V říjnu loňského roku přišla s novou službou O2 TV společnost Telefónica O2. Jde vlastně o variantu kabelové televize, která je dostupná po telefonní lince. Výhodou je široká dostupnost, protože si ji lze pořídit ve většině lokalit, kde je dostupné připojení k rychlému internetu přes ADSL. K pořízení O2 TV potřebujete aktivní telefonní linku. To službu o něco prodražuje, k ceně je totiž potřeba připočítat ještě poplatek za hlasový tarif. (Nejlevnější je O2 Mini za 355,81 korun měsíčně s DPH, který má poměrně nevýhodné ceny volání.)

Kromě hlasového tarifu už žádné další služby aktivované mít nemusíte. Pokud ale máte ještě připojení k internetu přes ADSL, budete platit nižší měsíční paušál.

Co uvidíte

Na výběr je ze dvou základních programových nabídek – O2 TV Zábava, nebo O2 TV Kino. Pro uživatele ADSL stojí 448,63 Kč měsíčně, pro ostatní 547,40 Kč.

V nabídce Zábava je 25 programů a zhruba polovina je s českým či slovenským dabingem nebo titulky. Nabídka O2 Kino obsahuje programy České televize, Primy, Novy i HBO1 i 2 a Cinemax 1 a 2. K této základní nabídce je možné přikoupit balíček Zábava Plus nebo Kino Plus za 249,90 Kč měsíčně, případně samotné HBO1 a 2 nebo Cinemax1 a 2 po 199,92 Kč. K dispozici jsou i dva balíčky erotických kanálů – Privat Plus za 249,90 Kč nebo Hustler TVza 199,92 Kč.

Novinkou v nabídce je balíček Děti Plus se čtyřmi dětskými programy za 59,50 Kč a Dokumenty Plus se čtyřmi dokumentárními kanály za stejnou cenu. Specialitou O2 TV jsou i dvě služby, které ani kabelové televize, ani digitální satelit nenabízejí. První z nich je Videotéka, což je virtuální videopůjčovna. V nabídce filmů si vyberete ten, který vás zajímá a pomocí dálkového ovladače si jej objednáte. Půjčovné se pohybuje od 15 Kč za starší filmy či televizní pořady, až po zhruba 70 Kč za filmové hity. Celkem je zde přes 400 filmů. Druhou specialitou je TV Archiv, ten umožňuje přehrát si některé televizní programy či seriály až sedm dní zpětně. V Archivu jsou zatím programy, k nimž má autorská práva Česká televize nebo Prima.

Co potřebujete

Pro příjem O2 TV budete potřebovat (kromě televizního přijímače) ADSL modem a speciální set-top-box. Modem lze získat v rámci akční nabídky za 1,19 Kč a stejnou částku stojí aktivace služby. Set-top-box nelze koupit, měsíční pronájem je také za 1,19 koruny. Výhodou pronájmu set-top-boxu je, že v případě poruchy, případně změny technologie jej O2 vymění. Pro určitou část uživatelů může být problém, že set-topbox funguje jen s jednou televizí, pokud máme více než jeden TV přijímač, můžeme program O2 TV sledovat jen na jedné. To je ale problém všech digitálních technologií vyžadujících set-top-box, ať jde o televizní vysílání DVB-T či digitální satelitní vysílání.

Na rozdíl od těchto technologií ale u O2 TV nelze dokoupit další set-top-box. Pro srovnání, u největší kabelové televize UPC nabídka Klasik odpovídající balíčku Zábava stojí 478 Kč, za HBOse připlácí navíc 315 Kč měsíčně a za Hustler TV 239 Kč měsíčně. V tomto případě ale není potřeba platit paušál za pevnou linku.