Deník

Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přebíráte nemovitost? Nebuďte přehnaně velkorysí

Když vám firma ukáže hotový byt nebo dům, nesmíte podlehnout euforii. Čeká vás několik hodin poctivé práce. A pravděpodobně také nepříjemné jednání o tom, co požadujete opravit.

20.6.2008
SDÍLEJ:

Nebojte si vše na místě přeměřitFoto: archiv Deníku

V žádném případě nepočítejte s tím, že přejímku své nové nemovitosti vyřídíte za hodinku. Tedy ne že byste to tak nemohli udělat, ale jen a jen ke své škodě. „Zdá se, že lidé při přejímání nezapojují normální selský rozum a nechají se snadno utáhnout na známé vařené nudli,“ podivuje se Radim Pařík, který má s přejímkami staveb bohaté zkušenosti.

„Pořekadlo praví: vypadá to jako blbec, je to blbec? Přijdu blíž – a je to blbec!“ Stejně to funguje u staveb. Když něco vypadá podezřele, tak to určitě prověřte. Velmi často odhalíte chybu,“ radí Radim Pařík. Nepřistupujte na dílčí přejímky, jsou pro vás nevýhodné. To co jste totiž přejali jako bezvadné, nemusí být kvůli navazujícím stavebním pracím v pořádku při dokončení celé stavby.

Podle jeho zkušeností je potřeba do přejímky investovat klidně den dovolené. Určitě nepřistupujte na to, že současně s vámi budou své nemovitosti přebírat další sousedé. Aby měla přejímka smysl, potřebujete, aby se jí po celou dobu zúčastnil oprávněný člověk z předávající firmy.

Zkoušet a zkoušet

Jestli bude probíhat několik přejímek současně, bude vás předávající tlačit k rychlému – a tedy povrchnímu – postupu, aby mohl odbíhat k dalším přejímkám. S sebou je potřeba mít obligátní fotoaparát, tužku, papír, metr a klidně libelu, tedy vodováhu. Mějte s sebou také projekt a svůj stavební dozor.

Přeměřujte vše, co je potřeba přeměřit, při nedodržení rozměrů můžete získat slevy. Vyzkoušejte všechno, co budete používat. A nedejte se odradit výkřiky „ale to nemůžete!“. Můžete. Protože vy to platíte. Vyzkoušejte, jestli se kliky nezasekávají, pořádně s nimi zacloumejte, opakovaně otevřete a zavřete všechny dveře. Jestli drhnou při přejímce, může se dokonce stát, že je za rok nebudete moci otevřít, protože stavba se ještě o něco sesedne.

„To se spraví.“ Ne!

Bezpečnostní žaluzie drhnou a jde s nimi ztuha manipulovat? Nezlepší se to, ač vám to bude předávající tvrdit. „Neváhal bych si sednout na vnitřní okenní parapet. Pokud to není jen kulisa, tak musí člověka udržet,“ vybízí Radim Pařík. Zkrátka se nenechte „opít rohlíkem“ a požadujte perfektní práci. A neváhejte se o ní přesvědčit.

Případné poličky musí být rovně a musí pevně držet. Nebojte se s nimi zacloumat. Jestli vypadnou, musí je firma opravit. Zkrátka vyzkoušejte, že vše co má držet, opravdu drží.

Nezapomeňte opakovaně spláchnout záchod, opakovaně napustit a vypustit vanu, umyvadlo i dřez. Nechte naplno téct vodu ve sprše. Ověřte si, jestli všechna světla svítí, zda fungují všechny spínače a zásuvky.

Jestli mají být vchodové dveře bezpečnostní, musí mít zárubně vylité betonem. Zda tomu tak opravdu je, zjistíte jednoduše. Jestli na poklep zní dutě, betonem vylité nejsou a nemohou tedy plnit svou bezpečnostní funkci (firma je vám ovšem jako bezpečnostní naúčtuje). V případě pochybností o tom, zda jsou dveře opravdu bezpečnostní – tedy vyztužené ocelí – klidně přistupte k testu.

