Deník

Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Co doma žere nejvíc elektřiny

Spotřebu domácnosti zvyšují i zařízení, u nichž to nečekáte. Jak se dá energetická spotřeba domácnosti snižovat?

30.10.2007 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Archiv

Možné úspory energie musíme rozdělit na ty, které můžete ovlivnit a úsporná opatření vám nepřijdou tak drastická (například svícení), a na ty, z nichž plynoucí omezení přinesou pro někoho až citelnou ztrátu luxusu (topení, klimatizace), a konečně na ty, o kterých víte, ale nemůžete s nimi nic dělat.Což je případ volby energeticky výhodného (tedy výhodnějšího, než je ten váš stávající) výrobku (například lednice, mrazničky, pračky, mikrovlnné trouby, varné konvice, myčky).

Šetření a žárovky

Necháváte rozsvíceno v chodbě, kterou projdete jen několikrát za večer na toaletu, nebo do vedlejšího pokoje? Svícení se stalo, především v novostavbách a v panelácích, módním prvkem. Podívejme se na to, kolik taková žárovka spotřebuje.
Dejme tomu, že v chodbě máte dvě 60W žárovky. Při odhadované době svícení pět hodin (když cesta na toaletu a zpět trvá obvykle několik desítek sekund). Za večer si tedy prosvítíte 0,6 kWh, což při nejběžnější současné sazbě 1,60 Kč/kWh představuje pro někoho zanedbatelných 0,96 koruny denně. Ale za týden je to sedm korun, za měsíc 28,80 a za rok 350 korun, které vyhodíte do vzduchu. A to jen za jednu chodbu.
A pokud si podobně svítíte i v obýváku, kde máte lampu se 100W žárovkou (alternativně počítáme i pro lustr se šesti 40W žárovkami), za pět hodin svícení denně je to 0,5 kWh denně (1,2 kWh), to je denně/měsíčně/ročně celkem 0,80/5,60/292,00 korun (u lustru 1,92/13,44/700,80 Kč).
Jestliže použijete úsporné žárovky, pak 100W žárovku spolehlivě nahradí lampa s příkonem 23 W a vaše náklady klesnou o neuvěřitelných 77 procent. Pokud nahradíte 40W „svíčky“ v lustru šesti sedmiwattovými zářivkami, pak je až úspora 83 procent. Přepočteno: zaplatíte jen 0,18/1,29/67,16 (0,33/2,28/119,14) korun. Za domácí úkol si spočítejte, kolik uspoříte, pokud budete vypínat žárovky vždy, když je zrovna nepotřebujete, a kolik ušetříte použitím úsporných žárovek. A pro celý byt.
Dalším příkladem je kuchyň, kde můžete zvolit třeba 20W až 25W úspornou zářivkovou „kouli“, která ale naprosto spolehlivě nahradí 100W žárovku. Ještě výhodnější je pak použití „prstence“ s příkonem 23 nebo více Wattů, který ještě lépe rozprostře světlo po místnosti. Zde je ale nutné počítat s tím, že prstenec se nehodí do každého svítidla, i když má závit jako žárovka.
Je ale fakt, že někomu světlo úsporných zářivek nevyhovuje a někteří argumentují i vyšší cenou těchto svítidel. Ale tabulky uvedené v www.techblog.cz/veda/usporne-zarovky.html hovoří jasnou řečí: tam, kde se svítí více než zhruba tři hodiny denně, se už úsporná žárovka vyplatí.
Nicméně, nejlepší rada, jak ušetřit, zní: zhasínejte v místnostech a prostorách, kde nejste nebo se v nich nepohybujete. Zvažte i možnost umístění úsporných žárovek jen tam, kde se svítí vždy déle. Na chodbu tedy například tyto žárovky nepatří – principem jejich činnosti je, hodně zjednodušeně řečeno – že pracují jako miniaturní zářivky, a proto ke svému „nažhavení“ potřebují určitou dobou od několika sekund až po několik desítek sekund, než jejich světelný výkon dosáhne svého maxima.

Větší spotřebiče

Dalším velkým žroutem elektrické energie jsou sporák a elektrická trouba. Při jejich používání nic neušetříte. Buď vaříte, pečete, nebo jíte studenou kuchyni. Stejně tak pračka a sušička, myčka, pokud je máte. Prostě, šetřit můžete jen výběrem těchto přístrojů – doporučujeme volit energetickou třídu A nebo lepší (A+, A++), v nejhorším případě třídu B, abyste maximálně využili možností těchto přístrojů za dobrou cenu.
Podobně je to i s boilerem – buď chcete teplou vodu a máte ji, nebo se koupete ve studené vodě. Většina moderních boilerů, ohřívaných elektřinou i s náhřevem z topné soustavy odbočením teplé vody z plynového kotle pomocí trojcestného ventilu, má velmi dobré izolační schopnosti. Proto se nemusíte obávat, že vám voda bude zbytečně chladnout. Při provozu domácnosti si však zvykněte nastavit teplotu ohřívané vody tak, aby vyšla na členy domácnosti – i na večerní mytí nádobí, kvůli kterému pak nemusíte vstávat ráno brzy jako první, abyste získali pár kapek na pekáče.

