Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ani soud vám nemůže sebrat celou mzdu

Vyznáte se ve své výplatě? K povinným odvodům na daň z příjmu a zdravotní a sociální pojištění mohou přibýt i soudní rozhodnutí, která musí zaměstnavatel respektovat.

25.9.2009 4
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Milan Jaroš

Na začátek možná jedna překvapivá zpráva: zřizovat si bankovní účet není vaše povinnost, i kdyby vám to účetní ve firmě, kde pracujete, tvrdili. Zaměstnanec má právo dostávat svoji mzdu v hotovosti.

Podle Moniky Podskalské z externí mzdové účtárny Ekonoma je zaměstnavatel povinen vyplatit pracovníkovi peníze hotově, pokud si to ten bude přát. Posílání mezd na bankovní účet je pouze rozšířený úzus. Tento způsob vyplácení mezd je totiž zpravidla pohodlnější pro zaměstnance i pro zaměstnavatele.

Na účet zdarma

Zákoník práce o zasílání výplaty na účet nemluví. Podle jeho paragrafů je zaměstnavatel povinen vyplácet mzdu v pracovní době a na pracovišti, nebyla-li dohodnuta jiná doba a jiné místo výplaty. Například v pracovní smlouvě nebo v kolektivní smlouvě. „Obvykle se však zaměstnavatel se zaměstnancem již v pracovní smlouvě domluví, že bude mzdu zaměstnanci zasílat na jeho bankovní účet. Zaměstnanec takto může označit vždy pouze jeden účet. Náklady, které tímto bezhotovostním převodem mzdy vzniknou na bankovních poplatcích, nese vždy zaměstnavatel,“ vysvětluje Daša Aradská z advokátní kanceláře Randl Partners.

Další povinností, kterou zaměstnavateli udává zákoník práce, je výplatní páska. Zaměstnavatel je povinen při měsíčním vyúčtování mzdy vydat zaměstnanci písemný doklad například výplatní lístek nebo výplatní pásku, které obsahují údaje, z nichž lze posoudit správný výpočet mzdy a údaje o provedených srážkách ze mzdy. Na žádost zaměstnance je zaměstnavatel také povinen předložit doklady, na jejichž základě mzdu zaměstnanci vypočetl. Právě z výplatní pásky zjistíte, kolik a na co vám za vás zaměstnavatel z vaší mzdy strhává.

Srážky ze mzdy

„Důvody pro srážky ze mzdy lze rozdělit podle toho, jestli je zaměstnavatel povinen, případně oprávněn je strhnout i bez souhlasu pracovníka, nebo je-li provádění srážek závislé na souhlasu zaměstnance,“ vysvětluje Daša Aradská. Váš souhlas účetní nepotřebuje ke strhávání daně z příjmu fyzických osob ani k platbě pojistného na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti. Tyto platby ve prospěch státu musí dokonce provádět přednostně. Dále vám každý měsíc strhává částku pojistného na zdravotní pojištění. Bez vašeho souhlasu vám však může strhnout například nevyúčtované zálohy poskytnuté k plnění pracovních úkolů nebo nevyúčtovanou zálohu na cestovní náhrady.

Další povinné srážky už musí nařídit soud. Zaměstnavatel je přitom povinen rozhodnutí soudu nebo soudního exekutora respektovat. „V praxi se jedná o doručené exekuční příkazy zaměstnavateli, který tímto dostává pokyn ke srážkám ze mzdy. Pořadí exekucí se řídí datem přijetí. To znamená, že zaměstnavatel v případě například tří exekucí začne strhávat nejprve tu, kterou obdržel jako první,“ říká advokátka Daša Aradská.

I v tomto případě se však rozlišují přednostní a nepřednostní pohledávky. Zaměstnanci totiž není možné strhnout celou částku, i kdyby jeho dluhy mnohonásobně překračovaly výši mzdy. „Mezi přednostní pohledávky patří výživné, mezi nepřednostní například splátky půjček,“ vysvětluje Monika Podskalská z Ekonomy. „Pro výpočet srážky ze mzdy a takzvané nezabavitelné částky se bere v potaz čistá mzda zaměstnance a počet jím vyživovaných osob,“ dodává účetní Monika Podskalská.

Pokud vám zaměstnavatel přispívá na obědy formou populárních stravenek, pravděpodobně najdete na svém výplatním lístku i poměrnou částku, kterou vám na jejich úhradu strhává. S takovým postupem jste však museli v minulosti vyjádřit souhlas.

Na druhou stranu: stržení přímo ze mzdy je zpravidla praktičtější než předávat účetní při výplatě zpátky čtyři nebo pět stokorun za poskytnuté stravenky.

Kdy se bát pokuty

Zcela nepřijatelné je strhávat zaměstnanci ze mzdy pokuty. „Zákoník práce výslovně zakazuje srážky ze mzdy zaměstnance ve prospěch zaměstnavatele za přijetí do zaměstnání, ke složení peněžních záruk nebo k úhradě smluvních pokut,“ vysvětluje advokátka Daša Aradská. Není tedy možné, aby zaměstnavatel srazil zaměstnanci udělenou pokutu například za pozdní příchody.

Složitější situace nastává, pokud máte ve smlouvě sjednanou takzvanou pohyblivou složku mzdy. V takovém případě musíte mít jasně definovány podmínky pro její přiznávání. Pokud mezi ně patří například nulové porušování pracovních povinností, zaměstnavatel si takovou pokutu pravděpodobně obhájí.

