Hodí se hypotéka

Výnosnost investice například v Praze odhadují makléři na deset procent ročně (pronajímatel tedy za rok získá 10 procent z pořizovací ceny). Koupit byt za účelem dalšího pronájmu se zde proto vyplatí i v případě, že jej pořídíte na hypotéku. Podle Terezy Zavadilové z Adon Reality by zájemci o koupi bytů na hypotéku a jeho následný pronájem měli být opatrní: „Pokud si někdo vezme vysokou hypotéku na byt, musí počítat, že nájemník pokryje maximálně zhruba dvě třetiny splátky,“ vypočítala Zavadilová.

Kde v Praze

Ceny sídlištních panelových bytů na nynějších okrajích města budou během roku, ale především dlouhodobě, klesat. Už nyní se nájemce do panelového bytu shání většinou jen obtížně. „Ani metro už není takové lákadlo. Nemovitostí k pronájmu je hodně, tak proč volit lokalitu, kde jen metrem trvá cesta do centra přes půl hodiny. Meziročně šly podobné pronájmy dolů až o pět, někde i deset procent,“ shrnuje ředitel realitní kanceláře AAABYTY.CZ Petr Illetško.

Investičně zajímavé jsou v Praze lokality Žižkova, Troje a horní části Vršovic. Úroveň bydlení na Žižkově se za posledních pět let zvedla velmi výrazně. Oproti sousedním Vinohradům se přitom na Žižkově cena nemovitostí podle Petra Illetška pohybuje až o 30 procent níže. Jen během letošního roku se v některých částech Žižkova zvýší hodnota zakoupené nemovitosti až o deset procent.

Až o devět procent víc vydělají na vybraných částkách i pronajímatelé. Staví se tady řada projektů, jež vycházejí vstříc poptávce po menších bytech. Právě tyto byty představují pro soukromou osobu výhodnou investici. Zajímavá je i Troja. Nemovitosti jsou zde oproti Žižkovu levnější, v atraktivních částech i o patnáct procent. V průběhu roku zde investor dosáhne zhodnocení nemovitosti okolo sedmi procent. V případě pronájmu si pak během roku polepší o osm procent.

„Návratnost investic v lokalitě Žižkova, Troji a horních Vršovic se dá očekávat mezi deseti až patnácti lety,“ vypočítává Illetško.

Kde mimo Prahu

Sázkou na jistotu jsou v možnostech jak vydělat na pronájmech i krajská města. Podle Terezy Zavadilové z Adon Reality je výnosnost oproti Praze zhruba jen o pětinu nižší. Podle jejích slov jde především o Brno, Pardubice, Olomouc, České Budějovice nebo Hradec Králové. „Poptávka je především po novostavbách a cihlových bytech v širších centrech měst. Na venkově lze rodinné domy a chalupy pronajímat cestovním agenturám, specializovaným na přijíždějící turisty,“ upřesnila Zavadilová.

Zajímavé výnosy z pronájmu ovšem mohou zájemci realizovat i v tuzemských lázeňských městech a lyžařských střediscích. Pronájmy sice nebudou dlouhodobé, ale především v sezóně bude přísun klientely stálý. Například výjimečně lákavá je v Karlovarském kraji možnost využití nemovitosti jako ubytovny. Těch je v regionu s ohledem na existující poptávku stále ještě poskrovnu.

Podle místa a stavu nemovitosti je možné uvažovat o pravidelných příjmech v desítkách tisíc korun měsíčně. Návratnost investice se zde podle ceny nemovitosti pak pohybuje mezi pěti až 10 lety. Mezi karlovarská specifi ka ovšem patří i vysoké cenové rozdíly v rámci jedné lokality. „V lázeňském centru jsou ceny zhruba o 30 procent vyšší,“ připustil Jan Huber z karlovarské pobočky AAABYTY. CZ.