Topení

Velkým polykačem kilowatthodin je topení. Mnozí z těch, co mají měřiče spotřeby instalované ve svých pokojích, se naučili při odchodu do práce stahovat termoregulační hlavice tak, aby se v místnostech jen temperovalo, a po návratu z práce si znovu zatopí.Pakje ale potřeba před usnutím opět teplotu snížit. Nicméně každému vyhovuje jiná teplota. Obecně štíhlejší lidé chtějí více tepla, než ti, kteří váží víc. Prosazovat proto jednotná pravidla pro nastavení teploty v domácnosti je nesmysl. Na noc by měla stačit teplota mezi 18 a 20 stupni.

Automatika

Kdo šetří otáčením termostatických hlavic, měl by vědět, že existují automatické termoregulační hlavice, v nichž běží program, který například ráno v sedm otevře ventil a dovolí topit na 23 °C, v osm, po odchodu všech, se teplota sníží na 17 °C, aby ve čtyři opět stoupla na příjemných 21 °C. Další pokles teploty pak přijde ve 22 hodin, kdy se sníží teplota v ložnicích i obýváku.
U plynového vytápění se stalo zvykem používání programátorů topení, které poznají samy, zda je pracovní den nebo den odpočinku a podle toho nastavují režim vytápění v místnostech. Tedy v referenční místnosti, která je orientována na sever (může jich být i více) a nemá se v ní otevírat okno. V ostatních místnostech se pak teplota udržuje snadno opět pomocí termoregulačních hlavic.

Šíření tepla

Již dávno lidstvo odhalilo zákony termodynamiky. Proto víme, že teplo se šíří do prostoru sáláním. Před topení tak nedáváme třeba gauč, který účinně brání šíření tepla (viz jedna z povedenějších reklam v televizi). Stejně tak není dobré mít topné těleso umístěné za závěsy, které jsou ukotveny až u stropu. Zde brzdíme šíření tepla prouděním vzduchu (to vzniká ohřevem studeného vzduchu u podlahy, jeho ohřátím, a protože teplo stoupá nahoru, zde narazí na závěsy uzavřený prostor).
Dalším tipem je umístění topení do podlahy. I podle přísloví „mít nohy v teple“ stačí, když je nohám teplo a pak ostatní části těla snesou bez problémů i nižší teploty.
Nejsnadnějším způsobem šetření je zaměnit trenýrky za kalhoty, nátělník za triko a na nohy obléct ponožky. Díky tomu můžete rovnou snížit teplotu v bytě. Tento způsob zároveň snižuje rozmazlenost lidského organizmu.
A co si odnést z této kapitoly? Regulujte a šetřete. Netopte tehdy a tam, kde to není potřeba. Nainstalujte si termoregulační ventily a k nim zakupte odpovídající termoregulační hlavice. Využívejte možností programátorů topení.
U plynových kotlů se zaměřte svou pozornost na kondenzační kotle, které mají účinnost nad 100 procent, protože si (zjednodušeně řečeno) předehřívají vodu, kterou teprve pak ohřívají jako ostatní kotle.
Příklad. Za jednu sezonu jsme ušetřili v rodinném domku po výměně samospádového topení a litinového plynového kotle řízeného teplotou vody za systém s nuceným oběhem vody s kondenzačním kotlem a řídicí elektronikou a programátorem asi 35 procent energie, dodané „v plynu“. A to jsme ještě přešli na ohřev vody v bojleru z plynového kotle místo ohřevu v bojleru na elektriku na noční proud, takže úspory elektřiny byly asi 15procentní. Využijte možností alternativních zdrojů tepelné energie – začíná se to vyplácet, zvláště s neustálým růstem cen všech energií.

Klima – je mi zima

Podobně můžete ušetřit i používáním klimatizace. Hlavně v létě můžete omezit chladicí výkon. Zároveň snížíte pravděpodobnost nachlazení. Podobně i v zimě, kdy se klimatizace používá jako topení. Nižší teploty prospějí vašemu lepšímu prokrvování a vyšší svěžesti.
Značným spotřebičem energetickým jsou různá topidla, typu „magická kostka“. Od těch můžete očekávat jen malý vliv na teplotu místnosti – srovnejte například výkon plynového kotle pro čtyřpokojový byt – kolem 20 kW s kostkou o 2 kW. Za hodinu provozu spotřebuje 3,20 Kč, a pokud běží celý den, je to 76,80 Kč.
 

