Ani sto, dvě stě či dokonce 400procentní roční úrok neodrazuje Čechy, aby si půjčili peníze. Je přitom mnoho lidí, kteří si za těchto podmínek půjčují opakovaně. Chuť Čechů se zadlužovat narůstá. V případě hypotečních úvěrů je to v pořádku, problémem jsou ale neúčelové půjčky, kterými lidé financují nejrůznější zbytné věci – například spotřební elektroniku, dovolenou v zahraničí a další věci.

Nejhorší variantou je, když se lidé nechají zlákat na půjčky do domu. Ty jsou spojené s astronomickými úroky. Lídrem trhu půjček do domu je společnost Provident Financial.

Podle informací zástupců společnosti má firma stabilně okolo 250 až 300 tisíc aktivních klientů, kteří splácejí některou z půjček. Firma poskytuje půjčky od tří tisíc do 50 tisíc korun.

Průměrná půjčka, kterou zde lidé čerpají, se přitom pohybuje okolo deseti tisíc korun. V závislosti na fázi splacení půjček lze odhadnout, že v každém okamžiku mají klienti rozpůjčováno přes jednu miliardu korun. Všechny půjčky mají přitom splatnost do jednoho roku.

Jelikož klienti začínají splácet již po uplynutí jednoho týdne, co si půjčili (a dále pak každý týden), úroky se v ročním vyjádření pohybují od 200 do 460 procent.

Například klient, který si půjčí právě deset tisíc korun na půl roku, bude každý týden (celkem 27 týdnů) splácet 570 korun. Za půl roku splatí celkem ne deset tisíc, ale 15 390 korun. Úroky 5390 korun znamenají v ročním vyjádření oněch 460 procent.

Celý vtip je v tom, že lidé, přestože jsou o této skutečnosti informováni, se zas tolik nezajímají o procentní úroky. Daleko více jsou pro ně důležité absolutní částky, které budou splácet.

Jelikož se jedná o týdenní splácení a půjčky v řádu jen několika tisíc až desítek tisíc korun, výše splátek se nezdá až tak vysoká. Bohužel tato psychologie na mnoho lidí dobře funguje a poskytovatelé takovýchto půjček pak neskutečně vydělávají. „Lidé jsou v půjčování zcela nepoučitelní. Když potřebují peníze, jsou ochotni si půjčit za téměř jakýchkoliv podmínek. Je možné zde přímo hovořit o závislosti na půjčkách,“ říká Hynek Filip, jednatel společnosti Sampa Invest, obchodníka s pohledávkami.

To je jen voda na mlýn společnostem, které masově poskytují půjčky do domu či půjčky po telefonu. Jejich cílovou skupinou jsou zejména lidé, kteří nemají šanci získat půjčku v bance. Zájemci o půjčku dokládají pouze občanský průkaz.

PAVEL NEBESKÝ