Lidé, kteří mají dostatek peněz, by si rozhodně měli pořídit kvalitní bezpečnostní dveře. Ceny takových dveří se pohybují od sedmi tisíc až do několika desítek tisíc korun. Pokud si majitel bytu takovou investici dovolit nemůže, nabízejí se i jiné bezpečnostní prvky, které jsou cenově příznivé a svůj účel také dobře splní.

Jsou jimi například bezpečnostní zámky, cylindrické vložky, kování, závory a přípravky proti vysazení z pantů. Bezpečnost dveří zdvojnásobí také přídavné zámky či klasický bezpečnostní řetízek. Tyto věci lze přitom pořídit jen za stovky korun.

Zabezpečení oken

U oken je situace složitější. Ale i zde existují účinné ochranné prostředky, které znemožní či alespoň znesnadní vniknutí lupiče. Nejznámější formou zabezpečení oken jsou mříže. Současně se jedná o nejefektivnější způsob, jak se ubránit vniknutí zlodějů. Ovšem pokud člověk bydlí v panelovém domě nebo z různých důvodů nelze mříže namontovat (například kvůli rozhodnutí památkářů), je třeba hledat méně nápadnou možnost.

Jednou z variant je použití vícevrstevného skla nebo tvrzeného skla. Nejlepší formou bezpečnostního vylepšení skla je bezpečnostní fólie. Ta je tvořena vrstvami polyesterového filmu a může mít i další funkce – protisluneční nebo snížení úniku tepla.

Pojištění majetku

Pokud nechce člověk o svůj majetek přijít, respektive v případě jeho zničení či odcizení získat adekvátní finanční náhradu, neměl by rozhodně zapomenout na pojištění majetku. V tomto ohledu se nabízejí dvě základní pojistky: pojištění domácnosti a pojištění nemovitosti. Někdy se obě pojištění nesprávně zaměňují.

Pojištění domácnosti se vztahuje pouze na věci náležející k domácnosti. Tím se myslí hlavně nábytek, elektronika, cennosti a další. Naproti tomu pojištění nemovitostí se vztahuje pouze na stavbu a nikoliv na věci, které dům (nebo byt) obsahuje. U obou typů pojistek platí, že jejich důležitost stoupá s hodnotou nemovitosti, respektive vybavení domácnosti.

Například ten, kdo má na zdi plazmovou televizi v hodnotě více než 300 tisíc korun, špičkovou studiovou audiotechniku či další velmi cenné vybavení, by nad sjednáním pojištění neměl příliš uvažovat.

Navíc v takovémto případě je nutné počítat s tím, že už ani běžné pojištění domácnosti nebude dostatečné. U luxusně vybavených bytů je nutné mít ještě doplňkovou pojistku. Problémem u hodnotných věcí jsou v rámci standardních pojistek nedostatečné limity pojistného plnění. Kupříkladu u vykradeného bytu, kde měl majitel pouze obyčejnou pojistku domácnosti bez jejího rozšíření na vyšší pojistné limity pro cennosti, by pojišťovna za zmíněnou plazmovou televizi nakonec vyplatila pouze několik desítek tisíc korun.

Naopak pro běžně vybavenou domácnost stačí standardní pojistka. Pro její sjednání přitom ani není nutný odhad nějakého znalce či prohlídka bytu pojišťovacím poradcem.

Pojištění můžete uzavírat na jednotlivých pobočkách pojišťoven na počkání.

Co zloděje láká…

  • Nekvalitní dveře, nekvalitní okna, pootevřená okna.
  • Pokud se vaším přičiněním dozví, že budete na dovolené.
  • Volně dostupný žebřík a jiné náčiní, ulehčující práci zloděje.
  • Obecně známá vaše dobrá finanční situace.
  • Pokud již oknem spatří velmi dobré vybavení domu či bytu – doporučují se přinejmenším záclony.
  • Anonymita spolubydlících, hlavně v panelových domech. Sousedi o sobě nevědí, proto je přítomnost neznámých lidí neznepokojuje.
  • Otevřené světlíky a plná poštovní schránka.

… a co odrazuje

  • Bezpečnostní dveře, mříže na oknech, dveřích či venkovní bezpečnostní rolety.
  • Samolepka informující o zabezpečení domu či bytu alarmem či jiným bezpečnostním prvkem.
  • Cedulka informující o přítomnosti psa.
  • Světlo založené na detekci pohybu, viditelný kamerový systém, zvuky uvnitř bytu a domu.
  • Hýbající se záclony, náznaky pohybu v bytě, domě.
  • Bezpečnostní štítek, zakrývající vložku zámku.
  • Například v panelovém domě vícero uzamykatelných dveří.
  • Pravidelně vybíraná poštovní schránka.

PAVEL NEBESKÝ