„Jednou se nám nezdály vstupní dveře, které měly být samozřejmě bezpečnostní. Firma se zapřísahala, že bezpečnostní jsou, vždyť to bylo v projektu. Až když jsme přinesli elektrickou pilu a chtěli se do nich pustit, přišlo přiznání, že bezpečnostní nejsou. Nebyl důvod za ně platit,“ vzpomíná Radim Pařík.

Dívejte se na vše

Při přejímce doslova prolezte všechny vestavby i případné galerie. Platí, že čím hůř se do daného prostoru dostanete vy, tím hůře se tam dělníkovi pracovalo, a proto měl sklon pracovat nedbale.

Zkontrolujte i to, jak jsou shora utěsněné zárubně na vnější straně vstupních dveří. Právě jejich horní strana není normálně vidět ,a to opět svádí k lajdáctví. Pokud je utěsnění nedokonalé, může tam zatékat nebo kondenzovat voda, což povede k rozrušování zdiva.

Zaklínadlem stavebníků jsou v současnosti nejrůznější akrylové tmely. S oblibou je používají jako lék na nedbalou práci. Slova „tam se dá akryl,“ uslyšíte pravděpodobně již při kontrolních dnech mockrát. Braňte se tomu. Přes veškeré ujišťování zkrátka akrylový tmel není to samé jako cihla, omítka nebo sádrokarton. „Akrylem“ firmy s oblibou vyplňují praskliny v malbě na styku stěny a stropu.

Nic tím ve skutečnosti nevyřeší, protože prasklina se za pár měsíců objeví znovu. Akrylový tmel je navíc pod vymalováním vidět. Masivnější použití tmelu můžeme přirovnat k tomu, jako byste firmě část kupní ceny uhradili v dětských penězích.

Podívejte se také pod střechu. V domcích, u kterých tento prostor nefunguje jako klasická půda, můžete zkontrolovat kvalitu položení izolačních bloků. Mezery a další nepřesnosti v položení izolace opět způsobí kondenzaci vlhkosti. Ta se především v zimních měsících projeví nepříjemnými mokrými skvrnami na sádrokartonovém stropě, které samozřejmě znehodnotí malbu. Při návštěvě podkrovní části si také ověřte stranově správné umístění fólie sloužící jako parozábrana a také podstřešní paropropustné pojistné folie.

Majitelé rodinných domů by měli zavítat i na střechu, aby se přesvědčili, že je krytina v pořádku a bez prasklin. Současně zjistí, zda na střeše nezůstal stavební nepořádek, který může déšť splavit do okapů, jež se pak ucpou. Kdyby navíc silný vítr zbytky po dělnících strhl, mohlo by dojít ke zranění chodců. Na střechu si s sebou klidně vezměte konev vody a vylijte ji do okapu. Předávající si sice bude okázale klepat na čelo, ale vy se přesvědčíte, zda už náhodou okapy nejsou zpola ucpané.

Barvy napovídají

Věnujte také pozornost tomu, zda má interiér i jeho vybavení právě ty barevné odstíny, které jste požadovali a podle vzorníku specifikovali do dokumentace. To samé platí pro vnější nátěry. Ke kontrole používejte vzorníky barev, které se dají ve specializovaných prodejnách běžně koupit za pár korun. Pokud vám budou zástupci firmy tvrdit, že barva nesouhlasí se vzorníkem kvůli tomu, že je moc nebo málo světla, lžou. Kdyby to byla pravda, světlo by stejným způsobem ovlivnilo přiloženou barvu ze vzorníku.

„S problémy téměř jistě počítejte u oranžové barvy. Nevím proč, ale tu se obecně nějak nedaří trefit,“ dodává Radim Pařík. Jakmile si všimnete odlišného barevného odstínu třeba na části zábradlí, máte problém. S vysokou pravděpodobností je to totiž signál, že v onom místě se už při výrobě nepodařilo dobře provést žárové nebo elektrolytické pozinkování (pokud je ovšem součástí specifikace obsažené ve smlouvě nebo projektu), které funguje jako ochrana proti vlivům počasí. K takovému poškození může samozřejmě dojít i při dopravě nebo montáži. Na tomto místě se prakticky jistě projeví koroze dřív než jinde. Jakmile si kdekoli všimnete sebemenších rezavých míst, požadujte bezpodmínečně výměnu celého dílu. Nepřistupujte ve vlastním zájmu na to, že „se to přetře barvou“.

