraje. „Možná by si spíše měl rodič sáhnout do svědomí, zda udělal vše pro to, aby jeho dítě obstálo,“ podotýká.

AKTUALIZOVÁNO

Argentinský festival zoufalosti. Favorit šampionátu padl s Chorvatskem 0:3

Lionel Messi už není král. Rozhodně není král letošního mistrovství světa. Ve dvou zápasech skupiny D jeho Argentina uhrála jen bod, jednu remízu. S Chorvatskem padla ostudně 0:3, šlo o festival zoufalosti.

Brigády v Praze. Firmy berou už i neplnoleté

/INFOGRAFIKA/ Situace na trhu práce nahrává při výběru letního přivýdělku studentům. Nabídek je tolik, že si mohou vybírat a průměrně si vydělají 150 korun za hodinu.

Indonéský duchovní půjde na smrt, rozhodl soud. Má na svědomí 30 lidí

Soud v Indonésii vyřkl rozsudek smrti nad radikálním islámským duchovním Amanem Abdurrahmanem, který má na svědomí zabití 30 lidí. Abdurrahman je považován za ideologického lídra skupiny Jemaah Ansharut Daulah (JAD), která sympatizuje s Islámským státem (IS) v Indonésii. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT