Výběr penzijního fondu je relativně jednoduchý – stačí se podívat na výnosy, které klienti získávali v minulých letech. U investic se obecně tento ukazatel jako hlavní aspekt výběru příliš nedoporučuje, protože historické výnosy nikdy nezaručují, že daná investice (například podílový fond) bude stejně úspěšný i nadále.

Podobně to sice platí u penzijních fondů, zde ale historické výnosy poskytnou nejlepší obrázek, které fondy se zdají být výhodnější.

Vzájemné porovnání

Jelikož je na výběr pouze deset penzijních fondů, nebude porovnávání až tak složité. Je ale třeba si dát pozor, co je dobré porovnávat. Nestačí se dívat jen na to, který fond připsal v některém roce maximální zhodnocení, ale sledovat, zda byl v ziskovosti průměrný, podprůměrný či nadprůměrný i v dalších letech (v porovnání s ostatními fondy).

Když nějaký penzijní fond v určitém roce výnosově oslnil, ale v dalších letech byl v porovnání s ostatními fondy spíše podprůměrný, není to nejlepší volba. Ideální je dát přednost takovému fondu, který si mezi ostatními drží největší dlouhodobou výnosovou nadprůměrnost.

Častou chybou, které se lidé dopouštějí, je srovnávání výnosů jednoho fondu ve více letech. Správně je třeba porovnávat výnosy všech fondů, ale vždy pouze v jednom roce. Každý rok je totiž pro fondy zcela odlišný a to se zásadně odráží na dosaženém zisku (a tím pak na připsaném zhodnocení klientům).

Dobré je se ptát, proč v daném roce některý fond dokázal připsat klientům o dvě procenta více než jiný, přestože měly fondy stejné podmínky pro zhodnocování prostředků účastníků.

Letošní rok

Ukázkou je letošní rok. Za letošní rok získají klienti nejvýše okolo dvou procent (zisk bude připsán v průběhu příštího roku). Tento výsledek není možné objektivně porovnat například s rokem 2005, kdy se výnosy fondů pohybovaly mezi třemi až pěti procenty. Nelze pak říci, že daný fond je kvůli výnosu za rok 2008 špatný. Nízké zhodnocení totiž klientům přiznají za tento rok všechny penzijní fondy.

Podle zákona o penzijním připojištění je fond povinen mezi klienty rozdělit minimálně 85 procent ročního zisku a výnos jim připsat na účet. I toto velmi zásadně ovlivňuje zhodnocení, jakého se klienti nakonec v daném roce dočkají.

Některé fondy totiž čas od času udělají to, že mezi klienty rozdělí všechno – tedy sto procent dosaženého zisku (akcionáři se vzdají svého podílu na zisku).

To byl ostatně i případ penzijního fondu Generali za uplynulý rok. Tento fond jako jediný na trhu z dosaženého zisku klientům připsal za rok 2007 více než čtyři procenta. Přes hranici čtyř procent se dostal také penzijní fond AEGON. Ten ale vloni kvůli svému začátku zaznamenal ztrátu a výnos klientů 4,5 procenta šel z peněz akcionářů.

PAVEL NEBESKÝ