Deník

Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Máte peníze jen na běžném účtu? Okrádáte sami sebe

Své úspory potřebujete letos rozhojnit aspoň o šest procent. Zhruba taková má být roční míra inflace. Běžné konto v bance vám v tom ale nepomůže.

1.9.2008
SDÍLEJ:

Uspořit pět set korun by už mohlo být v silách většiny jednotlivců i rodin.Foto: Deník/Eva Kořínková

Kdo nic nedělá, ten prodělá. Tak se dá popsat přístup většiny Čechů k jejich úsporám. Průběžné snižování hodnoty peněz totiž vyžaduje aktivní přístup střadatelů.

Lidé musí sami hledat způsoby, jak své úspory chránit proti vlivům inflace. Na to bohužel stále není tuzemská populace zvyklá. Odpovídají tomu i statistické údaje.

Například společnost KBC Asset Management uvádí, že Češi mají okolo 70 procent svého majetku v hotovosti a na bankovních vkladech. Na finanční investice, které právě můžou úspory rozmnožit, nebo aspoň snížit dopad inflace, připadá jen okolo 22 procent aktiv.

Zbytek představují peníze vkládané do penzijních fondů a kapitálových životních pojistek. Situace je stejná v dalších postkomunistických zemích střední Evropy – Slovensku, Maďarsku a Polsku.

Peníze na obyčejném bankovním kontě přitom nijak nepřibývají. Ukrajují z nich nejrůznější bankovní poplatky, a protože jsou mizivě úročeny, jejich hodnotu snižuje zmiňovaná inflace.

Spoření je základ

Základní ekonomické návyky, které se vám snažili předat rodiče, zůstávají v platnosti i ve 21. století. Jednotlivec ani rodina by tedy neměli utratit všechny peníze a naopak by se měli snažit nějaké peníze ušetřit. Ovšem to, jak je potřeba s úsporami naložit, se oproti rodičovským zkušenostem změnilo zcela zásadně.

Prvním krokem jakéhokoli spoření je zjištění, kolik peněz – pokud to jde – můžete odložit stranou. Aby spořící úsilí bylo úspěšné, je nezbytná osobní disciplína, která člověku zabrání onu ušetřitelnou částku promrhat. Ještě větší sebekázeň je potřeba, aby střádal odolal pokušení koupit si něco ve chvíli, kdy nashromáždil několik tisícikorun. I proto je dobré neukládat peníze do obligátního slamníku.

V té souvislosti se můžou jevit velmi výhodné různé termínované vklady, které bez penalizace není možné vybrat dřív, než stanovuje smlouva s bankou. Bez ohledu na to, jaké je jejich úročení, jsou ovšem nevýhodné tím, že neumožňují rychlý přístup k penězům v případě nenadálé životní situace.

Stovka ke stovce

Většina lidí není schopná každý měsíc odkládat významné částky. Nicméně uspořit 500 korun by už mohlo být v silách většiny jednotlivců i rodin.
Pro ně může být ideální spořící variantou (kromě stavebního spoření) investování do otevřených podílových fondů. Řada z nich počítá právě s účastí takových malých investorů. Jejich podílové listy se proto dají pořídit za 500 a někdy i méně korun.

Pokud vám někdy nezbudou peníze na další nákup, vůbec nic se neděje. Kdy a za kolik nakoupíte, si určujete sami. Průměrné dlouhodobé (15–20 let) roční zhodnocení vložených prostředků se pohybuje od tří či šesti procent po více než deset procent. V kratším časovém úseku je samozřejmě možné i podstatně vyšší zhodnocení.

Do fondů je možné investovat na prakticky libovolnou dobu (tedy držet podílové listy). Minimální dobu investice však správci doporučují v řádu let podle zaměření fondu.

Je však také možné, aby si investor (vidíte ten rozdíl – už žádný střádal) své peníze z fondu kdykoli vybral. Jednoduše totiž prodá fondu své podílové listy, jež je fond povinen vykoupit za aktuální tržní cenu. Tedy žádná penalizace, jako u termínovaného vkladu.

Fond musí ze zákona vyplatit peníze za podílové listy do čtrnácti dnů. Samozřejmě, pokud k prodeji podílových listů přistoupíte v nepříznivou dobu, může být váš zisk malý, případně můžete i prodělat. To opět závisí na typu fondu. Pravděpodobnost prodělku minimalizuje právě doporučená nejkratší doba investice. V jejím průběhu by se totiž díky rozličným finančním aktivitám fondu měly případné poklesy hodnoty alespoň vyrovnat.

Jak fungují fondy

Dohromady dokážeme víc. Právě tak možná zněl argument, který stál u zrodu prvního investičního fondu. Fondy zakládají společnosti, které samy o sobě disponují značným kapitálem. Zároveň si uvědomují, že získáním dalších prostředků mohou lépe dosáhnout svých investičních cílů.