Je rozdíl mezi kvalitou a trvanlivostí jednotlivých povrchových úprav: pozinkování žárové, elektrolytické, komaxitová barva, různé druhy nátěrových hmot nebo plastové povlaky. „Dosáhnout kvalitní ochrany povrchu se dá i pouze použitím nátěrových hmot, je však třeba se obrátit na spolehlivé firmy pracující se špičkovými materiály,“ radí Petr Zoubek.

Odběr energií

Při přebírání nemovitosti je důležité zapsat aktuální stavy měřidel jako výchozí (voda, plyn, elektřina). Neexistuje žádný důvod, abyste stavební firmě zaplatili za to, co spotřebovala při práci. Tyto náklady má totiž firma přirozeně zakalkulované ve svých rozpočtech, takže byste jí tím dali peníze navíc. A pokud spotřebovala víc, než původně předpokládala, je to její riziko.

Vy v každém případě začněte hradit energie a vodu až od okamžiku, kdy převezmete nemovitost. Ať si firma říká, co chce!

(Ne)převzetí stavby

  • Přejímky se musí zúčastnit kompetentní osoba z předávající firmy, vybavená například plnou mocí. V jiném případě by dohody uzavřené v průběhu přejímaní nemusely být platné.
  • Při přebírání stavby vše zapisujte.
  • U každé závady uvedené v protokolu napište termín pro její odstranění.
  • Jestli má nemovitost vady, které nechcete přijmout, nebo by dokonce bránily v jejím užívání, stavbu nepřebírejte.
  • Pokud chcete nebo musíte vést s firmou spor, investujte do soudního znalce. Jeho názor by mohl na firmu platit.
  • Po pravdě řečeno, šancí na úspěch nemáte mnoho, protože současné smlouvy jsou značně nevyvážené ve prospěch developera či stavební firmy.

Autor: Přemysl Souček

20.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Kateřina Perknerová.
3 22

Komentář Kateřiny Perknerové: Masarykovi následovníci. Proč by ne?

Miroslav Sládek v létě 2016 v Ústí nad Labem
5

V Chomutově zatkli republikána Sládka. Kvůli nepovolené kampani

Jan Kysela: Češi si vyloženě mnou ruce, když se někdo vymkne

/FOTOGALERIE, VIDEO/ Včera a dnes rozhodujeme o složení sněmovny, potažmo vlády. Za necelé tři měsíce si zvolíme prezidenta. Jaký vliv to bude mít na český ústavní pořádek a mělo by dojít k úpravě základního zákona České republiky? O tom Deník mluvil s ústavním právníkem, profesorem Janem Kyselou.

DOTYK.CZ

Tak teď toho mám dost – a rozpoutala nenásilnou vězeňskou vzpouru

Ve spolupráci s neziskovou organizací Post Bellum přinášíme vzpomínky pamětníků komunistické zvůle. Dnešní příběh věnujeme příběhu Heleny Kučerové, která osmnácti let pobyla na svobodě pouhých pět let, více než 13 jich strávila v komunistických kriminálech. 

Barák na odstřel kvůli nájemníkům a očekávaná vražda: nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 20. října 2017.

ANKETA MEZI LÍDRY: Co přejí ke 100. narozeninám republiky...

Než vhodíme lístek do volební urny, zvažujeme, co nám ta „naše“ strana a její lídr přinesou. Nižší daně, kvalitní veřejné služby, vyšší důchody, špičkové vzdělání pro děti, aktivní roli v Evropské unii – záleží na osobních preferencích. Pak také vybíráme podle toho, nakolik jsou kandidáti důvěryhodní, co už v politice dokázali, kolik slibů splnili, jak se umějí za své vize poprat doma i za hranicemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení