Česká asociace pojišťoven (ČAP) současně spouští i nové internetové stránky www.pojistimajetek.cz, které obsahují užitečné informace o pojištění majetku. Najdete na nich i odkazy na různé pojišťovací produkty.

Loni podobná kampaň informovala o životním pojištění, letos se zaměřuje na pojištění majetku. Právě majetkové pojištění je totiž podle statistik ČAP jednou z nejopomíjenějších oblastí na českém trhu.

Zatímco životní pojištění zaznamenalo za posledních deset let růst o 327 procent, pojištění majetku narostlo za stejnou dobu jen o 66 procent.

Majetek lidé nejvíce pojišťovali na přelomu let 2002 a 2003. Šlo o reakci na povodně. V současnosti tento druh pojišťování stagnuje, a to navzdory vichřicím a orkánům, které Českou republiku v posledních letech postihly.

Nejvíce bylo krádeží

ČAP v lednu provedla anketu, ze které vyplynulo, že šest procent lidí vůbec nemá pojištění majetku sjednané.

Ani u těch pojištěných ale nebylo vše v pořádku. Největším českým nešvarem jsou zastaralé smlouvy. Plných 62 procent lidí své pojistné smlouvy nikdy neaktualizovalo, není v nich tedy zahrnuta například hodnota rekonstrukcí, přístaveb nebo investic do vybavení.

Padesát procent dotázaných má stejnou pojistnou smlouvu déle než deset let. U takových smluv hrozí podpojištění. To znamená, že neodpovídají aktuální hodnotě majetku a pokud by došlo k pojistné události, úhrady pojišťovny by skutečnou škodu nepokryly.

Téměř polovina dotázaných přitom už nějakou pojistnou událost zažila. Nejčastěji to byla krádež (44 procent) následovaná vodovodními škodami a škodou způsobenou někomu jinému (17, respektive 16 procent).

Nejzávažnější škody na majetku zavinily živelní katastrofy.

Pojistku zvyšujte

Chybou je, že dokumentaci k pojištěným předmětům si schovává pouze čtvrtina oslovených lidí. Pojišťovna přitom může za nedostatky v dokumentaci krátit vyplacené pojistné.

Respondenti se přiznávali i k tomu, že příliš nestudují pojistné podmínky, 46 procent tak činí jen zběžně, 11 procent dotázaných je nečte vůbec.

Neznalost vlastní pojistky ale může způsobit pojištěným velké ztráty – to se stalo například rodině, která si pojistila malý domek, ke kterému ale postupně přistavěla patro, garáž a bazén.

Vichřice Emma poničila domek i garáž s bazénem, pojišťovna však vzhledem k podpojištěné smlouvě vyplatila 190 000 Kč, tedy přibližně třetinu škody. Rodina se na úhradách škod musela podílet vlastními 360 000 Kč.

Pojištění přitom není nijak přehnaně vysoké. Roční pojištění zmiňovaného domu by vyšlo přibližně na 2400 Kč.

Pojištění bytu, který od hrnce na sporáku kompletně vyhořel, by stálo ještě méně, zhruba 1200 Kč ročně. Takhle škodu na vyhořelém bytě, která dosáhla 480 000 Kč, museli nepojištění majitelé uhradit sami.

Pojistit je samozřejmě vhodné i svou odpovědnost za škodu. Uchráníte se tak placení odškodnění za vytopený byt sousedů nebo zdravotní újmy sousedky poražené rozdováděným psem.

ZDENKA BUREŠOVÁ