Ovladače

Malým, ale neustálým požíračem elektrické energie jsou elektronické přístroje, které jsme se naučili vypínat jen dálkovým ovladačem. Jenže tím je nevypínáme, ale uvádíme do režimu stand–by, čekacího stavu, ze kterého mohou být kdykoli probuzeny stiskem dálkového ovladače. Přitom třeba televize mnohdy čeká 16 i více hodin na to, až ji ovladačem probudíte.
Přístroje v režimu stand–by stále odebírají několik wattů. Měřením různých přístrojů jsme zjistili, že u televize je nejčastější hodnota tři watty, přičemž odběr u náhodně vybraných kusů kolísal asi od tří do 36 (!) wattů. Takže televize s klidovou spotřebou tři watty, pokud denně čeká 19 hodin, spotřebuje energii za deset haléřů. To je za rok 33 korun. Ale u 36W „jedlíka“ je to už 12 krát víc, tedy 396 korun, v přestupném roce celá čtyřstovka.
Možná nad tím mávnete rukou, ale pozor! Podobnou spotřebu má video, DVD přehrávač, domácí kino, AV receiver. Můžeme proto odhadnout, že ručním vypínáním těchto přístrojů ušetříte ročně až tisícovku. Podobné je to i s počítači.
Takže co doporučujeme? Důsledně vypínat přístroje hlavním vypínačem, i když se vám už nechce z postele. U počítače a u přístrojů, které „pořád něco žerou“ si pořiďte vypínací lištu, která je kombinovaná s přepěťovou ochranou (v síti jsem naměřil nejčastěji 230 V, ale byly i dny, kdy se na síti objevily špičky 265 V, což spínaný zdroj, jakými jsou většinou nové spotřebiče vybaveny, bez obav spolkne, ale je to jistota, pozn. aut.). S lištou přístroje vypnete naráz jedním stiskem.
Některé přístroje ale vyžadují neustálou přítomnost napájení, jinak ztratí informace o uložených stanicích, času, datu a nemůžete na nich pak ani nahrávat a podobně. Vyzkoušejte proto, zda a co vašim přístrojům vyhovuje.
Například počítač má na základní desce baterii, která zálohuje chod vnitřních systémových hodin, takže u něj tento problém není. Ale třeba inkoustovou tiskárnu musíte vypnout tlačítkem na ní, aby se inkoust odčerpal z trysek a nedošlo k jeho zaschnutí v tiskové hlavě při nenadálém přerušení napájení, jaké vlastně vypnutí centrálním vypínačem představuje.
Šetření tedy přináší drobná nepohodlí. Ale každá úspora něco stojí.
30.10.2007 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Finančník Petr Kellner.
6 25

Kellnerova nadace odmítá Babišova slova, že škola není charita

Nabíjení elektromobilů Tesla. Ilustrační foto.
4 12

Norsku začínají vadit velké elektromobily, země zavádí daň za Teslu

VIDEO: Převrácený jeřáb po tragédii stále visí nad vodou

Mimořádně komplikovaným úkolem je vyproštění havarovaného autojeřábu z hrany dolní nádrže přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně. Ani pátý den po nehodě práce ještě nezačaly.

AKTUALIZUJEME

Rakká už není v rukou Islámského státu. Arabsko-kurdské síly ji dobyly zpět

Podle sdělení exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) bylo město Rakká v Sýrii, které sloužilo jako hlavní základna této teroristické organizace, dobyto zpět arabsko-kurdskými milicemi (SDF). Město je však údajně plné nášlapných min a jiných výbušných zařízení, které bude nutné zlikvidovat. Zprávu přinesla CNN.

AKTUALIZOVÁNO

Míchačka natlačila auto na dům. Tři domácnosti jsou bez plynu

Přehlédl, že u krajnice stojí zaparkované osobní auto. Řidič tatry do něj narazil a ještě ho natlačil na rodinný dům. Nehoda, která se stala v úterý krátce před polednem v Brankovicích na Vyškovsku, si vyžádala výjezd policie, hasičů, statika i energetiků. Bylo velkým štěstím, že se nikomu nic nestalo. Obyvatelka poničeného domu však musela stavení opustit.

Senátor McCain ve svém projevu varoval USA před falešným nacionalismem

Dřívější republikánský kandidát na prezidenta Spojených států amerických, senátor John McCain, obdržel v pondělí prestižní ocenění, Medaili Svobody. Ve svém projevu pak varoval USA před „falešným nacionalismem“. Ocenění vydává Národní centrum ústavy ve Filadelfii. Arizonskému senátorovi byla udělena dřívějším Viceprezidentem Joem Bidenem za jeho „životní obětování a službu“.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení