Po třech letech výroby, tedy v roce 1999 došlo při faceliftu karoserie zároveň i k přejmenování na Scénic. Automobil se stal ve své třídě průkopníkem, jednalo se totiž o první kompaktní MPV(velkoprostorový vůz), a jelikož neměl v době vzniku konkurenci, prosadil by se zřejmě i bez zmiňovaného marketingového tahu.

Krátké seznámení

Na trh přišel vůz v roce 1996 a po třech letech prodeje prošel úpravou vzhledu. Vroce 2000 se pod jeho kapotu dostaly nové moderní turbodiesely se vstřikováním commonrail a nabídku rozšířila terénně vyhlížející verze RX4. Ta má pohon všech kol a od běžných provedení se pozná na první pohled. Odlišuje ji totiž zvýšený podvozek a ochranné plasty po obvodu karoserie. Výroba modelu skončila s příchodem druhé generace scéniku v roce 2003. Nejstarší scéniky se nabízejí za necelých 90 000 korun.

Co můžete čekat

Francouzské vozy nejsou vzorem spolehlivosti, a to platí i pro scénic. Ten často trápí únik převodového oleje, netěsnost vodního čerpadla či opotřebená ložiska zadních kol. Starší vznětové agregáty mohou mít prasklou hlavu válců nebo poškozené těsnění pod hlavou. Provedení RX4 se mnohdy potýká s vůlí v horním uložení zadních tlumičů, může se také objevit automobil s poškozenou viskózní spojkou.

Všechny verze bez rozdílu postihují vůle v zavěšení přední nápravy, a to přibližně po ujetí 120 000 kilometrů. Někdy nefunguje klimatizace nebo některý prvek elektrické výbavy.

Naopak kladem scéniku je mimořádná variabilita interiéru, velké množství odkládacích míst (v podlaze, pod sedadly a podobně) a stále líbivý design karoserie. Příjemná je i originálně řešená palubní deska a celková vnitřní prostornost.

Záporem je horší kvalita dílenského zpracování, vysoká spotřeba osmiventilového dvoulitrového zážehového motoru a hlučnost zastaralých dieselů montovaných na počátku výroby. Za klad není možné považovat ani tvrdé plasty v interiéru.

V nárazových testech společnosti Euro NCAP v roce 2001 však scénic dokázal dobrou úroveň bezpečnosti, když získal čtyři hvězdičky z pěti možných za ochranu posádky.