Kdy skutečně odcházejí peníze z bankovního účtu?

První věcí je, jak tuto skutečnost řeší zákon. Druhou pak, jaké jsou aktuální technické možnosti bank a konečně poslední, jak dlouho bankám skutečně trvá, než peníze převedou z jednoho účtu na druhý. Zákon o platebním styku říká, že banka má dva pracovní dny od data splatnosti na provedení převodu peněz .

I přesto, že to je technicky možné mnohem rychleji, banky příliš nepospíchají s převodem a dva pracovní dny opravdu až na výjimky využívají beze zbytku. Všechny platby mezi bankami procházejí přes zúčtovací centrum ČNB. Příkazy pro převod v určitý pracovní den je možné zadávat od 17.00 hodin předchozího pracovního dne do 16.00 hodin daného pracovního dne.

Pokud tedy příkaz zadáte v ranních hodinách, není technický důvod, proč by nemohly být peníze ještě tentýž den na druhém účtu. Praxe je však jiná. Mimochodem je třeba si uvědomit, že datum splatnosti není den, kdy bude částka připsána na účet příjemce, ale den, kdy odcházejí peníze z účtu příkazce.

Asi největším trnem v oku zákazníků je fakt, že zatímco z prvního účtu již peníze byly odečteny, na účtu příjemce po dobu minimálně dvou dnů ještě nebudou přičteny. Vzniklý prostor mohou banky využít pro obchodování s nimi.

Kolik vlastně stojí mezibankovní převod peněz?

Kolik si účtují banky za odchozí a příchozí platbu, si mohou klienti najít v sazebnicích bank nebo na specializovaných internetových stránkách.

Pohybuje se to v řádu korun (do 10 Kč). Překvapivé ale je, že u mnohých bank se k této částce přičte další, byť drobný poplatek (ve výši kolem dvou korun) v případě, že jde o mezibankovní operaci, tedy o platbu do jiné banky, která přechází přes zúčtovací centrum ČNB. Ta za odchozí transakci účtuje od 0,09 do 0,22 koruny (podle množství transakcí). Za příchozí transakce si ČNB neúčtuje dokonce žádné poplatky. Navýšení poplatků v tomto případě tedy nemá opodstatnění.