Výpočet nezabavitelného minima

částka životního minima jednotlivce: 3126 Kč
normativní náklady na bydlení pro jednu osobu: 3804 Kč
celkem: 6930 Kč
nezabavitelné minimum: dvě třetiny z toho, tedy 4620 Kč

Na každou další vyživovanou osobu se připočítává jedna čtvrtina nezabavitelné částky, stejně tak i na manžela, a to i v případě, že má svůj vlastní příjem.
25.9.2009 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 100 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladník - Olomouc (1806003). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Skladník (1806003), , Jste vhodným uchazečem, pokud:, - máte platný průkaz VZV, - máte min. SOU – vyučen, - jste spolehlivý, - máte schopnost operativně jednat, , Budete se věnovat:, - příjmem a přesunem materiálu, přípravou expedice vč. dokumentací, , Proč by se Vám mohla tato pracovní nabídka líbit? , - nabízíme stabilní dlouhodobou práci na HPP, - poskytujeme příspěvek na stravování , , Pracoviště: Prostějov, Mzda: od 100,- Kč/hod + zákonné příplatky, Nástup: dle dohody, Směnnost: dvousměnný provoz, , Pokud vás uvedené informace oslovily, splňujete požadavky nebo máte k nabízené pozici jakékoliv dotazy, kontaktujte nás na tel. 773 447 447 anebo e-mailem na prace@gasl.cz.. Pracoviště: Gasl cz s.r.o.., Pavelčákova, č.p. 437, 779 00 Olomouc 9. Informace: Kontakt, +420 773 447 447.

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 100 Kč

Pomocní dělníci ve výrobě MANIPULAČNÍ DĚLNÍCI VE STROJÍRENSKÉ VÝROBĚ - PROSTĚJOV. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč, mzda max. 120 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: MANIPULAČNÍ DĚLNÍCI VE STROJÍRENSKÉ VÝROBĚ | PROSTĚJOV, Přijmeme strojírenské/manipulační pracovníky na 12-ti hodinové směny v Prostějově., Náplní práce je obsluha strojů - manipulace polotovarů během výroby., Vzdělání ideálně SŠ/SOU, příp. ZŠ a praxe ve výrobě., Před nástupem zajišťujeme prohlídky pracoviště, stejně tak lékařskou prohlídku a pracovní oděv., MZDA 100 Kč/hod + !!! NOVĚ PŘÍPLATKY - MOŽNO AŽ 120 Kč/hod !!! + stravenky a dlouhodobé zaměstnání s jistotou pravidelné mzdy. Možný přestup do kmene firmy., V případě dotazů nebo zájmu o nabízenou pracovní pozici nás kontaktujte: GASL CZ s.r.o., Nerudova 31, Prostějov, T: 773 447 447, E: prace@gasl.cz.. Pracoviště: Gasl cz s.r.o. - pobočka prostějov, Nerudova, č.p. 599, 796 01 Prostějov 1. Informace: Kontakt, +420 773 447 447.

Výroba - Výroba Ostatní zpracovatelé masa, ryb a příbuzní 12 500 Kč

Ostatní zpracovatelé masa, ryb a příbuzní pracovníci PRACOVNÍCI PRO ZPRACOVÁNÍ MASA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: 9.7.2018 - zpracování masa. I základní vzdělání, i bez praxe. Dvousměnný provoz s pružnou prac. dobou. KONTAKT: Honcharov Pavlo, tel.: 775 341 111, e-mail: saltinostav1@gmail.com, Místo výkonu práce: Mikulov. Pracoviště: Dirga company spol. s r.o. - pracoviště, Nádražní, č.p. č.e. 607, 692 01 Mikulov na Moravě. Informace: Pavlo Honcharov, +420 775 341 111.

Gastronomie - Číšník, servírka 35 000 Kč

Kavárna Praha1 Do kavárny v atraktivním lokalitě v centru Prahy přijmeme spolehlivé kolegy - kolegyně na pozici číšník, servírka. Zajímavé platové ohodnocení, férové jednání, přátelské prostředí. Uvítáme příjemné vystupování, pozitivní přístup k zákazníkům, dobrou náladu.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Martin Kratochvíl.

Týdenní zkrat: Jak na vlhčené ubrousky

Maria Butinová
7 8

Zadržená Ruska Butinová měla mít kontakty na vysokých místech

Marek Jankulovski: Baník musí stát na odchovancích

/ROZHOVOR/ Jedenačtyřicetiletý odchovanec, dlouholetý reprezentant a vítěz Ligy mistrů s AC Milán Marek Jankulovski se pokusí vrátit hrdý slezský klub Baník Ostrava zpátky mezi českou elitu.

Indonésanku znásilňoval její bratr. Za mříže však půjde i ona

Indonéský soud poslal patnáctiletou dívku na šest měsíců do vězení za potrat. Dívka se pro něj rozhodla poté, co zjistila, že otěhotněla, když ji opakovaně znásilňoval její osmnáctiletý bratr.

Sigma na úvod dostala tvrdý direkt. Proti Slavii si ani neškrtla

Tohle se asi nečekalo. Hned na začátek nového ligového ročníku schytala olomoucká Sigma facku. Se Slavií doma prohrála jednoznačně 0:3.

Zpestřete si léto novými hrami. V prodeji je i několik unikátů

Léto je v plném proudu a děti každého věku se chtějí především bavit. V poslední době se tak na výsluní opět dostávají nejrůznější hry. Vedle klasických deskovek se v nabídce objevují také originální hry, které se snaží nabídnout hráčům jiný zážitek.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT