Máte v takové situaci právo strom porazit, tedy odvrátit nebezpečí? Pro zodpovězení otázky rozlišíme případy podle toho, na jakém pozemku se strom nachází, a dále podle toho, zda je hrozba poškození skutečně bezprostřední či nikoliv.

Strom je váš

Pokud jde o strom, který je na vašem vlastním pozemku, můžete jej v některých případech rovnou pokácet. Jako vlastník a uživatel pozemku (vztahuje se pouze na fyzické osoby), jehož je strom součástí, můžete provádět ošetřování stromů (prořezávat i kácet), a to buď na základě povolení příslušného orgánu, nebo bez něj.

Bez povolení je to možné v případě, kdy strom má ve výšce 130 centimetrů nad zemí obvod kmene menší než 80 centimetrů. Takové kácení byste měli dělat v období vegetačního klidu, tedy od října do března. Případné finanční náklady kácení budou zcela ve vaší režii.

Pro kácení vzrostlejšího stromu na vlastním pozemku je třeba získat povolení příslušného orgánu ochrany přírody, kterým je zpravidla obecní úřad. Je-li však ohrožení stromem bezprostřední a je třeba jednat velmi rychle, pak můžete pokácet i vzrostlejší strom bez povolení.

Situace však musí splňovat podmínku akutní hrozby (bezprostřední ohrožení života nebo zdraví či hrozba škody značného rozsahu, kterou je třeba vymezit v řádu statisíců korun). V opačném případě může jít o protiprávní kácení, za které hrozí uložení sankce za přestupek.

Pro prokázání akutnosti zákroku si proto pořiďte fotodokumentaci a přizvěte sousedy nebo kolemjdoucí jako svědky.

Ideální by bylo předchozí posouzení dendrologem (znalecký posudek), což ale nemusí být časově možné. Kácení za uvedených podmínek musíte oznámit orgánu ochrany přírody, tedy obecnímu úřadu, do 15 dnů od jeho provedení.

Strom na cizím

Při nutném zásahu již nerozhoduje, zda hrozící strom roste na vašem vlastním nebo sousedově, případně obecním pozemku. Oprávněnost zásahu je dána bezprostředností ohrožení a výší možné škody.

Náklady kácení budou opět na vás, jedná-li se o váš vlastní pozemek. Jestliže jste v zájmu ochrany života či zdraví nebo majetku pokáceli strom na cizím pozemku (a úřad neposoudil kácení jako protiprávní), můžete žádat úhradu nákladů od vlastníka pozemku.

Strom jen hrozí

Může se stát, že nakloněný strom na cizím pozemku vypadá nebezpečně, ale váš zásah není bezprostředně nezbytný. V takovém případě se obraťte na obecní úřad, aby sám míru ohrožení posoudil.

Úřad může podle výsledků svého šetření provést potřebná preventivní opatření. Pokud by šlo o strom na pozemku jiného vlastníka (nikoliv na obecním pozemku) a současně nešlo o bezprostřední hrozbu škody vymezenou výše (kde je oprávněn zasáhnout v zásadě každý), úřad pouze může vlastníka vyzvat k preventivnímu jednání.

Jestli vlastník na základě doporučení úřadu nic neudělá, bude potřeba věc řešit občanskoprávní cestou. To znamená požádat soud, aby nařídil vlastníkovi odstranění nebezpečí.

TEREZA TICHÁ

autorka je právnička