Za svoji předpověď týkající se kurzu české koruny v roce 2009 nedá v současnosti žádný analytik ruku do ohně. Nicméně žádný z nich neočekává, že by koruna trvale výrazně oslabila. Spíš naopak. Stejně tak svorně očekávají zmírnění inflace.

Inflace nebude potíž

Například hlavní ekonom finanční skupiny Atlantik Petr Sklenář předpokládá, že firmy bude v roce 2009 tížit především zpomalení domácí ekonomiky a recese v západní Evropě, nikoli inflace.

Stejný názor má i Pavel Kohout z poradenské firmy Partners. Také podle jeho názoru nebude inflace hlavní starostí nadcházejícího roku. Tou bude spíš ztráta práce.

Že by se pozornost ekonomů měla od inflace přesunout doporučuje i Lukáš Buřík z poradenské společnosti AWD Česká republika. Tato společnost očekává inflaci až pod úrovní dvou procent. Míru inflace blížící se dvěma procentům ředpokládá ve svém výhledu na příští rok i společnost Atlantik FT.

„Budoucí vývoj české ekonomiky je velice obtížné odhadnout, záležet bude především na vývoji ve světě. Česká republika byla vždy proexportně naladěna a těžila ze zahraničního obchodu. Hlavní exportní partneři, ať už ze sousedního Německa nebo dalších států, omezují své výrobní kapacity, což se promítá i do množství nových zakázek pro české firmy,“ upozorňuje Lukáš Buřík.

„Navíc pokles průmyslové výroby, především pak automobilového průmyslu, pocítí i další obory na automobilové odvětví navázané. Nejen slabší poptávka, ale i horší přístup k úvěrům nebo silná koruna se nepochybně projeví na trhu práce a mezd,“ varuje analytik. Z tohoto pohledu jsou příznivá očekávání, že koruna nezopakuje letošní rekordní růsst. Zahraniční dovolené budou v roce 2009 relativně lev­né.

Kolik za korunu

Situace, kdy se euro prodávalo za méně než 23 korun, by se však podle analytiků neměla v roce 2009 opakovat. Cena eura by ale také neměla nijak závratně stoupat.

„Vzhledem k turbulentní situaci na finančních trzích jde velmi často o věštění z křišťálové koule a musíme více než kdy jindy připustit, že mohou přijít výrazné výkyvy oběma směry,“ předesílá Petr Sklenář z finanční skupiny Atlantik.

„Přesto příští rok očekáváme, že česká koruna se bude převážně pohybovat v pásmu od 25 do 26 korun za euro, které odpovídá dlouhodobému kurzu. Úroveň 25 až 26 korun za euro totiž odpovídá vývoji dlouhodobého posilování koruny k euru a velmi zjednodušeně můžeme říci, že i úrovni české ekonomiky. Česká koruna se tak po letošním přestřelení vrátí k normálu,“ vysvětluje hlavní analytik.

Podle odhadů společnosti Atlantik by se koruna ke konci roku 2009 měla dostat pod úroveň 25 korun za euro.

Nejen koruna

Ovšem nejen inflace a kurz koruny jsou důležité. Finanční trhy samozřejmě zajímají i výhledy na vývoj kurzu akcií a dalších investičních nástrojů. Z pohledu drobných investorů jsou v tomto směru důležité především investiční fondy.

Vlastně všichni analytici se shodují v přesvědčení, že doba, přes záplavu negativních zpráv, přeje nákupům. Víc než kdy jindy však v současnosti hraje roli intuice vycházející z dlouhodobé znalosti a samozřejmě ochota riskovat.

Nynější nákupy se bohužel zhodnotí až za delší dobu. Jejich většina se totiž začne zhodnocovat až s obratem na finančních trzích.

Kdy k tomuto obratu dojde, přitom nikdo neví. Někteří ekonomové očekávají, že bod zlomu přijde zhruba v polovině roku. Tehdy by se podle nich mělo dostavit jak hospodářské oživení, tak zájem investorů nakupovat cenné papíry.