A protože i „malé peníze jsou peníze“ vybízejí další zájemce, aby se k nim připojili tím, že si koupí podílové listy. Třeba za onu pětistovku. Výsledný zisk se dělí podle výše vkladu (množství nakoupených podílových listů) nebo-li investice.

Tím, že fond shromáždí kapitál minimálně v řádu milionů, může smysluplně rozdělit své investice. Část třeba do ropných akcií, část do státních dluhopisů, další prostředky vloží do těžby niklu a pěstování kakaa a tak dále.

Při rozhodování kam investovat hraje zásadní roli nejen snaha vydělat (na růstu cen, pohybu kurzů a tak dále), ale i snaha neprodělat. Odborně se tomu říká diverzifikace portfolia.

To znamená, že případný prodělek, řekněme v kakau, vyrovná zisk z ropy. A zisk přinesou peníze vložené do nákupu eur a těžby niklu (takzvaná negativní korelace aktiv).

Mimochodem, stejným principem by se měli řídit i drobní investoři. Nejen v případě individuálního investování, ale i v případě výběru podílových fondů.
Všichni majitelé podílových listů nesou stejná rizika, ale stejně se také dělí o zisk. Při dodržení doporučených dob trvání investice je vysoce pravděpodobný. A to existují ještě takzvané garantované fondy, jejichž podílník nesmí prodělat. Pravda, jejich výnos nebývá horentní.

Nestaráte se o nic

Zakladatel fondu (správce) si za správu fondu a jeho portfolia samozřejmě účtuje poplatky. Jejich výše je však obvykle podstatně nižší, než je tomu u bankovních poplatků. Na rozdíl od bank jsou navíc poplatky správci stanoveny srozumitelně a jednoduše. Investor se výměnou za to nemusí starat vlastně vůbec o nic.

Podílové listy se stejně jako akcie neprodávají za fixní cenu. Samozřejmě kromě chvíle, kdy je společnost poprvé nabídne zájemcům. Cena listů se stanovuje obvykle každý den, někdy jednou týdně.

Neovlivňuje ji však poptávka investorů, jako je tomu u akcií, nýbrž aktuální majetek fondu. Finanční hodnota majetku se jednoduše vydělí počtem podílových listů a výsledné číslo představuje cenu podílu v daný den.

Objem majetku fondu samozřejmě kolísá. V pondělí proto můžete nakoupit za stejnou cenu více podílů než v pátek. Nebo obráceně. „Průběžným investováním snižujete riziko poklesu celkové hodnoty investice,“ vysvětluje pro laiky Jakub Koldovský z OVB Allfinanz. Při jednorázovém investování větších částek obdobnou roli zastává diverzifikace portfolia. V obou případech se ovšem vyplatí dodržet doporučenou dobu investice.

Pokud totiž podlehnete okamžitému dojmu z nepříznivého vývoje ceny v průběhu investice (pokles ceny podílových listů) a své cenné papíry prodáte, připravujete se o příznivý efekt diverzifikovaného portfolia fondu.

Nedáte tedy fondu šanci, aby momentální ztrátu vyrovnal výnosem z jiných, posilujících investic. Přitom právě to je jeho hlavní výhodou, oproti jiným způsobům investování.

Autor: Přemysl Souček

1.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Irácká armáda vtrhla do Kirkuku.
17

Irácký Kurdistán pozastavil přípravu voleb, v oblasti sílí spory

Vteřiny dne

Vteřiny dne. Rychlý přehled pro ty, kteří nemají čas číst

VIDEO: V Ostravě padl rekord. Tatrovka se vydrápala na kovové monstrum

/FOTOGALERIE/ Podívaná, z níž se tajil dech a běhal mráz po zádech, se ve středu odpoledne naskytla návštěvníkům Centra bezpečné jízdy Libros v Ostravě-Přívoze.

Miliardář Soros převedl většinu svého zbylého jmění na Fond otevřené společnosti

Investor George Soros převedl 18 miliard dolarů na jím založenou síť neziskových organizací Fond otevřené společnosti, která je podle mediálních ohlasů druhou největší filantropickou grantovou skupinou v USA. Částka představuje většinu odhadovaného Sorosova jmění.

Evropský soud: minimální výška coby podmínka pro přijetí k policii omezuje ženy

Požadování téže minimální výšky pro muže i ženy, ucházející se o práci u policie, je pro ženy diskriminující. Rozhodl o tom Soudní dvůr Evropské unie.

Merkelová začala jednat o budoucí německé vládě. Její pozice je oslabená

Německá kancléřka Angela Merkelová podnikla ve středu první zkusmé kroky k vytvoření nové spolkové vlády. Potenciálně obtížná jednání by měla vést ke vzniku národní koalice konzervativců (CDU/CSU), svobodných demokratů podporujících podnikání (FDP) a Zelených. Kancléřka má ale oslabenou pozici.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení