Rodiče, kteří hledají dárek pro svoji ratolest, se nemusí poohlížet pouze po hračkách nebo sladkostech. Některým dětem může udělat radost také některý z bankovních produktů, například platební karta. Vybírat si kapesné z bankomatu může totiž vypadat docela dospěle.

Nabídka bank

Klientem banky se může stát úplně každý, i ten právě narozený. Pro tyto nejmladší klienty ale nabízejí banky v podstatě jen spořící programy.

Jedná se o dětské vkladní knížky a dětská konta. Pojišťovny zase dětem nabízejí specializované kapitálové pojistky. Malý klient je jimi pojištěn proti úrazům a současně spoří.

Pokud je dítě starší deseti let (někdy jen osmi let), může u bank získat již první platební kartu a rodiče mu mohou otevřít v podstatě plnohodnotný účet, a ne pouze dětské spořící konto. Na dětské klienty pamatují také stavební spořitelny, a to formou nejrůznějších slev zvýhodnění a bonusů oproti ostatním klientům.

Dětské karty

S možností získat platební kartu pro nejmenší, tedy pro děti už od deseti let, se lidé setkají jen v pěti bankách. Jsou jimi ČSOB, Česká spořitelna, Komerční banka, Volksbank a Poštovní spořitelna.

U většiny ostatních bank mohou kartu získat klienti od 15 let věku, kdy už vlastní občanský průkaz. To se ale jedná již o studentské platební karty a studentská konta, kdy mladiství mohou již plně s účtem disponovat a s kartou mohou také bezhotovostně platit.

Zakládají rodiče

Založit účet v bance mladšímu dítěti a zažádat o dětskou platební kartu může vždy zákonný zástupce, tedy rodič. Rodiče také mají u účtu dispoziční právo a pouze oni mohou měnit parametry konta.

U všech dětských platebních karet platí (karty do věku 15 let), že je lze využívat pouze pro výběr hotovosti z bankomatů. Důvodem je samozřejmě věk malého klienta, který ještě není zralý na to, aby mohl kartou i platit.

Na druhou stranu ale dětský držitel karty může získat poplatkové zvýhodnění za výběr z bankomatu. Například ČSOB nabízí u dětských karet až čtyři bezplatné výběry (z vlastních bankomatů ČSOB). V případě této banky mohou kartu získat dokonce klienti již od věku osmi let. Stejné je to u Komerční banky (karta také už od osmi let) a zde jsou bezplatné dokonce všechny výběry z bankomatů KB.

Samozřejmostí u dětských platebních karet je možnost nastavení velmi nízkého limitu, například ve výši jen několika set korun. Proto tyto karty mohou dětem sloužit k výběru kapesného.

Karta a účet junior

Dětské platební karty jsou ve všech případech vydávané k dětským nebo „junior“ účtům. Dětská konta mohou rodiče dětem založit hned po narození (na kartu ale dítě získá nárok až ve věku osmi či deseti let). Oproti tomu junior účet se nabízí spolu s kartou a oboje až od deseti let (maximálně do věku 15 let).

Příkladem této nabídky je karta Junior X, která je součástí dětského Junior X konta u České spořitelny. Vedení účtu je bezplatné, standardně jsou ale zpoplatněny pohyby na účtu (účetní položky).

Naproti tomu v případě ČSOB, Komerční banky, Volksbank a Poštovní spořitelny je karta vydávána k dětskému kontu. Konkrétně u ČSOB se jedná o dětské konto Slůně, v případě KB je to dětské konto Beruška.

Dětské konto s platební kartou má ve své nabídce také Volksbank. Konto Rybička lze pro dítě zřídit také hned po jeho narození (maximálně do 15 let), kartu může potomek získat od deseti let.

Od deseti let věku nabízí pro děti platební karty také Poštovní spořitelna. Karta je součástí dětského konta Postžiro Mini. Výhodou je bezplatné vedení konta a pět výběrů kartou v měsíci z bankomatů Poštovní spořitelny a ČSOB.

Děti, které jsou mladší deseti let (osmi let), mohou z nabídky bankovních domů využít pouze spořící produkty. Tedy dětské vkladní knížky, nebo dětská konta. Disponovat s nimi ale mohou jen rodiče.

Od dětských knížek však nemůžete očekávat vysoce nadprůměrné výnosy. Zhodnocení je ale vyšší, než je tomu u ostatních vkladových produktů pro dospělé. Jedním z nejvyšších úroků, se kterým je možné se u těchto vkladních knížek setkat, je 2,6 procenta ročně. To je případ vkladní knížky Čtyřlístek od Poštovní spořitelny.

V případě České spořitelny je úročení již nižší a dosahuje při získání bonusů nejvýše 2,5 procenta ročně.

Předpokladem u dětských vkladních knížek je, že se s penězi do dospělosti dítěte nijak nemanipuluje. Po jejím dosažení se vkladní knížka zruší a naspořený obnos banka jednorázově vyplatí. Pokud by rodiče chtěli naspořené peníze vybrat dříve, zaplatí za to.

Velký zájem je o dětská bankovní konta pro novorozence. Jde o běžné či spořící účty. Nabízí je pět ústavů: ČSOB (konto Slůně), Komerční banka (konto Beruška), Raiffeisenbank (spořící účet Včelička), Volksbank (konto Rybička) a v Poštovní spořitelně (Postžiro Mini). Výhodou těchto účtů je bezplatné vedení a relativně vyšší úroky.

Například konto Beruška Komerční banky je úročené 2,2 procenta, ovšem jen do zůstatku ve výši 20 tisíc korun. Co přesahuje tuto mez, je úročeno jen sazbou 0,1 procenta. Podobné podmínky jsou také u konta Slůně v ČSOB, kde je úrok ve výši 2,5 procenta, ale zase jen do zůstatku ve výši 25 tisíc korun. U konta Postžiro Mini je výhodné úročení jen do limitu 35 tisíc korun.

PAVEL NEBESKÝ